• Konya6 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Erdoğan Çine gidecek
07 Nisan 2012 Cumartesi 13:03

Erdoğan Çin'e gidecek

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın 8-11 Nisan günlerinde başbakan sıfatıyla Çin'e yapacağı resmi ziyareti, iki ülke arasında en hassas konu olan Uygur Türklerinin yoğun yaşadığı Şincan (Xinjiang) Uygur
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın 8-11 Nisan günlerinde başbakan sıfatıyla Çin'e yapacağı resmi ziyareti, iki ülke arasında en hassas konu olan Uygur Türklerinin yoğun yaşadığı Şincan (Xinjiang) Uygur Özerk Bölgesi'nden başlıyor.

Çin Başbakanı Wen Jiabao'un davetiyle ilk olarak özerk bölgenin merkezi Urumçi'de temaslar yapacak Erdoğan, daha önce bu bölgeyi ziyaret eden Cumhurbaşkanı Abdullah Gül gibi bölgenin iki ülke arasındaki ilişkilerde köprü görevi görmesi gerektiğine işaret edecek. Öte yandan Erdoğan'ın kalabalık bir işadamı heyeti ve 64 Türk basın mensubuyla birlikte Çin'e yaptığı tarihi ziyaretin ilk durağının Urumçi olması, iki ülke arasında Temmuz 2009'da yaşanan Uygur-Çinli etnik çatışmasında yaşanan olaylar sonrasında gerilen ilişkilerin normalleşmesi sürecinin devamı olarak yorumlanıyor. Olaylarda Çin'e göre 197, Uygur kaynaklarına göre ise çok daha fazla kişi hayatını kaybetmişti. Ziyaretin Urumçi'den başlaması aynı zamanda iki tarafın Urumçi'nin Türk-Çin ilişkilerinde köprü olması konusundaki mutabakatını gösteriyor.
 
Urumçi'ye giden ilk Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı sıfatını kazanacak Erdoğan, Urumçi'de bölgenin yetkilileriyle görüşüp, burada kurulması planlanan Türk sanayi bölgesi ve Büyük Cami ziyaretlerinin de aralarında bulunduğu bir dizi sosyal ve kültürel program yapacak.
Uygur bölgesine, Başbakan Yardımcısı sıfatıyla 2000 yılında Devlet Bahçeli, 2007'de Dış Ticaretten Sorumlu Devlet Bakanı Kürşat Tüzmen, 2009'da Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve dönemin Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, 2010'da da Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ziyaret gerçekleştirmişti.
 
Çin'in yüzölçümü bakımından en büyük eyalet düzeyindeki idari bölgesi Şincan'ın nüfusu 20 milyon ve bunların 8 milyonunu Uygur Türkleri oluşturuyor. Uygurlar, Çin'in politikalarından rahatsız. Han kökenli Çinli sayısı 1949 yılında yüzde 7 iken, bu rakam 2002'de yüzde 40'lara yükselmişti. Bölge nüfusunun yüzde 7,04'ünü Kazak, yüzde 4,46'sı ise Hui Müslümanları oluşturuyor.
 
Doğal kaynaklar bakımından olukça zengin bölge, Moğolistan, Rusya, Kazakistan, Kırgızistan, Tacikistan, Afganistan, Pakistan ve Hindistan'a toplam 5 bin 400 kilometre uzunluğunda sınırı bulunuyor. Burası aynı zamanda dünyada deniz kıyısına en uzak bölge olarak biliniyor. Çin, batı bölgesini kalkındırma politikası çerçevesinde Urumçi'yi önemi bir merkez haline getirmeyi hedefliyor.
 
SİYASİ MESAJLAR VE ZİYARETİN PEKİN AYAĞI
 
Erdoğan, Urumçi'den sonra başkent Pekin'e geçerek burada Çin Başbakanı Wen tarafından askeri törenle karşılanacak. Törenin ardından heyetler arası görüşme gerçekleştirilip, iki ülke arasında bir dizi anlaşma imzalanacak. Bunları ise nükleer işbirliği, müzakereleri biten yatırımların karşılıklı teşviki ve korunması (YKTK) niyet bildirgesi, demiryolları arasında işbirliği protokolü, TRT ve Çin'in devlet televizyonu CCTV arasındaki işbirliği protokolü oluşturuyor. Gıda güvenliği anlaşması da bu ziyarette bitirilme aşamasına getirilecek.
Erdoğan, Pekin temaslarında ayrıca Çin'in devlet liderleriyle de bir araya gelecek. Başbakan Erdoğan, Çinli liderlerle görüşmesinde, Seul'deki nükleer güvenlik zirvesinde ABD Devlet Başkanı Barack Obama ile görüştüğü en önemli konu olan Suriye konusu ile komşu İran'ın nükleer konularında Türkiye'nin görüşünü aktaracak. Çin, Suriye konusunda Rusya ile birlikte Birleşmiş Milletlilerin tasarısına karşı çıkmıştı ve Esed yönetimi konusundaki tavrıyla başta Arap ülkeleri olmak üzere Batı dünyasından tepki çekmişti.
Başbakan daha sonra da Çinli ve Türk işadamları ile Pekin'deki Türk vatandaşlarının da katılacağı iş forumunda bir konuşma yapacak.
 
Erdoğan, Pekin'in ardından Çin'in finans merkezi ve en büyük şehri Şanghay'a geçerek, burada Çinin önde gelen şirketlerin CEO'larıyla bir araya gelecek ve Çinli şirketleri Türkiye'ye yatırıma çağıracak. Erdoğan burada ayrıca bir üniversitenin Türkçe bölümünün açılışını yapacak, Şanghay'daki bir camiyi ziyaret ederek Çin gezisini tamamlayacak.
Çin Cumhurbaşkanı Hu Jintao'un yardımcısı ve gelecek yıl Çin'in müstakbel lideri olması beklenen Xi Jinping'in bu yıllın başında yaptığı Türkiye ziyareti, ilişkilerin geliştirilmesi sürecinde çok hızlı ve kararlı başlamıştı. Erdoğan'ın da Çin'e yapacağı üst düzey ziyaretler iki tarafın siyasi kararlılığını gösteriyor. Xi'nin Türkiye ziyaretinde iki ülke arasında yerel para birimleriyle ticareti ön gören Swap anlaşması ve mali işbirliği anlaşması ile firmalar arasında 1,3 milyar dolarlık sözleşmeler imzalanmıştı.
 
Erdoğan'ın Çin ziyareti de bu sürecin en önemli parçalarından birini teşkil ediyor. Ziyarette ayrıca devletler arasında yeni anlaşmalar imzalanmasının yanı sıra özel sektör firmalar arasında kömür, enerji, ulaştırma alanlarında pek çok yeni işbirliği projeleri gündeme gelecek.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kiraz üreticileri "don" nöbetinde
  • Konya'da üniversite öğrencilerinden örnek davranış
  • Konya'daki feci kazadan kötü haber! Yaralı kadın hayatını kaybetti
  • Seydişehir'de "sulama sezonu" açıldı
  • Beyşehir'de yurtta kalan öğrencilere doğa gezisi

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA