• Konya22 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Erdoğan: Biz kefeni giyerek yola çıktık
11 Haziran 2014 Çarşamba 12:27

Erdoğan: Biz kefeni giyerek yola çıktık

Başbakan Erdoğan AK Parti'li Belediye başkanlarıyla bir araya geldi.

Başbakan Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları: Sizler sadece belediye başkanları değilsiniz. AK Parti'nin kutsal emanetini taşıyan insanlarsınız. Siz alt yapıyı üst yapıyı yapacaksınız. Sizler gönüllere gireceksiniz. Hizmet yeterli değil. Hizmet gönle girmektir. Eğer gönül kırarsak yaptığımızın bir ehemmiyeti yoktur. Sokakta yürürken arkanızdan belediye başkanı geçiyor demesinler adam gibi adam geçiyor desinler. Belediye Başkanı şehir eminidir. Sizler bir medeniyet tasavvurunu temsil ediyorsunuz. Sizler modern zamanın akıncı beylerisiniz.

Demokrasi yerelde başlar. Bugün köy olan yerler 50 yıl sonranın şehirleridir. Temel sağlam olacak. Şimdilerde moda bir tabir var ya çatı aday. Temelin yok ki çatın olsun. Çarpık şehirleri düzeltmek için çalışıyoruz. Bir anda bunları düzeltmek mümkün değil. Siz bir kapı açıp devam ederseniz gerisi gelecektir. Yurt dışına çıktınız gelişmiş şehirlere baktınız. Aklınıza benim hemşehrim neden böyle şehirlerde yaşamıyor? sorusunu sormalı. Sizlerde gece gündüz çalışacaksınız. Diyarbakır, Konya, Sivas, Edirne, Bursa buralar hayranlık duyulan şehirlerimizdi. Ecdad yaşanabilir şehirler inşaa edildi. Kötü miras almış olmamız kötü miras bırakacağımız anlamına gelmez.

"DİKEY MİMARİDEN YANA OLMAYACAĞIZ"

Hiçbir yere sığınmanın anlamı yok. Ben partimin genel başkanı olarak, belediyeden damdan düşen biri olarak şunu söylüyorum. İlçemizde bunları yaparız. Birilerine rant sağlamanın derdine düşmeyeceğiz.

Dikey mimariden yana olmayacağız. Biz yatay mimariden yana olacağız. 50-100 kat bina yaparak birilerine hava atmayacağız. Bizim medeniyetimiz nedir bunu bilmeliyiz. Birilerine rant sağlamak amacıyla 50 kat bina yapamayız. Biz bu konularda hassas olacağız. Küçük meseleler son derece önemlidir. Göze, gönle, kalbe hitap eden düzenlemeler yapmalıyız. Siz istediğiniz kadar büyük projeler peşinde koşun ama vatandaşın ayağına takılan bir kaldırım önemlidir. Belediyelerimiz hala yaya kaldırımlarında engelli sorununu çözememiştir. Engelli vatandaşımızın rahatlıkla yürüyebileceği alanlar yapılmalı. Bisiklet yollarını da yapacaksınız. Bu kültürü de genişletmeliyiz. Bütün illerimizde bunu yapmalıyız.

Yollarda ufkumuz 2x4 şeklinde yapmalıyız. Vatandaş sokağa çıktığında kendini emniyette hissetmeli.

Görüntüyü bozan her şey büyük meseledir. Vatandaş evine gelirken yorgun gelmesin. Bir yangında itfaiye aracı o sokağa giremiyorsa bunun sorumlusu belediyedir. 5 seneyi uzun bir süre olarak görmeyin. Bunu adeta evimizdeki huzuru olarak görelim. Mevcut şehirlerimiz bu anlayışla büyümemiş. Bizim görevimiz bu olmalı. Önemli olan sağlıklı büyümedir. Sizler şehirlerin eminisiniz. Ama sahibi değilsiniz. Kararlarınızı şehrin tüm sakinleriyle istişare etmeniz gerekir. İdeolojik yaklaşımlara her ne yaparsanız yapın onlar karşı çıkacaktır. Onlara 24 ayar altından yol yapsanız bunlar teneke diyecekler.

"TAKSİM MABETSİZ BİR BÖLGE"

Milletimiz 30 Mart'ta bu yerleri size verdi. Bu emanete sahip çıkarsanız 5 yıl sonra bu millet size gerekli değeri verir. Bu harekette kibir yoktur. Belediye başkanı olmak bizi halkın üstünde göstermez. Halkın hizmetkarı yapar. Türkiye son 1 yılı ağır saldırılar içinde geçirdi. Gezi ardından 17 ve 25 Aralık darbe girişimlerini boşa çıkardık. Gezi olayları denilen Taksim'de siz ne yaparsanız yapın bu önemli projeyi kötü göstermeye çalıştılar. Bu paralel yapıyla paralel medyayla bu işleri kötü gösterdiler. Taksim'de kışla buna karşı çıktı. Bunu biz değil de kendi zihniyetlerinden biri yapsaydı ses çıkarmazlardı. AKM binası için de aynı şeyi söylediler. Taksim mabetsiz bir bölge. Cami'ye de karşı çıktılar. Taksim alanın bir yürüyüş alanı hale getirmesine de karşı çıktılar. Beyoğlu'nda böyle bir işe kalkışsak buna evet der. Beyoğlu'nun tekrar AK Parti'nin kazanması bunun en büyük ispatıdır.

SEN CEMAAT MİSİN ÖRGÜT MÜSÜN?

Hizmet kuruluşu altında 35-40 yıldır bu topraklardan beslenen bir örgüt Türkiye'ye yönelik saldırının taşeronu olmuş, Türkiye'ye en büyük ihaneti yapmıştır. Ben tüm belediye başkanlarıma sesleniyorum. Yerelde bu örgütün mensupları neye alet olduklarını bilmiyor olabilir. Kardeşlerimiz bu örgüte sadaka, zekat verdiler. Taban doğru istikamete bakarken tepe farklı amaçlar peşinde. Güya hedefi hizmet olan bu örgüt MİT müşteşarıyla niye bu kadar ilgilenir. Sen cemaat misin örgüt müsün? Bunlarda takiye meşrudur, yalan meşrudur. Siyaseti dizayn etmeye nasıl cüret edebilir. Böyle bir örgüt nasıl kendi ülkesinin kazanımlarına saldırı düzenleyebilir? Bir cemaat nasıl olur da bir ülkeyi yıkmanın peşine düşebilir.

"BİZ KEFENİ GİYEREK YOLA ÇIKTIK"

Şahsıma onlarca dava açtılar. Biz kefeni giyerek yola çıktık. Belediye başkanlarıma sesleniyorum, bu örgüte verilen ne varsa geri alınmalıdır. Bunlar sizin semtinize dahi uğrayamamalı. Yıllar yılı biz bunların samimiyetlerine güvendik. Bu samimiyet nedeniyle hukuk içerisinde gerekli destekleri verdik. Fakat artık bunlar bu istikamette de destek görmemeli. Bu ülkenin bakanına saldıranlar hukuk içerisinde karşılığını görecekler. Kapı kapı dolaşıp oy istediler, yeter ki AK Parti kazanamasın diye.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da parasız kalınca tornavida ve eldiven alıp, hırsızlığa başlamış
  • Konya’da Bedesten bölgesi tarihi yeraltı katlı otopark ile nefes aldı
  • Tek isteği, kızını elinden tutup okula götürmek
  • Konya'da soyguncuyu etkisiz hala getiren çalışanını maaşla ödüllendirdi
  • Selçuk’ta Türkiye – Afrika İlişkileri Anlatıldı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA