• Konya10 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ensenizdeyiz
30 Nisan 2014 Çarşamba 09:05

Ensenizdeyiz

Mısır'da Müslüman Kardeşler mensubu 683 kişinin askeri cunta yönetimince idam cezasına çarptırılması Türkiye'de binlerce kişiyi ayağa kaldırdı.

Mısır'da cunta hükümetinin kontrolündeki yargının, darbecilerle uyumlu bir şekilde sürdürdüğü sindirme ve baskı politikaları artarak devam ediyor. Cunta hükümetinin, daha önce idama mahkum ettiği 529 kişiden 492'nin cezasını müebbet hapse çevirmesi, 37 kişi hakkında ise idam kararı vermesinin ardından, aralarında Müslüman Kardeşler lideri Muhammed Bedii'nin de yeraldığı 683 kişiyi daha idama çarptırması, İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Vakfı ile Mısır Halkı Dayanışma Platformu'nun Mısır Konsolosluğu önünde düzenlediği eylemle protesto edildi.

İKİ KİŞİ DUVARI AŞTI

İstanbul'un Bebek semtindeki konsolosluk binası çevresinde el ele tutuşup 'barış zinciri' oluşturan vatandaşlara, Türkiye'de yaşayan çok sayıda Suriyeli de destek verdi. Suriye, Mısır ve Filistin bayraklarıyla Mursi'nin posterini taşıyan eylemciler sık sık tekbir getirirken, denizdeki onlarca tekneden, Mısır Konsolosluğu'nun duvarlarına, projeksiyonla Muhammed Mursi'nin fotoğrafı ve Rabia işaretleri yansıtıldı.

'Cuntanın idam kararı, İslami direnişi yıldıramaz', 'Dünya bu zulme susacak mı?' pankartlarının açıldığı eylemlerin benzerleri de başta Konya, Amasya, Kars ve Afyonkarahisar olmak üzere Türkiye'nin birçok ilinde gerçekleşti. İstanbul'daki eylem sırasında bazı Mısır vatandaşları konsolosluk duvarını aşarak içeriyle girmeye kalkınca kısa süre gerginlik yaşandı. Konsolosluğun bahçesine giren iki Mısır vatandaşı, Mısırlı güvenlik güçleri tarafından gözaltına alınmak istendi. Bunun üzerine devreye giren İHH Başkanı Bülent Yıldırım, Mısır Konsolosluğu'na girerek buradaki yetkililerle görüştü ve gözaltına alınanların serbest bırakılmalarını sağladı.

İDAMLAR İSRAİL'İN EMRİ

Eylemcilere destek veren İHH Başkanı Bülent Yıldırım, idam kararlarının İsrail'in emriyle verildiğini belirterek, 'Filistin'de nasıl İsrail'e karşı mücadele ediyorsak, Mısır'da da İsrail'e karşı mücadele edeceğiz' dedi. Yıldırım ayrıca, tam vatandaşları Mısır konsolosluklarının çevresinde eyleme çağırdı.

Asılmak istenen iki kişi mezarda

İstanbul'daki eyleme, askeri cuntanın kapattığı Mısır Hürriyet ve Adalet Partisi'nin milletvekili Adil Raşit de katıldı. Mısır Konsolosluğu önüne gelerek eylemcilere destek veren Raşit, 'katil' yargıçların idam kararı verirken listelere bile bakmadıklarını ifade etti. 'İdam kararı verilenler arasında birkaç yıl önce vefat eden birisi de var. Listedeki bir başka kişi ise daha önce Rabia Meydanı'nda şehit edilmişti' diyen Raşit, Mısır yönetiminin İsrail ve destekçilerinin istediklerini yerine getirmekte olduğunu vurguladı. Raşit, 'Bizler idamdan korkmuyoruz. Ellerimizi kelepçeleyebilirler. Boynumuza bıçak dayayabilirler. Ama özgürlüğümüze ve imanımıza dokunamazsınız' diye konuştu.

Her yerde protesto

Kars'ta Anadolu Gençlik Derneği (AGD) üyesi bir grup, Mısır'da darbe karşıtlarına verilen idam cezalarını protesto etti. Öğle namazı sonrası Fethiye Camii önünde biraraya gelen vatandaşlar, Rabia işareti yaparak sloganlar attı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kiraz üreticileri "don" nöbetinde
  • Konya'da üniversite öğrencilerinden örnek davranış
  • Konya'daki feci kazadan kötü haber! Yaralı kadın hayatını kaybetti
  • Beyşehir'de yurtta kalan öğrencilere doğa gezisi
  • Seydişehir'de "sulama sezonu" açıldı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA