• Konya6 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Erdoğan: Artık Kürt sorunu yok kardeşim
15 Mart 2015 Pazar 13:11

Erdoğan: Artık Kürt sorunu yok kardeşim

Erdoğan "Varsa yoksa Kürt sorunu ne Kürt sorunu artık böyle bir şey yok kardeşim Diyarbakır konuşmamda bunu açıkladım her etnik unsurun kendisine göre sorunu var" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Balıkesir'de ekonomi ödülleri töreninde konuştu. Erdoğan'ın konuşmasından satır başları şöyle:

Gezi'den 17-25 Aralık darbe teşebbüsüne kadar son yıllarda yaşadığımız tüm hadiselerin gerisinde hep aynı amaç var. Şimdi de dövizle, faizle, manipülasyonla, fısıltıyla, MİT Müsteşarı ile ellerine ne geçerse onunla, aynı yöndeki gayretlerini sürdürüyorlar. Ekonomideki belirsizlik, bir kriz görüntüsü oluşturmak için özellikle çalışıyorlar ama nafile. Bunların hepsi koskoca bir hiç, bunları başaramazlar. Bundan sonra da başaramayacaklar.

Artık Kürt sorunu yok kardeşim

- Varsa yoksa Kürt sorunu ne Kürt sorunu artık böyle bir şey yok kardeşim Diyarbakır konuşmamda bunu açıkladım her etnik unsurun kendisine göre sorunu var. Hepsinin sorunu var bunu gidermenin görevi hükümetin sorunu neyin eksik kardeşim bu ülkede bir Kürt olarak cumhurbaşkanı, bakan oldun mu oldun TSK'da yer aldın mı aldın daha ne istiyorsun Allah aşkına bizden farklı neyiniz var. Yıllar yılı yolunuz yoktu yolunuzu yaptık. Kardeşlerim dert başka biz ret ve asimilasyon politikalarını ayaklarımız altına aldık. Çünkü biz şunu söyledik yaratılanı yaratandan ötürü sevdik ve sevmeye devam edeceğiz. 36 etnik unsurun tamamını kardeşim olarak kucakladım ama bu işleri köpürterek ne yazık ki bu işin siyasetini çirkin şekilde yapıyorlar. Hep birlikte Türkiye olmamız lazım. Bu ülkede milletvekili sıfatı taşıyan iki zat kendi ülkesini dışarıya şikayet ediyor böyle bir muhalefet anlayışı var küreselleşme bile neredeyse geride kaldı ama Türkiye'de bazı kafalar değişmiyor. Dünyanın yaşadığı bu değişimi ıskalama lüksüne sahip değiliz. Bunun için yeni Türkiye yeni anayasa ve başkanlık sistemi diyorum.

Israr etmek inanın milletimize haksızlıktır

- Bu sistemde ısrar etmek inanın milletimize haksızlıktır. Sizden istirhamım şudur yeni Türkiye yeni anaysa ve başkanlık sistemini halka anlatmanızdır. Benim derdim şu bir anonim şirket nasıl yönetiliyorsa Türkiye'de öyle yönetilmelidir.

- Biz ne zaman, nerede, ne yapacağımızı çok iyi biliriz. Dışarıdan birileri köşelerinde bir şeyler yazıyorlar, bunların hiçbirisi bizim aklımıza girmez. Bizim aklımıza bir şey girer, biz ne yaptığımızı, nasıl çalıştığımızı, aldığımız neticelerle ortaya koyuyoruz. Filanca iş adamının, filanca holdingin, filanca üst aklın veya filanca köşe yazarlarının yazdıkları yazılar bizim aramızdaki muhabbeti ortadan kaldırmaz.

- Bir iş adamı gibi bu ülkenin yönetilmesini istemez misiniz? Benim derdim, bir anonim şirket nasıl yönetiliyorsa Türkiye de öyle yönetilmelidir. Yoksa bileklerine bağlıyorlar prangayı, yürü yürüyebilirsen. Bu ülke bu şekilde sıçramaz.

'Bir siyasi partinin kapatılması teklif dahi edilemez'

- Ben diyorum ki bir siyasi partinin kapatılması gibi bir madde gündeme gelse, bunun için söylenmesi gereken, 'bir siyasi partinin kapatılması teklif dahi edilemez' diye bir hükmün oraya gelmesi lazım. Ancak suçu işleyen kimse, onlar bu işin bedelini öder. Kökünden bunun kazınması lazım. Tüzel kişiye ceza verilir mi? Cezanın kime verilmesi lazım, gerçek kişiye verilmesi lazım. Bir partinin başkanı suç işlediyse ver. Üyeleri suç işlediyse kendisine ver. Ama bir partiye bu cezayı niye veriyorsun?

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Usta: "Gazi ve şehit ailelerimizin yanındayız"
  • Hadimioğlu: "Anma programındayız"
  • Angı: "Recep ve Şabanı bize mübarek kıl"
  • Konuk: "Hayırlara vesile olmasını temenni ederim"
  • Konuk: "Mekanı cennet olsun"

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA