• Konya22 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Erdoğan hedef büyüttü, uçak istedi
26 Ocak 2011 Çarşamba 12:42

Erdoğan hedef büyüttü, uçak istedi

Ukrayna ile gerçekleştirilen işbirliği sayesinde 40 milyar dolar hedefinin yakalanacağını da söyleyen Başbakan, Türkiye'nin kendi otomobilinin ardından uçağını da yapacağını müjdeledi.
Başbakan Erdoğan, 360 oda ve borsa başkanının katılımıyla Ukrayna'nın başkenti Kiev'de Intercontinental Oteli'nde düzenlenen toplantıya katıldı. Ukrayna Devlet Başkanı Viktor Yanukoviç ve Ukrayna Başbakanı Mikola Yanoiç Azarov ile görüşmeler yaptığını anlatan Başbakan Erdoğan, Ukraynalı iş adamlarıyla bir araya geldiklerini, Taras Üniversitesi'nde de kendisine fahri doktora verilmesi nedeniyle düzenlenen törene katıldığını anımsattı.
 
Ziyaretinde iki ülkenin arasındaki ticaret hacmini artırmayı hedeflediklerini belirten Başbakan Erdoğan, şöyle devam etti:
''Biz küçük düşünemeyiz. Büyük davaların insanları büyük düşünür. Küçük düşünenlerle de bir yere varılmaz. Biz hem büyük düşüneceğiz, planlarımızı büyük yapacağız ve ona göre de büyük oynayacağız. Türkiye bu ivmeyi yakalayan bir ülkedir. Ukrayna ile ilişkileri her alanda güçlendirerek, işbirliğini daha da pekiştirerek on yıl içinde 40 milyar dolar rakamını yakalamış olacağız.''
 
''BERABER ATILACAK ADIMLAR VAR''
Ziyaretin, iki ülke arasındaki ekonomik ve ticari ilişkilerde bir dönüm noktası olacağını vurgulayan Erdoğan, Türkiye ve Ukrayna'nın, Karadeniz'in iki önemli ülkesi olduğunu, bölgenin parlayan yıldızları olarak kendi refahlarının yanı sıra bölgenin refahını da artıracaklarını söyledi. Erdoğan, ''Savunma sanayi, özellikle uzay araştırmacılığında beraber atılacak adımlar var. Bilişim teknolojisinde atılacak adımlar var. Turizmde atılacak adımlar var. Tüm iş adamlarımız hakikaten muhataplarını burada yakalarlarsa biz siyasiler olarak bu iş noktasında bize düşen ne ise onları yapar ve varsa engeller bunları da temizleriz'' diye konuştu.
 
''MALİ DİSİPLİNDEN ASLA TAVİZ VERMEYECEĞİZ''
Başbakan Erdoğan, 2011 bütçesini hazırladıklarını ve TBMM'de yasalaştırdıklarını anımsatarak, 2011 bütçesinin sosyal bir bütçe olmasının yanı sıra yatırımı, üretimi istihdamı teşvik eden bir bütçe olduğunu, seçim yılı olmasına rağmen disiplinden asla taviz vermeyeceklerini vurguladı. Genel seçimlere de tam bir mali disiplin içinde girdiklerini belirten Erdoğan, 4.5 aylık bir süre olmasına rağmen özellikle iş dünyasının bu disiplini takdir ettiğini, mali disiplin konusunda hükümet politikalarına güvenlerinin tam olduğunu gördüklerini ifade etti.
 
''Şu anda Hazirandaki seçimleri değil, 4 yıl sonraki genel seçimleri de değil, 22 yıl sonrasını, Cumhuriyetimizin 100. kuruluş yıl dönümünü hedefledik. Onu planlıyoruz. Büyük düşünmeye mecburuz'' diyen Erdoğan, bu çerçevede önlerine son derece somut ve gerçekleşebilir hedefler koyduklarını bildirdi.
 
''2020'DE İNŞALLAH KENDİ UÇAĞIMIZI ÜRETECEĞİZ''
ATAK helikopterinin yapıldığını, test uçuşunun gerçekleştirildiğini anlatan Başbakan Erdoğan, 2013'de seri üretime başlanacağını belirtti.
 
Böylece dışarıdan almak yerine satma imkanının yakalandığını vurgulayan Erdoğan, şöyle devam etti:
''2020'de inşallah kendi uçağımızı üreteceğiz. Devamlı dünyanın değişik ülkelerine buradan parça üreten değil, kendi uçağını kendisi yapan ülke durumuna ulaşacağız.
 
TÜSİAD'da söyledim 'Kendi otomobilimizi üretelim' dedim. Yani niçin? 'Made in Turkey' demiyoruz. Diyelim. Üretir miyiz, diyorum. O zaman niçin üretmiyoruz? Biz hep montajları mı yapacağız? Önemli olan üzümü yiyelim. Çok önemli olan şey, 8 yılda 13 bin 600 kilometre bölünmüş yol inşa ettik. 6 bin 100 kilometre yol inşa edilmişti biz göreve geldiğimizde, üzerine ilave ettik. Bunu 15 bine tamamlayıp 2023'e bir onbeş bin daha yapmak. Dünyanın en büyük 10 limanından bir tanesi Türkiye'de olacak. Ben size 2023'ü anlatıyorum. 3 nükleer santralin kurulması konusunda birincinin anlaşmasını yaptık. Gelecek aylarda temelini atacağız. İkincinin anlaşması için görüşmeler sürüyor. Üçüncünün anlaşmasıyla ilgili de çalışmalar sürüyor.''
 
Okullaşmanın yüzde 100'e ulaşması için gayret gösterdiklerini dile getiren Başbakan Erdoğan, her bir vatandaşın 2023'te sağlık sigortası şemsiyesi altına alınacağını söyledi.
 
Bu sırada bir iş adamının söz alarak Kastamonu'ya da havaalanı talep etmesi üzerine Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'ın bu yıl açılacağını söylemesinin ardından Başbakan Erdoğan, ''Bak rahat durmuyor. Seçim döneminde açarsan seçim için yaptılar derler'' diyerek espri yaptı.
 
 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kaldırımda beklediği sırada bacağından vuruldu
  • Gürbüzoğulları sektöre yön veriyor
  • “Konut almakta acele edin”
  • Konya'da bir şahıs polisten kaçarken kalp krizi geçirdi
  • Konya'da trafik kazası: 2 yaralı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA