• Konya17 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Erbakan Hoca için günün özeti
27 Şubat 2011 Pazar 18:58

Erbakan Hoca için günün özeti

Eski Başbakanlardan ve Saadet Partisi Genel Başkanı Necmettin Erbakan, uzun süredir tedavi gördüğü Özel Güven Hastanesi'nde
Eski Başbakanlardan ve Saadet Partisi Genel Başkanı Necmettin Erbakan, uzun süredir tedavi gördüğü Özel Güven Hastanesi'nde öğle saatlerinde kalp yetmezliği nedeniyle yaşamını yitirdi.
     Erbakan'ın cenazesinin Salı günü İstanbul Fatih Camiinde öğle vakti kılınacak cenaze namazının ardından İstanbul Merkez Efendi'deki aile kabristanına defnedileceği bildirildi. 
 Eski başbakanlardan ve Saadet Partisi Genel Başkanı Necmettin Erbakan'ın vefatına ilişkin saat 17.00'a kadar verilen haberlerden yaptığı derlemeye göre, Erbakan öğle saatlerinde vefat etti.
     Vefatın ardından Güven Hastanesi önünde bir açıklama yapan Saadet Partisi Eski Genel Başkanı Recai Kutan, Erbakan'ın vefatı sırasında çocuklarının da yanında olduğunu söyledi. Kutan, bir gazetecinin sorusu üzerine Erbakan için Ankara'da resmi tören yapılmayacağını açıkladı.
     Erbakan'ın vefatının ardından çok sayıda partili de Ankara Güven Hastanesi önüne geldi. Bazı partililerin ağladıkları görüldü.
     Daha sonra, Necmettin Erbakan'ın cenazesi, Balgat'taki evine getirildi. Cenazeyi taşıyan ambulans, evin bahçesine alındı.
     Öte yandan, cenazenin eve getirilişinden yaklaşık yarım saat kadar önce, Erbakan'ın kızları Zeynep Baykoç ve Elif Erbakan Altınöz ile bazı yakınları da eve geldi. Bir grup partili de evin önüne gelerek tekbir getirdiler.
    
     -ERBAKAN'IN VEFAT NEDENİ-
    
     Ankara Güven Hastanesi Başhekimi Tevfik Ali Küçükbaş, Erbakan'ın 19 Ocak 2011'de kalp rahatsızlığı ve tromboflebit hastalıkları sebebiyle hastanelerine yatırıldığını, uygulanan tüm tedavilere rağmen kalp hastalığında ilerleme yaşandığını ifade etti.
     Küçükbaş, ''Neticesinde bugün sabah durumu daha da ağırlaşmıştır. Bugün sabahtan itibaren uygulanan tüm yaşam desteklerine rağmen kendilerini saat 11.40'da bütün desteklerde cevap alamayarak kaybetmiş bulunuyoruz. Kendilerine Allah'tan rahmet diliyoruz'' diye konuştu.
     Küçükbaş, gazetecilerin soruları üzerine Erbakan'ın sabah 08.50'ye kadar şuurunun yerinde olduğunu, aniden kalp ritminde bozulma olduğunu anlattı.
     ''Başında oldukları için saniyesinde müdahale ettiklerini, o andan itibaren şuurunun tam yerinde olmadığını, kalbin pompalamasında ciddi problemler yaşandığını'' ifade eden Küçükbaş, ''O andan itibaren herhangi bir acı, rahatsızlık hissetmediler. Tüm tedaviler saat 11.40'a kadar devam etti. Tüm yaşam fonksiyonlarını destekledik ancak maalesef bir sonuç alamadık'' dedi.
     Başhekim Küçükbaş'ın konuya ilişkin yaptığı yazılı açıklama ise şöyle:
     'Eski Başbakanımız Sayın Necmettin Erbakan 19 Ocak 2011 tarihinde kalp rahatsızlığı ve tromboflebit sebebiyle hastanemize yatırılmış ve uygulanan tüm tedavilere rağmen kalp hastalığı ilerlemiştir. 27 Şubat 2011 Pazar günü sabahında vücut fonksiyonlarının tam desteğe alınması gerekmiş, tüm yaşam desteklerinin uygulanmasına rağmen saat 11.40'da kroner arter hastalığı ve kalp yetmezliği sebebiyle vefat etmiştir.''
    
     -KUTAN VE FATİH ERBAKAN TAZİYELERİ PARTİ GENEL MERKEZİNDE KABUL EDECEK-
    
     Necmettin Erbakan'ın vefat haberini alan çok sayıda kişi hastaneye akın ederken, eski Saadet Partisi Genel Başkanı Recai Kutan ve Necmettin Erbakan'ın oğlu Fatih Erbakan'ın, taziyeleri Saadet Partisi Genel Merkezinde kabul edecekleri bildirildi.
     Bu arada, bazı parti yöneticileri ve partililer, Saadet Partisi Genel Merkezi önünde toplanmaya başladı. Genel Merkezin bahçesinde toplanan partililerden bazılarının ağladığı görüldü. Erbakan için parti genel merkezi önündeki camide Kur'an-ı Kerim okutuluyor. Parti merkezine eski Saadet Partisi Genel Başkanı Recai Kutan, Genel İdare Kurulu Üyesi Yasin Hatipoğlu ile parti yöneticileri de geldi.
     Necmettin Erbakan'ın vefatını il divan toplantısı sırasında öğrenen Antalyalı partililer, hüzne büründü. Toplantının basına açık kısmına geçildiği sırada Saadet Partisi Genel Başkanı Necmettin Erbakan'ın vefatını öğrenen partililer, adeta şok yaşadı.
     Erbakan'ın vefatını Saadet Partisi Konya İl Başkanlığında düzenlenen İl Divan Kurulu toplantısında öğrenen partililer de göz yaşlarını tutamadı. Konya'daki camilerde Erbakan'ın vefatının ardından sala verildi. Saadet Partisi Adana ve Hatay teşkilatları, cenaze törenine katılım için THY'den 2 uçak kiraladı.
    
     -ZİYARETLER-
    
     TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin, Saadet Partisi Genel Merkezini ziyaret etti. Şahin ayrılırken gazetecilere yaptığı açıklamada, Erbakan'ın milletin yetiştirdiği çok önemli değerlerden biri olduğunu belirterek, gerek bilim insanı gerekse siyasetçi olarak Türkiye'ye ve Türk milletine çok büyük hizmetlerde bulunduğunu ve öğrenciler yetiştirdiğini söyledi.
     Erbakan'ın resmi cenaze töreni istemediğinin hatırlatılması üzerine de Şahin, ''Bu, ailesinin ve partili arkadaşların kendi tercihleridir. Ona da saygı duyarız'' dedi.
     TBMM'de tören düzenlenip düzenlemeyeceğine yönelik bir soru üzerine ise Şahin, ''Kendisinin çok sade bir törenle defin istediğine dair arkadaşlarımızın bilgisi var. Vasiyetini yerine getireceğiz' dediler. İstanbul'da salı günü Fatih Camisi'nde kılınacak öğle namazından sonra sade bir törenle defnedilecek'' şeklinde konuştu.
     9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel de partiden ayrılırken yaptığı açıklamada, Erbakan'ın ebediyete intikalinden büyük üzüntü duyduğunu dile getirdi.
     Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay da Saadet Partisi camiasına, Erbakan'ın ailesine ve Türk milletine sonsuz sabır dileğinde bulunarak, Erbakan'a Allah'tan rahmet diledi. AK Parti Milletvekili ve TBMM Adalet Komisyonu Başkanı Ahmet İyimaya da yayınladığı mesajda Erbakan ile iktidarda bulunduğunu anımsattı.
    
     -TAZİYELERİ FATİH ERBAKAN İLE KUTAN KABUL EDİYOR-
    
     Saadet Partisi Genel Merkezi'nde taziyeleri Erbakan'ın oğlu Fatih Erbakan ve eski Genel Başkan Recai Kutan kabul ediyor.
     Bazı siyasi parti temsilcilerinin yanı sıra sendika ve sivil toplum kuruluşlarının başkanları da Genel Merkez'e geldi. Taziyeye gelenlere, parti girişinde lokum ve gül suyu ikram edildi. Kur'an-ı Kerim'in okunduğu parti genel merkezinde, bazı partililerin ağladığı ve bayıldığı da görüldü.
     Saadet Partisi önünde partililerin de bekleyişi sürüyor.
    
     -CUMHURBAŞKANI GÜL'ÜN MESAJI-
    
     Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Necmettin Erbakan'ın oğlu Fatih Erbakan'ı telefonla arayarak başsağlığı diledi, üzüntüsünü iletti.
     Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi'nden yapılan yazılı açıklamaya göre, Cumhurbaşkanı Gül, Necmettin Erbakan'ın vefatı nedeniyle başsağlığı mesajı yayımladı.
     Erbakan'ın vefatını derin bir üzüntüyle öğrendiğini belirten Cumhurbaşkanı Gül, büyük bir devlet, siyaset ve bilim adamını kaybetmenin üzüntüsünü yaşadıklarını ifade etti.
     Türk siyasetinin önemli simalarından olan Necmettin Erbakan'ın bilgisi, birikimi, kişiliği, tecrübesi, ilkeleri, mücadele azmi ve unutulmaz hizmetleriyle halkın sevgisini ve takdirini kazanmış örnek bir lider olduğunu belirten Gül, mesajında şunları kaydetti:
     ''Aziz milletimizin başı sağolsun. Siyasette bulunduğum dönemde yakın tanıma ve uzun süre birlikte çalışma mutluluğuna eriştiğim Necmettin Erbakan, hiç şüphe yoktur ki yakın tarihimize damgasını vurmuştur. Hayatı boyunca üstlendiği tüm görevlerde millete hizmet etmeyi her şeyin üstünde tutan Prof. Dr. Necmettin Erbakan, Türkiye'nin her alanda gelişmesine ve kalkınmasına değerli katkılarda bulunmuştur. Prof. Dr. Necmettin Erbakan'ı daima sevgi, saygı ve şükranla yad edeceğiz. Kendisine Allah'tan rahmet diliyor, ailesine, milletimize, Saadet Partisi camiasına ve tüm sevenlerine başsağlığı dileklerimi iletiyorum.''
    
     -TBMM BAŞKANI ŞAHİN-
    
     TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin de Necmettin Erbakan'ın adının aziz milletin hafızasından asla silinmeyeceğini, kişiliği, mücadelesi ve geride bıraktığı eserleriyle gençlere örnek olacağını bildirdi.
     TBMM Başkanı Şahin, yayımladığı mesajda, derin üzüntü içinde olduğunu ifade etti.
     Erbakan'ın 85 yıllık ömrünün büyük bölümünü millete ve devlete hizmetle geçirdiğini ve demokrasiye önemli katkılarda bulunduğunu belirten Şahin, şunları kaydetti:
     ''Parlamentomuzda uzun yıllar milletvekili olarak görev yapan Sayın Erbakan milletimizin gönlünde müstesna bir yer edinmiştir. İnanıyorum ki ülkemizin siyasi yaşamında saygın bir yeri olan Necmettin Erbakan'ın adı, aziz milletimizin hafızasından asla silinmeyecektir. Merhum Erbakan, kişiliği, mücadelesi ve geride bıraktığı eserleriyle gençlerimize örnek olacaktır. Kendisine Allah'tan rahmet diliyor, ailesine, uzun yıllar beraber çalıştığı partili dostlarına, sevenlerine ve tüm milletimize başsağlığı ve sabır diliyorum.''
    
     -BAŞBAKAN ERDOĞAN-
    
     Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ise ''Saadet Partisi camiasının, Türkiye'nin, aziz milletimizin başı sağ olsun diyor, bir kez daha kendisine Allah'tan rahmet diliyorum'' dedi.
     Erdoğan, Haliç Kongre Merkezi'nde gerçekleştirilen ''1. Türkiye Çocuk Hakları Kongresi''nin kapanışında yaptığı konuşma öncesinde, Erbakan'ın vefatına ilişkin şunları söyledi:
     ''Bugün sabah saatlerinde Türkiye Cumhuriyeti'nin 54. Başbakanı, Saadet Partisi'nin Genel Başkanı Prof. Dr. Necmettin Erbakan, Hakk'ın rahmetine yürüdü. Türkiye'ye çok önemli hizmetler kazandırmış, Türk siyasetinde kendisine mümtaz bir yer edinmiş. Ayrıca ömrünü öğrenmeye ve öğretmeye adamış bir siyasetçi ve ilim adamıydı. Şahsıyla, mücadelesiyle, davasıyla, ilkeleriyle olduğu kadar bir insan olarak, bir hoca olarak, bir lider olarak da genç nesillere güzel bir örnek teşkil etti. Mekanı cennet olsun. Allah'ın rahmeti üzerine olsun diyorum. Allah ondan razı olsun diyorum. Öğrettikleriyle, aktardıklarıyla, mücadeleci kişiliğiyle her daim kendisini şükranla, minnetle yad edeceğimizi ifade etmek istiyorum.''
     Başbakan Erdoğan, Almanya seyahatini yarıda keseceğini, salı günü Türkiye'ye gelerek, Erbakan'ın cenaze törenine katılacağını, ardından Belçika'ya geçerek AB Komisyonu Başkanı Barosso ile görüşeceğini bildirdi.
     Başbakan Erdoğan, Erbakan'ın vefatı dolayısıyla taziye mesajı da yayımladı.
    
     -GENEL KURMAY BAŞKANI ORGENERAL KOŞANER-
    
     Genelkurmay Başkanı Orgeneral Işık Koşaner, Necmettin Erbakan'ın, değerli bilim ve siyaset adamı olarak ülkeye yaptığı büyük hizmetlerinin daima hatırlanacağını belirterek, ''Şahsım ve Türk Silahlı Kuvvetleri adına merhuma Tanrı'dan rahmet, kederli ailesine ve Ulusumuza baş sağlığı dilerim'' dedi.
    
     -BAŞSAĞLIĞI MESAJLARI-
    
     Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, Erbakan'ın vefatını AK Parti Burdur İl Başkanlığının düzenlediği, Türkiye Buluşmaları Toplantısı'nda konuşma yaptığı sırada koruması tarafından kürsüye bırakılan notla öğrendi. Konuşmasını tamamlarken notu fark eden Çiçek, salondaki vatandaşlara da konuyu duyurarak, ''Allah rahmet eylesin, mekanını cennet etsin. Yakınlarına ve milletimize başsağlığı diliyorum'' dedi.
     Bazı açılış törenlerine katılmak üzere Bingöl'e gelen İçişleri Bakanı Beşir Atalay, Belediye Başkanı Serdar Atalay'ı makamında ziyaret ettikten sonra yaptığı açıklamada, Erbakan'ın ölüm haberini belediye binasında aldığını söyledi. Atalay, ''Allah'tan rahmet diliyorum. Erbakan Hoca, Türkiye'de uzun dönem siyaset yapmış, başbakanlık yapmış kişidir. Ailesine, çocuklarına, parti camiasına başsağlığı diliyoruz'' diye konuştu.
     Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Devlet Bakanı Faruk Nafiz Özak, Devlet Bakanı Faruk Çelik, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, TBMM Başkanvekili Sadık Yakut, KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, BBP Genel Başkanı Yalçın Topçu, DSP Genel Başkanı Masum Türker, Türkiye Partisi Genel Başkanı Abdüllatif Şener, BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın yanı sıra çok sayıda sendika ve sivil toplum kuruluşu da Erbakan'ın vefatı nedeniyle duydukları üzüntüyü ifade etti.
    
     -''ERBAKAN BENİM OKUL ARKADAŞIMDIR, MESLEKTAŞIMDIR''-
    
     9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, vefat eden Saadet Partisi Genel Başkanı Necmettin Erbakan'ın okul arkadaşı ve meslektaşı olduğunu belirterek, ''Geçen 60 yıl içinde pek çok yakınlığımız olmuştur. Çeşitli siyasi hadiseler içinde beraber göründük. Son defa hastayken 7 Şubat günü Güven Hastanesinde kendisini ziyaret edip helalleşmiştim. Allah rahmet eylesin, üzüntülerimi ifade etmek istiyorum'' dedi.
    
     -CHP GENEL BAŞKANI KILIÇDAROĞLU-
    
     CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, eski Başbakan ve Saadet Partisi Genel Başkanı Necmettin Erbakan'ın siyaset dünyasının çınarlarından biri olduğunu belirterek, Erbakan'ın ölümünden büyük üzüntü duyduğunu bildirdi.
     CHP'den yapılan yazılı açıklamaya göre, Kemal Kılıçdaroğlu, Saadet Partisi Genel Başkanı Erbakan'ın vefat haberini Eskişehir yolunda aldı. Erbakan'ın ölümünden derin üzüntü duyduğunu belirten Kılıçdaroğlu, ''Siyaset dünyamızın çınarlarından biriydi. Ölümünden büyük üzüntü duydum. Saadet Partisi Genel Başkanı Prof. Dr. Necmettin Erbakan'a rahmet, Erbakan ailesine, Saadet Partisi yöneticileriyle, üyelerine, siyaset dünyasına ve Türkiye'ye başsağlığı diliyorum'' dedi.
    
     -MHP GENEL BAŞKANI BAHÇELİ-
    
     MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Saadet Partisi Genel Başkanı Necmettin Erbakan'a Allah'tan rahmet, Türk Milleti ve Milli Görüş mensuplarına baş sağlığı diledi.
     Aydın programı kapsamında Germencik, İncirliova, Söke ve Akyeniköy'e de gitmeyi planladıklarını ancak çok acı ve üzüntü verici bir haber aldıklarını anlatan Bahçeli, şöyle devam etti:
     ''Türk milletinin yetiştirdiği değerli evladı, Türk siyasi hayatında mümtaz yeri bulunan Milli Görüş hareketinin kurucusu ve onun şekillendirdiği siyasi partilerin genel başkanı, lideri sayın Erbakan Hakkın rahmetine kavuşmuş. Sayın Hocamıza Cenab'ı Allah'tan rahmet, büyük Türk milleti ve Milli Görüş mensuplarına baş sağlığı diliyorum.
     Bu mümtaz şahsiyeti anmak ve son görevi yerine getirmek amacıyla ziyaretlerimizi Ortaklar'da iptal edip Ankara'ya dönmek istiyorum.''
    
     -PROGRAM İPTALLERİ-
    
     AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Tanrıverdi, Necmettin Erbakan'ın vefatı nedeniyle Manisa'nın Turgutlu ilçesindeki programını iptal ederek, Ankara'ya dönme kararı aldı.
     BBP Genel Başkanı Yalçın Topçu ve diğer parti yöneticileri, Erbakan'ın vefatı üzerine programlarını iptal etti. Parti teşkilatının düzenlediği bir programa katılmak üzere Kayseri'de bulunan Genel Başkan Topçu'nun, eski Başbakanlardan Erbakan'ın vefatı üzerine programını iptal ederek, ailesine ve Milli Görüş camiasına başsağlığı dilemek için Ankara'ya hareket ettiği bildirildi. Ayrıca BBP Genel Sekreteri Mustafa Destici'nin İstanbul ve Bursa'daki, Genel Başkan Yardımcısı Remzi Çayır'ın da Van'daki programlarının iptal edildiği bilgisi verildi.
     Halkın Sesi Partisi (HAS Parti) İstanbul İl Gençlik Kolları üyesi bir grup, Şişli'de yapmayı planladıkları eylemi, Necmettin Erbakan'ın vefatı dolayısıyla iptal etti.
     Sivas'ta, Saadet Partisi İl Divan Toplantısı bir araya geldikleri sırada, Genel Başkan Necmettin Erbakan'ın vefat haberini alan partililer, gözyaşlarına boğuldu. Sivas ilçe başkanlarının katılımıyla düzenlenen İl Divan Toplantısı iptal edildi.
     Has Parti Ankara İl Başkanlığı, yarın Sincan'da yapacakları yürüyüşü Saadet Partisi Genel Başkanı Necmettin Erbakan'ın vefatı nedeniyle iptal ettiğini bildirdi.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kiraz üreticileri "don" nöbetinde
  • Konya'da üniversite öğrencilerinden örnek davranış
  • Seydişehir'de "sulama sezonu" açıldı
  • Beyşehir'de yurtta kalan öğrencilere doğa gezisi
  • Konya'daki feci kazadan kötü haber! Yaralı kadın hayatını kaybetti

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA