• Konya18 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Engelli vatandaşlara hediye
10 Aralık 2015 Perşembe 13:04

Engelli vatandaşlara hediye

Bir İyilikte Sen Yap Derneği ve Konya İl Müftülüğü Organizasyonu İle Engelliler Sevindirildi

Bir İyilikte Sen Yap Derneği ile Konya İl Müftülüğünün ortaklaşa düzenlediği programda  engelli vatandaşlara tekerlekli araba hediye edildi.

Konya İl Müftülüğü Hacıveyiszade Seminer Salonunda gerçekleşen programa İl Müftü Yardımcısı Yusuf Arıkan, Eğitim Hizmetleri Uzmanı Yusuf Önsesveren, Bir İyilikte Sen Yap Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Erol ÖNYAL ve Yönetim Kurulu Üyeleri, Ak Parti Meram Kadın Kolları Başkanı ve üyeleri, basın mensupları ile davetliler katıldı.

Programın açılış konuşmasını İl Müftü Yardımcısı Yusuf Arıkan, Yüce Allah'ın insanları iman, salih amel, güzel ahlak, ibadet, itâat veya inkar, şirk, nifâk, isyan, kötü davranış, takva veya zulüm sahibi olup olmamaları açısından değerlendirdiğini ifade ederek " onları servetleri, ırkları, renkleri, cinsiyetleri, dilleri, nesepleri, fizyolojik yapıları, engelli veya sağlıklı oluşları açısından değerlendirmez. Nitekim Cenab-ı Allah yüce kitabında "Allah katında en üstün olanınız en muttakî olanınızdır" (Hucûrât, 12) buyurmaktadır. Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.s)'de "Allah sizin sûretlerinize ve servetlerinize bakmaz. Fakat kalplerinize (iman veya inkâr hâlinize) ve amellerinize bakar" (Müslim, Birr, 32)  hadisi ile de bu gerçeği ifade etmektedir.

Kur’an’da dünya veya âhiret hayatında, hakikî, çoğunlukla mecazî anlamda görme, işitme, konuşma, ortopedik ve zihinsel engellilik ile genel anlamda hastalıklardan söz edilmiştir.

Hakikî anlamdaki engellilik, ya benzetme veya dinî görevlerde ruhsat bildirme veya tedâvi etme veya değer verme bağlamında zikredilmiştir. Mecazî anlamda engellilik; iman etmeyen insanların ilâhî gerçekleri, anlamamaları, görmemeleri, duymamaları ve konuşamamaları bağlamında geçmektedir. Ahiret hayatında görme, duyma ve konuşma engelli olmak; hakikî ve mecazî anlamda, kâfirler için gerçekten kör, sağır ve dilsiz olmaları veya kendilerini sevindirecek şeyleri görememeleri, duyamamaları ve delil ile konuşamamalarıdır.

Ahsen-i takvîm üzere en güzel biçimde yaratılan insanın fizikî ve ruhî varlığını sağlıklı olarak, sürdürmesi temel görevidir. Bu görevin ihmali, insanda birtakım özürlerin meydana gelmesine sebep olabilmektedir. Öte yandan insan, ölümü ve hayatı ile imtihan hâlindedir. Bazen nimetlerle bazen de musibetlerle imtihan olur. Dolayısıyla başına gelen her sıkıntının müsebbibi bizzat kendisi olmayabilir. İlâhî imtihanın yanı sıra, anne-baba ve toplumun da ihmal ve kusurları olabilir.


İster ilâhî bir imtihan sonucu, isterse kendisi ve diğer insanların kusuru sebebiyle olsun bir musibetle karşılaşsa, insanın her şeyden önce metanet ve sabır gösterebilmesi gerekir. Bu, sıkıntılarından kurtulmak için maddî ve manevî çarelere başvurmasına engel değildir. Çarelere başvurur ancak “musibet ancak Allah’ın izni ve takdiri ile olmuştur, O, izin vermeseydi olmazdı, bunda da bir hayır vardır diyerek” rahat olma bilincini kazanabilmesi, insanın Allah’a olan imanının sonucudur.


İster ilâhî bir imtihan sonucu, isterse kendisi ve diğer insanların kusuru sebebiyle olsun bir musibetle karşılaşsa, insanın her şeyden önce metanet ve sabır gösterebilmesi gerekir. Bu, sıkıntılarından kurtulmak için maddî ve manevî çarelere başvurmasına engel değildir.

Bu bağlamda; Bir İyilikte Sen Yap Derneği Yönetim Kurulu Başkanı ve Üyeleri başta olmak üzere emeği geçenlere çok teşekkür ediyorum. Yapılan bu hayırlı hizmet sonucunda yapılacak dualara ortak olmak bizi gerçekten çok sevindirdi." dedi

Protokol konuşmalarının ardından engelli vatandaşlara tekerli sandalyeleri hediye edilerek günün anısına hatıra fotoğrafı çektirildi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • İmar affından sonra mimar ve mühendisler de af istiyor
  • Kavuş ve meclis üyeleri belediyenin tesislerini gezdi
  • Altay, gençlik kampında öğrencilerle buluştu
  • Seydişehir'de karpuz hasatına başlandı
  • NEÜ KONDİL öğrencileri mezuniyet heyecanı yaşadı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA