• Konya0 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Erdoğan Ahmet Türke çattı
25 Şubat 2009 Çarşamba 18:47

Erdoğan Ahmet Türk'e çattı

Başbakan Erdoğan, dün Meclis'te Kürtçe konuşarak kriz çıkmasına sebep olan DTP lideri Ahmet Türk'e Afyon'dan seslendi: Şov yapmak ve çatışma çıkarmak için uğraşıyorlar.

Recep Tayyip Erdoğan, ''Biz TRT 6'yı açtığımızda buna karşı çıkanlar, dün TBMM çatısı altında Anayasa'yı ve TBMM içtüzüğünü ihlâl ederek bir kriz çıkarmaya çalıştılar. Bunlar, 'TBMM çalışmalarında Türkçeden başka bir dil kullanılamaz' hükmünü bilmelerine rağmen şov yapmak ve çatışma çıkarmak için uğraştılar'' dedi.

AKP Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Afyonkarahisar Cumhuriyet Meydanı'nda düzenlediği mitingde yaptığı konuşmada, DTP Genel Başkanı Ahmet Türk'ün TBMM'de Kürtçe konuşmasını değerlendirdi.

'Şov yapmaya çalışanlar var'

Erdoğan, şöyle konuştu:
"Hep söylediğimiz bir şey var. Biz medeniyetler beşiği olan ülkemizdeki farklılıklarımızı Türküyle, Kürdüyle, Lazıyla, Çerkeziyle, Gürcüsüyle, Abazasıyla, Boşnağıyla, Arnavutuyla, yöresel kültürel ve folklorik hususiyetimizi hep bir zenginlik olarak gördük. Bunları anayasal Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı temelinde hepimizin ortak zenginliği olarak gördük, böyle görmeye de devam ediyoruz. Ama biliyoruz ki biz bunları bir zenginlik unsuru olarak görürken, bunları bir zenginlik unsuru olarak değil, bir gerginlik unsuru olarak kullanmak isteyenler de var ülkemizde. Bunlar, buradan bir gerginlik, bir çatışma, bir ayrışma zemini uluşturmaya çalışıyorlar. Dikkat ederseniz bir tarafta geçmişte çarşıda, pazarda, sokakta kendi mahalli dilini, lehçesini kullanan masum vatandaşları terörize eden yasakçılar var, öbür tarafta da anayasanın ve Meclis içtüzüğünün 'Resmi dil Türkçe'dir' hükmünü delerek şov yapmaya kalkışanlar var."

"Biz TRT 6'yı açtığımızda buna karşı çıkanlar, dün TBMM çatısı altında Anayasa'yı ve TBMM içtüzüğünü ihlal ederek bir kriz çıkarmaya çalıştılar" diyen Erdoğan şöyle devam etti:

"Bunlar, 'TBMM çalışmalarında Türkçe'den başka bir dil kullanılamaz' hükmünü bilmelerine rağmen şov yapmak ve çatışma çıkarmak için uğraştılar. Çatışmadan beslenen bu grup, Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da TRT 6 yayınlarının izlenmemesi için baskı yapan, taraftarlarına da yasak getiren bir gruptur. Çünkü bunların derdi üzüm yemek değil, bağcıyı dövmektir. Buradan bir tartışma, bir çatışma çıkarıp siyasi rant elde etmeye çalışırlar. Bunlara benim milletimin karnı tok. Kimse artık bu ülkede kardeşi kardeşe düşüremez. Çatışma çıkaramaz. Artık bağcının gözü açıldı. Milletin gözü açıldı.''

'Açın kursunuzu verin dersinizi'

Erdoğan konuşmasında Kürtçe eğitim taleplerini de değerlendirdi:
"Şimdi çıkıyor, bakıyorsunuz orada, soyadı Türk. Resmi dilimizle konuşması gerekirken şu ifadeyi de kullanıyor; 'Bizim, Türkçenin resmi dil olmasıyla ilgili farklı bir düşüncemiz yok' diyor. E güzel... Ama bu Meclis'in çatısı altında, kürsülerde Türkçeden başka resmi dil kullanılamayacağını bilmiyor musun? Biliyorsun. Niçin o zaman böyle bir yola başvuruyorsun? Siz bunları zaten çıkardığımız yasalarla bilboardlarda, eğlencelerde, parti çalışmalarında rahatlıkla halk arasında kullanıyorsunuz. Adımlar attık. Anadilde kurslar açabilirsiniz dedik. Anadilinize karşı bizim koyduğumuz bir yasak var mı? Önce bir coşkuyla açtılar, sonra dediler ki 'devlet açsın'. devletin böyle bir görevi yok. Açın kursunuzu verin dersinizi. 'Eğitim dili Kürtçe olsun'. Hayır arkadaş böyle bir şey de yok. Dünyanın hiçbir yerinde böyle bir şey yok. Çok çok istisnadır bazı ülkelerde. Yok. İşte buyrun Avrupa Birliği üyesi ülkelerde Türkçe azınlık olduğu halde bazı ülkelerde Türkler onlara bile Türkçe dil eğitimi verilmiyor. En önemlisi Almanya'dır. Orada benim Türk kardeşlerim azınlık hukukuna tabi oldukları halde bunu alamıyorlar.''

'Ben Kürtçe propoganda yapmıyorum'

Türkiye'deki Kürt kökenli vatandaşlan azınlık hukukuna tabi değil, ülkenin asli unsurları olduğunu kaydeden Erdoğan, şöyle devam etti:
''Tabii ki kendi aralarında kullanacaklar, megaboardlarda kullanacaklar, çeşitli eğlencelerinde, şurada, burada, eyvallah... Peki TRT 6'yı, TRT Şeş'i biz niçin kurduk? İstedik ki Türkçe bilmeyen Kürt kökenli vatandaşlarım devletiyle iletişimini daha rahat kursun. Her yönüyle. Folklorik olarak, kültürüyle, haberiyle vesairesiyle. Ne oluyor, ne bitiyor? Bunları rahatlıkla takip edebilsin, hedef saptırılmasın diye bu adımı attık.
Ahmet Türk diyor ki
'Başbakan meydanlarda Kürtçe konuşuyor' Ben Kürtçe propaganda yapmıyorum. Kürtçe de konuşmuyorum. Sadece TRT 6'nın açılışında kullandığım ifadeyi Diyarbakır'da kullandım. O kadar. O da bir başbakanın en doğal hakkıdır. Bu bir propaganda değil, sadece 'TRT 6 hayırlı olsun'. Bunu kullandım Kürtçe olarak. Bunu farklı yere çekme"

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA