• Konya6 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Engelsiz Yaşam Festivali devam ediyor
16 Mayıs 2012 Çarşamba 17:27

Engelsiz Yaşam Festivali devam ediyor

Meram Belediyesi öncülüğünde Meram Kent Konseyi Gençlik Meclisi ve özel rehabilitasyon merkezleri işbirliğiyle düzenlenen "Engelsiz Yaşam Festivali" Konevi Kültür Merkezi'nde düzenlenen konferansla...
Meram Belediyesi öncülüğünde Meram Kent Konseyi Gençlik Meclisi ve özel rehabilitasyon merkezleri işbirliğiyle düzenlenen "Engelsiz Yaşam Festivali" Konevi Kültür Merkezi'nde düzenlenen konferansla devam etti.
Engellilerin toplumsal hayata katılmaları, daha iyi yaşam standartlarına kavuşabilmeleri için sosyal belediyecilik sorumluluğu anlayışı ile bugüne kadar çeşitli resmi kurumlar ve sivil toplum örgütleriyle ortak programlar yaptıklarını anlatan Meram Belediyesi Başkan Vekili Übeyit Aça, "Geçtiğimiz yıllarda ilköğretim öğrencilerine yönelik olarak düzenlediğimiz 'Engellilerin Yanında Engellere Karşıyız’ konulu duvar gazetesi yarışması, öğrencilerimizin bu konuya ne kadar büyük hassasiyet gösterdiğini ortaya koydu. Belediye olarak yaptığımız parklar, yol ve kaldırımlar ile diğer hizmet ve yatırımları engellilerimizin rahat kullanabilecekleri bir şekilde düzenliyoruz.
 
Geçtiğimiz yıl içinde hizmete giren ve pek çok özelliğiyle ilk olan hobi bahçelerimizde engelli vatandaşlarımıza da yüzde 10’luk kontenjan ayırarak bu konuya ne kadar önem verdiğimizi örnek bir hizmetimizde daha göstermiş olduk. Engelli vatandaşlarımızın insan onuruna yakışır şekilde hizmet almasını sağlamak, becerilerini geliştirmek ve sosyal hayata uyumuna ilişkin hizmetleri sunmak için farklı kurum ve kuruluşlarla işbirliği yapmaya devam edeceğiz." diye konuştu.
"Aramızdaki Engelleri Kaldıralım" konulu bir sunum gerçekleştiren Prof. Dr. Ramazan Arı, "Engelli çocuklarımızla iletişim kurarken onların olumsuz davranışları bizi gerebilir. Ama kesinlikle öfkemizi kontrol altına almalıyız. Onlara bir şeyler anlatacaksak aramızdaki iletişimi koparmamalıyız. Korkan çocuğa bir şeyler anlatmamız imkansızdır. Çünkü onun aklı alacağı cezaya ve işiteceği azara odaklanmıştır" dedi.

Dr. Yahya Çıkılı ise "Engellilerin Gelişim Özellikleri" hakkında bilgi vererek,"Toplumdaki esas problem engellilerden ziyade engellilik konusundaki farkındalıktır. Bunun artırılması için bu tarz etkinlikler büyük önem taşımaktadır. Bunun yanı sıra engelli çocukların aileleri ile eğitim kurumlarına da önemli sorumluluklar düşmektedir. Bu alanda karşılaşılan en büyük problemlerden biri bu ailelerin sosyal alanda dışlanma sorunu yaşamalarıdır. Sabırla ve eğitimle engelli çocuklarımızı sosyal hayata kazandırmalıyız" şeklinde konuştu.
Konuşmalardan sonra Meram Belediyesi Başkan Vekili Übeyit Aça, günün anısına Prof. Dr. Ramazan Arı ile Dr. Yahya Çıkılı'ya çeşitli hediyeler takdim etti.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da parasız kalınca tornavida ve eldiven alıp, hırsızlığa başlamış
  • Konya'da soyguncuyu etkisiz hala getiren çalışanını maaşla ödüllendirdi
  • Konya nüfusunun 3'te 1'ini çocuk nüfus oluşturuyor
  • Konya'da köylülere bedava at dağıttılar
  • Konya’da Bedesten bölgesi tarihi yeraltı katlı otopark ile nefes aldı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA