• Konya23 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Erdoğan Çiftçiler Gününde konuştu
14 Mayıs 2012 Pazartesi 17:25

Erdoğan Çiftçiler Günü'nde konuştu

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Dünya Çiftçiler Günü kapsamında düzenlenen konferansta konuştu.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Dünya Çiftçiler Günü kapsamında katıldığı toplantıda şunları kaydetti; Toprak olmazsa bu dünyada kalacak yerimiz olmayacağı gibi öteki aleme göçtüğümüzde de yatacak yerimiz olmayacaktır, bu yüzden toprağa hak ettiği değeri vermek zorundayız. Onu işleyen, berekete dönüştüren çiftçimize bütün gücümüzle sahip çıkıyoruz, Türkiye'nin en büyük hedefi kendi kendine yetecek tarım gücünü oluşturmaktır. Biz hükümetlerimiz döneminde Türkiye'yi her alanda büyütürken, güçlendirirken en başta gelen planlarımız arasında tarım vardı. Gayri safi yurt içi hasılamızı 2011 yılında yüzde 165'lik bir artışla 2002 dönemine göre büyük oranlara çıkarttık. Kişi başına geliri bin dolar seviyesinden 3 bin 653 dolara yükselttik, yerel ihracatımızla birlikte.

Elbette bu sonuçlar kendi kendine ortaya çıkmadı, geçtiğimiz 9,5 yıl boyunca tarımda yapısal bir dönüşüm gerçekleştirdik, 13 kanun çıkarttık, kaliteyi, sağlığı ve kırsal kalkınmayı hayata geçiren 52 yeni uygulamayı hayata geçirdik. 2002 yılında çiftçilerimize 1 milyar 868 milyon lira tarımsal destek yapılmışken 2011 yılında biz bu rakamı yüzde 274'lük bir artışla 7 milyar 100 milyon liraya ulaştırdık, destek ödemelerini ihlassondakika yılın ilk yarısında yaparak çiftçilerimizi mağdur etmedik. Mazot desteğini 2003 yılında, kimyevi desteği 2005 yılında, tohum ve fide kullanma desteğini 2005 yılında, sulamaya hibe desteğini 2006 yılında, makine, ekipmana desteği 2007 yılında ilk defa biz başlattık. Tarımsal kredilerin 2002 yılında yıllık yüzde 59 olan faiz oranlarını 2011 yılında sulama ve hayvancılıkta sıfıra diğer alanlarda yüzde 5'e düşürdük. 2002'de Ziraat Bankası'nın tarımsal kredi kullanımı 227 milyon TL, 2011'de 19 milyon TL, diğer çalışmalarla birlikte 23 kattrilyon destek verildi, bunu kaç kişi aldı onuda söyleyeyim, kullanan çiftçi sayısı 521 bin 790 kişi, tabii burada bir güzellik daha var 2002'de geri dönüş yüzde 38'di, 2011'de bu yüzde 99'a geldi, bundan dolayı da çiftçi kardeşlerimi kutluyorum. Tarım kredi kooperatiflerinde de bu oran yüzde 98'e yükseldi, yani benim çiftçi kardeşim borcuna sadık, gidip ödemesini de yapıyor.

Bütün bunların yanında sulama yatırımlarına özel bir önem vererek bu alanda 718 milyar lira faizsiz kredi kullandırdık böylece basınçlı sulama sistemiyle sulama yapılmasını sağladık. Hedef Türkiye'de açık sistemden kapalı sisteme geçmektir bunu iki başlık için yapıyoruz. Birincisi suyun israfını önleyeceğiz, buharlaşmasını önleyeceğiz açık kanaliz sisteminde neredeyse yüzde 60 seviyelerinde suyu buharlaşarak kaybediyoruz. Hükümetlerimiz döneminde DSİ aracılığıyla büyük bölümü sulama amaçlı 1108 tesisi hizmete sunduk, 10 bin dekar alanı hizmete ihlassondakika açtık. Hayvancılık alanında ise Ziraat Bankası ve Tarım kredi kooperatifleri aracılığı ile 6 milyar 250 milyon lira faizsiz kredi kullandırdık, çiftçimize kredi kullandırmak elbette önemlidir ama bunun geri dönmesini oluşturan ekonomik dinamizmi oluşturmak daha önemlidir. 2011 yılında bu gelişmeler olurken görüldüğü gibi hayvancılıkta da büyük gelişmeleri görüyoruz, şimdi hayvancılıkta özel önem verdiğimiz bu alanlardan biri olması hasebiyle özellikle 2002 yılında hayvancılığa verilen destek 83 milyon lira iken bu rakamı 2012 yılında 2 milyar 100 milyon lira düzeyine çıkartıyoruz. 1961 yılından 2002 yılına kadar geçen 41 yıllık dönemde toplam 450 bin hektar alanda toplulaştırma yapılmıştı, biz 1 milyon 291 bin alanda toplulaştırma gerçekleştirdik, hedefimiz 2023'e kadar 14 milyon hektarın tamamında bu uygulamayı yapıp bitirmektir. 2006 yılında başlattığımız kırsal kalkınma hamlesi ile bugüne kadar 4 bin 66 tesis yapılmasını sağladık, hibe desteği verdik yine bu kapsamda 625 milyon lira hibe ile makina, ekipman desteği sağladık. Böylece tarımda teknoloji kullanımını arttırırken makina üretim sanayisini de canlı tuttuk. Bugüne kadar kooperatif projelerine kredi tahsis ettik, bu projelerle 178 bin çiftçi ailesini destekleyerek iş sahibi olmalarını sağladık. Sadece son 3 yılda çiftçilerimize 1 milyon 100 bin ücretsiz kitap dağıttık sponsor desteği ile internet üzerinden ulaşılan web tarım televizyonunu kurduk.

2023 yılı için büyük hedefler belirledik amacımız tarımsal milli gelirimizi 150 milyar dolara ulaştırmaktır. İhracatımızı 3 milyar dolardan 15, 3 milyar dolara getirmiştik bunu da 2023'te 40 milyar dolara getirmeyi diliyoruz fakat başkan 50 milyar dolar hedefini koydu. 2023 yılında tarımsal alanda dünyanın ilk 5 ülkesi arasına girmeyi planlıyoruz, ülkemizin üretimini daima kendi insanımız için kullanmanın gayreti içinde olacağız. Türkiye'nin ilçe, belde ve köyleri ile 81 vilayetinde 32 bin 600 okulumuzda hergün 7 milyon 200 bin adet süt dağıtıyoruz. Sütün çocuklarımızın gelişiminde ki önemi hepimizin malumu, biz imkanı olan, olmayan ayrımı yapmadan sadece aileleri tarafından süt içmelerinde sakınca olduğunu belirtilenler hariç bütün çocuklaırmızı bu uygulamaya dahil ettik. Projenin ilk günlerinde toplam 7 milyon 200 bin çocuğumuzdan küçük bir bölümünde rahatsızlıklar ortaya çıktı bunlara da derhal gerekli müdaheleler yapıldı ve tedavileri gerçekleşti. Bunun üzerine Sağlık Bakanlığımız, Tarım Bakanlığımız ve Milli Eğitim Bakanlığımız gerekli çalışmaları yaptı ve sütlerde sorun olmadığı ortaya çıktı. Böylesine kapsamlı bir projede ortaya çıkan ve toplam içinde az sayıda ortaya çıkan rahatsızlık konusunu velilerimizin istismar konusu yapanları dikkate almamasını rica ediyorum. Ön yargı ile söylenen sözler kimseyi tereddüte sürüklemesin, bu büyük bir projedir, okullarda süt verdiğimiz çocuklarımızı kendi öz evladımız gibi görüyor, her aşamada bu şekilde hassas davranıyoruz.

Buranın bir yanı daha var sütün bol olduğu ve az olduğu mevsim var, sütün az olduğu mevsimde bu işi yapanların istismar ettiğini görüyoruz bu sefer bol olduğunda üretici kardeşimin mağdur olduğunu görüyoruz. Şimdi bu problemi de biz bunu ortadan kaldırmak suretiyle sütü yıl boyu balanse ettik, fiyatları böylelikle aynı noktaya taşımış olduk, tüketici ve üretici arasında sütün sanayisini yapanlar da ihlassondakika bu olayı istismar edemiyorlar artık. Çocuklarımız söz konusu olduğunda, onların sağlığı, geleceği söz konusu olduğunda diğer herşey bizim için ikinci plandadır. Bizim bu projeyle asıl amacımız çocuklarımızın sağlıklı beslenmeleri, sütün faydalarından azami derecede faydalanmalarıdır. Okullarda süt dağıtımını aynı zamanda tarım ve hayvancılık sektörü için faydalı olarak niteleyebiliriz.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA