• Konya24 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Erdoğan - BDP zirvesi
02 Ekim 2010 Cumartesi 10:17

Erdoğan - BDP zirvesi

Erdoğan ile BDPliler arasında Meclis resepsiyonu çıkışında ayaküstü zirve gerçekleşti. BDP'liler tutukluluk sürelerini KCK operasyonlarını hatırlattı, Erdoğan yanıtladı. İşte o diyaloglar ;

BDP'liler Meclis resepsiyonunda Erdoğan'lagörüştü. Erdoğan tutukluluk süreleriyle ilgili eleştiriye 'Bunlarınüzerinde durulur, adımlar atılır' dedi

BDP lideri Demirtaş, Başbakan Erdoğan’ı Meclis resepsiyonundanayrıldığı sırada çıkışta bekledi. Erdoğan, BDP’lilerle selamlaştıktansonra Demirtaş’a “Görüşmeyi iyi götürdün” dedi. Demirtaş ise “Görüşmeçift taraflı olursa daha iyi olur” yanıtını verdi. Erdoğan ise“Götürürüz, tek taraflı demiyoruz zaten, çift taraflı” dedi. Bununüzerine Demirtaş, Erdoğan’a, “Biz bu iş için uğraşırken bir yanda daUrfa’da partimize siyasi operasyonlar var” diyerek KCK operasyonlarınıanımsattı. Erdoğan ise “Siyasi operasyon olmaz. Ama niye alınmış” dedi.Demirtaş, “Şüphesiz bunlara da bakacağız” dedi.

Hanefi Avcı diyaloğu

Birdal, SDP operasyonlarını anımsatarak, “Hanefi Avcı üzerinden biroperasyon yapılıyor. Örneğin siz referandumdan sonra demokratikleşme,özgürleşme olacak dediniz. Bunun bir karşılığı olmalı Sayın Başbakan”şeklinde sözlerini sürdürdü. Erdoğan ise “Bak şimdi, bir şeyi gerçekçigöreceğiz. Eğer böyle bir operasyon varsa, bu operasyon kim vasıtasıylayapılır. Yargı bir talimat verdiği zaman bu talimatın gereğini yürütmeyerine getirmek durumundadır. Eğer Avcı’yla ilgili böyle bir şey varsabunun ilinti, bağlantıları nelerdir? Bunların hepsini araştırmakdurumundadır. Durup dururken yoldan geçen birisini almıyorlar” dedi.

Birdal’ın tutukluluk süresinin uzun olmasını anımsatması üzerine deErdoğan, “O da yine yargının takdirindedir” dedi. Bunun üzerineDemirtaş, CMK’da bazı problemli maddeler olduğunu söyledi. Erdoğan,“Onların hepsi görüşülür. Suçsuz olan bir kişinin tutup da tutuklanmasıveya gözaltına alınması, ondan sonra da yargıda aklanmasına hoşgörüylebakmak mümkün değil. Geciken adalet noktasındaki tavrımız zaten bellibir tavırdır. 18-20 sene süren dosyalar var. Şimdi bunun suçlususiyasiler mi? Suç yargıda. Kadro istediler. Biz dedik; ‘eyvallahyapalım’. Bu işi ve getirdiler kamerayla mülakat dediler. Kameraylamülakat mı olur? Ama bu noktada yine dediğim gibi, arkadaşlarla nasılgörüşüldüyse konuşulduysa, görüşülür, konuşulur; bu süreçlerinkısaltılabilmesi için neler yapılabilir, bunların üzerinde durulur vebuna göre adımlar atılır” dedi.

Demirtaş, daha sonra gazetecilerle sohbetinde, geçen yıl ve bu yılyapılan iki KCK operasyonunun da PKK eylemsizlik kararı sırasındagerçekleştiğine dikkat çekerek, “Bunlar tesadüf değil. Hiç kimse,‘Hükümetin dışında derin güçler bunu yapıyor’ diyemez” dedi. BDP’ninTürkiye’yi bölünmeye götürecek önerileri olmadığını ifade eden Demirtaş, “Biz sınırların bütünlüğü konusunda hiçbir tartışma yürütmüyoruz.Ülkeyi bölmek isteyenin Meclis’te ne işi var?” dedi.


Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA