• Konya13 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Erbakanın vasiyeti..
28 Şubat 2011 Pazartesi 11:12

Erbakan'ın vasiyeti..

Saadet Partisi lideri Necmettin Erbakan ölümünden önce yeni bir oluşum için çalışıyordu
Türk siyasetinin duayen ismi, Milli Görüş'ün mimarı Necmettin Erbakan, ölümü öncesi yakın çevresine bir dizi vasiyette bulundu. Erbakan'ın en büyük hayali 12 Haziran'daki genel seçimlere 'ittifak'la girmekti. SP'li kurmaylarına ise son bir çağrıda bulundu: Çalışın...
Necmettin Erbakan seçim öncesi ittifak için hem Türkiye Partisi Genel Başkanı Abdüllatif Şener hem de 28 Şubat'taki koalisyon ortağı, eski Başbakan Tansu Çiller ile temasa geçti. Erbakan, ittifakı gerçekleştiremeden vefat etti ama Şener bu son isteğini yerine getireceklerini söyledi.
Saadet Partisi lideri Necmettin Erbakan ölmeden önce yeni bir oluşum çabasındaydı. Haziran ayındaki seçime ittfak ile girmeyi hedefliyordu. Erbakan tüm bu temaslara hastanede kaldığı süre içinde devam etti. Ölümünün ardından hastaneye ilk gelenler arasında olan Türkiye Partisi Genel Başkanı Abdullatif Şener'de buna dikkat çekti.
Şener, "bugün itirabiyle bu konuları çok fazla konuşmaya gerek duymuyorum. Ama en son konuştuğumuz konu buydu" dedi.
Şener bu ittifakın Erbakan'ın vasiyeti olduğuna vurgu yaptı ve Erbakan'ın bu son isteğini yerine getireceği mesajını verdi.
Necmettin Erbakan'ın temasa geçtiği bir diğer isim Tansu Çiller ise CNN TÜRK yayınında konuştu. Erbakan'ın Demokrat Parti içinde yeni bir yapılanmaya yönelik kendisine haber yolladığını açıkladı.
Çiller, "son zamanlarda tekrar haber yolladı bize de. Demokrat Parti çerçevesinde bir araya gelir miyiz gelmez miyiz bir takım tartışmalara ışık tuttu, enerji kattı. Bu direncini ve inancını sonuna kadar gördük" dedi.
Ama Abdüllatif Şener'in aksine Çiller bu vasiyetle ilgili ilerisi için bir sinyal vermedi. Bu nedenle Erbakan'ın ittifak vasiyeti nasıl şekillenecek şimdilik net değil. Saadet Partisi'nde genel başkanlık koltuğuna kimin oturacağı da...
 
SON MESAJI: ÇALIŞIN
Saadet Partisi yöneticisi Oğuz Asiltürk de Hoca'nın son mesajını şu sözlerle açıkladı:
"Erbakan, son 50 yıla damgasını vurdu. Sadece milletin iyiliğini, güzelliğini, daha refah içinde yaşamasını istedi. Son mesajı 'Çalışın, bu milleti sizin çalışmazın kurtarır' oldu. Devlet törenini kendisi istemediği gibi ailesi de istemedi. Vasiyeti böyleydi. Gösterişli şeyler istemedi, sade bir şey arzu ediyordu. Bu da takdir edilecek bir şey."

DOSTUNUN MEZARINDAN TOPRAK GELECEK
Nermin Hanım'ın yanına defnedilecek olan Erbakan, bir dostuyla da mezarında buluşacak. Bosna Cumhurbaşkanı, Hoca'nın çok sevdiği İzzet Begoviç'in mezarından bir avuç toprak alarak İstanbul'a getirecek. Begoviç'in mezarından alınan toprak Erbakan'ın mezarının üzerine serpilecek.
 
BİYOGRAFİSİ YARIM KALDI
Erbakan bir süredir aynı zamanda Basın Danışmanı olan, yazar Mustafa Yılmaz'la birlikte biyografisini hazırlıyordu. Doğumundan siyasi hayatına kadar pek çok detayın bulunduğu kitabın üçte ikilik bölümü tamamlanmıştı. Ancak Erbakan, biyografisini tamamlayamadan hayatını kaybetti.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA