• Konya23 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Erbakanın naaşına yüzbinler eşlik ediyor
01 Mart 2011 Salı 15:25

Erbakan'ın naaşına yüzbinler eşlik ediyor

Önceki gün hayatını kaybeden eski başbakanlardan ve Saadet Partisi Genel Başkanı Necmettin Erbakan son yolculuğuna uğurlanıyor.
Önceki gün vefat eden eski Başbakanlardan ve Saadet Partisi Genel Başkanı Necmettin Erbakan son yolculuğuna uğurlanıyor. İşte cenaze töreniyle ilgili tüm gelişmeler...
 
15.35- Milli Görüş lideri Prof. Dr. Necmettin Erbakan'ın cenazesi Merkezefendi'de
Eski Başbakan ve Saadet Partisi Genel Başkanı Prof. Dr. Necmettin Erbakan'ın cenazesi iki saatlik yolculuğun ardından Merkezefendi Mezarlığı'na ulaştı. İnsan seli Erbakan'ı burada da bekliyor.
 
14:56 - Bağış: Kalabalık, onun unutulmadığını gösteriyor
Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Fatih Camisi'ndeki kalabalığın, Saadet Partisi Genel Başkanı ve eski başbakanlardan Necmettin Erbakan'ın unutulmadığını gösterdiğini söyledi.
 
14:53 - Mezarlıkta bekleyiş sürüyor
Saadet Partisi (SP) Genel Başkanı Necmettin Erbakan'ın cenazesi yüz binlerce kişinin katıldığı kortej eşliğinde defnedileceği mezarlığa götürülüyor. Binlerce seveni de mezarlıkta bekleyişini sürdürüyor. Çok sayıda polisin emniyet tedbiri nedeniyle görev yaptığı gözlenen mezarlık kapısının hemen içinde de parti tarafından çok sayıda kişinin düzeni sağlamak için görevlendirildiği gözlendi. Vatandaşların mezarlık içinde yoğunluğa neden olmaması için girişlere izin verilmedi. Bekleme sırasında tabutun gelişi sırasında trafiğin açılması için sık sık uyarıda bulunuldu.
 
Gül ve Erdoğan cenazeyi omuzlarında taşıdı
 
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, SP Genel Başkanı Necmettin Erbakan'ın cenazesini kısa bir süre taşıdı. Cenaze namazının ardından Gül ve Erdoğan, Erbakan'ın cenazesinin bulunduğu tabutu bir süre taşıdı. Omuzlarda taşınan Erbakan'ın naaşı, daha sonra araca konuldu. Merhum Başbakanlarımızdan SP Lideri Necmettin Erbakan'ın naaşı Fatih Camii'nden ayrıldı. Babaevinin önünden geçecek cenaze aracı daha sonra Zeytinburnu'ndaki Merkez Efendi Mezarlığı'na doğru yol alacak..
 
Fatih Erbakan Törende Konuştu
Refah Partisi Genel Başkanı Necmettin Erbakan'ın İstanbul Fatih Camii'ndeki cenaze töreninde konuşma yapan oğlu Fatih Erbakan, şunları söyledi:
"Burada toplanmış bulunan tüm cemaatimizi hürmetle selamlıyorum. Allah hepinizden razı olsun. Hepiniz hoşgeldiniz. Bugün İstanbulumuz da Fatih Sultan Mehmet Han Hazretleri'mizin dizinin dibinde Fatih Camii'mizin avlusunda, hepimizin lideri, hocası, hepinizin babası olan çok müstesna bir şahsiyeti, muhterem babamı ebedi hayatına uğurlamak için toplandık. Bizler şahidizki hem Türkiye'deki hem tüm dünyadaki müslümanlara islamın sadece oruç tutmaktan, namaz kılmaktan ibaret olmadığını islamın Allah yolunda cihad etmek olduğunu ve tüm islamın saadeti için çalışmak olduğunu, babam bizlere ve tüm dünya müslümanlarına öğretti. Kendisi de son nefesine kadar bu uğurda tüm canı ve malıyla mücadele etti. Buna hepimiz şahitlik ediyoruz. Kendisi yapacağı her işte karar verirken ahiret öncelikli karar verdi. Ve yine şahitlik ediyoruzki kendisi, kendisine haksızlık edenler içinde hep iyi düşündü. Hep onlara iyilik yaptı. Buna da şahitlik ediyoruz. Bizler kendisinden razıyız Cenabı Allah'ta inşallah ondan razı olur. Bugün hayatı boyunca özlemini duyduğu rabbine kavuşma günü olur."
 
Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez Törende Konuştu
 
100 binlerce kişi merhum Necmettin Erbakan'ın cenaze namazını kılmak için saf tutmaya hazırlanıyor. İnsanlar namaz kılabilecekleri herhangi bir kağıt parçası arıyor. Fatih Camii ve çevresinde insan seli oluşmuş durumda.
 
12.44: Tansu Çiller de cenazeye katılmak üzere Fatih Camii'ne geldi.
 
12.22: Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'de Fatih Camii'ne geldi.
 
12.19: CHP Eski Genel Başkanı Deniz Baykal'da cenaze namazının kılınacağı Fatih Camii'ne geldi.12:13 - Başbakan Erdoğan Fatih Camii'ne geldi.
 
12:10: CHP Eski Genel Başkanı ve Antalya milletvekili Deniz Baykal da Fatih Camii'ne geldi
12.02: KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu Fatih Camii'ne geldi.
 
12.00: Cenaze'nin defnedileceği Merkezefendi Kabristanı'nda bomba araması yapılıyor.
 
11.56: Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek'te Fatih Camii'ne geldi.
 
11.52: MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Fatih Camii'ne geldi. Başbakan Erdoğan ve Cumhurbaşkanı Gül'ün de gelmesi bekleniyor.
 
Önceki gün hayatını kaybeden eski başbakanlardan ve Saadet Partisi Genel Başkanı Necmettin Erbakan son yolculuğuna uğurlanıyor.


DEVLETİN ZİRVESİ CAMİDE OLACAK

Cenazeye Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, bakanlar, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli katılacak.

Cenazeye şimdiye kadar şu isimler katıldı: Devlet Bakanı Cemil Çiçek, Adalet Bakanı Sadullah Ergin, Çalışma Bakanı Faruk Çelik, Bayındırlık Bakanı Mustafa Demir, Abdulkadir Aksu, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, Eski Bakanlardan Hüsamettin Özkan, Mehmet Ağar, Yaşar Okuyan, İstanbul Büyükşehir Belediyesi eski başkanı Ali Müfit Gürtuna CHP’li Akif Hamzaçebi, İlhan Kesici, Prof. İlber Ortaylı, Türkiye Caferileri lideri Selahattin Özgündüz.  İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş da Fatih Camii'ne gelenler arasında..
 
-AK Partili Bakanlar Fatih Camii'sine geldi..


FATİH CAMİİ ÇEVRESİNDE YOĞUNLUK

Ankara'da vefat eden eski başbakan ve Saadet Partisi Genel Başkanı Necmettin Erbakan için cenaze töreninin yapılacağı Fatih Camisi çevresinde yoğunluk oluşmaya başladı.

Cenaze töreninin yapılacağı Fatih Camisi avlusu, polislerce girişlere kapatıldı. Cami çevresinde çok sayıda TV ekibi de canlı yayın için hazırlık yaptı.
Erken saatlerden itibaren yollara düşen partili ve vatandaşlar da içeri giriş yapmak üzere cami çevresinde beklemeye başladı. Cami çevresinde "Seni asla unutmayacağız Mücahit Erbakan", "O savunan adam Mücahit Erbakan", "Her zaman kalbimizde yaşayacaksın" yazılı ve üzerinde Erbakan'ın fotoğraflarının bulunduğu atkıların satışına başlandığı, katılımcıların da bu atkılar ile başlarına yeşil renkli tevhit bandajı taktığı görüldü.

FATİH CADDESİ TRAFİĞE KAPALI

Camiye giden Fatih Caddesi trafiğe kapatıldı. Camiye giden ana caddeye girişler, polis tarafından engellendi, vatandaşlar ara sokaklara yönlendiriliyor.
Yol boyunca Türk Kızılayı tarafından rahatsızlığı olan vatandaşlara yardım etmek üzere sağlık çadırı kurulduğu ve yine Türk Kızılayının oluşturduğu masalarda su ve lokum ikram edildiği gözlendi.

CAMİDEKİ HAZIRLIKLAR

Fatih Camisi'nde cenaze namazı için bazı düzenlemeler yapıldı. Basın mensupları için cami avlusunun musalla taşını gören bölümüne platform kuruldu.
Cenaze namazınını kılınacağı yer, kullanılacak kapı ve çevresinin düzenlemesi dün akşam geç vakitlere kadar çalışılarak bitirildi. Kapının daralmış kısmı da genişletildi ve kapı eski haline getirildi. Protokolün rahatlıkla cenaze namazlarını kılabilecekleri, üstü örtülü bir mekan yapıldı.
Cemaatin bir kısmı, Feyzi Paşa'da, Malta Çarşısı'nda, Darüşşafaka ve Haliç Caddesi'nde namaz kılabilecek. Bu bölgelere de cenaze namazını naklen aktaracak ekranlar yerleştirildi.
Fatih Belediyesi temizlik ekipleri, cami avlusunu önce gül suyu ile yıkadı, avlu ilerleyen saatlerde kirlendiği için bir kez daha suyla temizlendi.

EL KUBEYSİ DE CENAZEDE

Erbakan'ın kızı Elif Erbakan'ın düğününe de katılan islam aleminin ünlü simalarından Kabe İmamlarından Ümmül Kura Üniversitesi Öğretim Üyesi Ahmet Abdülrezzak El Kubeysi de Erbakan'ın cenazesine katılıyor

Yasin Hatipoğlu, tabuta kapanıp ağladı

Saadet Partisi (SP) Kurucular Kurulu Üyesi ve eski milletvekili Yasin Hatipoğlu, Erbakan'ı son yolculuğuna uğurlamak için geldiği cami avlusunda tabuta sarılarak gözyaşı döktü. Camiye gelişinde de oldukça bitkin olduğu görülen Hatipoğlu, bir süre başını tabuttan kaldıramadı.

ERBAKAN'IN MEZARINI PARTİLİLER KAZDI

Ankara'da vefat eden eski başbakan ve Saadet Partisi Genel Başkanı Necmettin Erbakan'ın Zeytinburnu'ndaki Merkez Efendi Mezarlığı'nda bulunan aile kabristanlığındaki mezarı, partililer tarafından sırayla kazıldı.

Erbakan'ın kabrinin, 2005 yılında vefat eden eşi Nermin Erbakan'ın yanına kazıldığı görüldü. Aile kabristanlığında, Necmettin Erbakan'ın babası Sabri ile annesi Kamer Erbakan'ın da mezarları bulunuyor.

Kazma işleminin tamamlanmasının ardından Saadet Partisi Gençlik Kolları üyelerinden oluşan bir grup, mezar çevresinde halka oluşturarak, salavat getirip Yasin-i Şerif okumaya başladı.

Mezarlığın karşısındaki surlara da Erbakan'ın büyük boy bir fotoğrafı asıldı.

Bu arada çok sayıda polis, mezarlık çevresinde geniş güvenlik önlemi alırken, İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından mezarlık karşısında sağlık çadırı oluşturuldu.

Mezarlıkta, basın mensuplarının rahat görüntü alması amacıyla bir de platform hazırlanmaya başlandı


Necmettin Erbakan için İstanbul genelinde 3 bin camide sela okundu..

Onbinlerce kişi Akdeniz ve Fevzipaşa caddesinden Fatih Camii'ne doğru gidiyor. Sadece İstanbul'dan değil Türkiye'nin dört bir yanından insanlar oluk oluk Necmettin Erbakan'ın cenaze töreni için Fatih'e geliyor.

Kılıçdaroğlu ve Derviş Eroğlu çelenk gönderdi

Cenazenin camiye getirilmesiyle birlikte sevenleri arasında izdiham yaşandı. Cenazeye CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, KKTC Başbakanı İrsen Küçük ve KKTC Meclis Başkanı İrsen Küçük çelenk gönderdi.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül bugün saat 11:30'da cenazeye katılmak üzere İstanbul'a gelecek.

Mezarı kazılmaya başlandı

Ankara'da vefat eden eski başbakan ve Saadet Partisi Genel Başkanı Necmettin Erbakan için Zeytinburnu Merkez Efendi Mezarlığı'nda mezar kazılmaya başlandı. Erbakan'ın Zeytinburnu'ndaki Merkez Efendi Mezarlığı'nda bulunan aile kabristanlığındaki mezarı, partililer tarafından sırayla kazılıyor.

Güçlükle camiye ulaştı

Ankara'da vefat eden Saadet Partisi (SP) Genel Başkanı Necmettin Erbakan'ın cenazesi, güçlükle Fatih Camii'ne alındı. Atatürk Havalimanı'ndan alınan ve sahil yolunda Fatih Camii'ne getirilen Erbakan'ın cenazesini on binlerce seveni karşıladı. Ambülanstan alınan cenaze, güçlükle cami avlusuna alındı. Cenaze, tekbirler eşliğinde musalla taşına konuldu.

Cenaze, Fatih Camii'ne getirildi

Ankara'da vefat eden Saadet Partisi (SP) Genel Başkanı Necmettin Erbakan'ın cenazesi, özel uçakla Atatürk Havalimanı'ndan alınarak Fatih Camii'ne getirildi. Atatürk Havalimanı'ndan alınan Erbakan'ın cenazesi, sahil yolundan Fatih Camii'ne getirildi. Cenazenin gelişi sırasında polis yoğun güvenlik önlemi aldı.

 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Ankara Yolu’nda zincirleme kaza!
  • Beyşehir’de ay yıldızlı kavşaklar dönemi
  • AK Parti Milletvekili Recep Konuk Beyşehir'de
  • AK Parti Milletvekili Recep Konuk Beyşehir'de
  • En yüksek viyadük inşaatına yolcu ilgisi

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA