• Konya16 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Engelli üniversitelerin sorunları masaya yatırıldı
28 Şubat 2012 Salı 16:01

Engelli üniversitelerin sorunları masaya yatırıldı

4. Bölgesel Engelsiz Üniversiteler Birimi toplantısı Selçuk Üniversitesi'nin (SÜ) ev sahipliğinde Konya'da gerçekleşiyor.

4. Bölgesel Engelsiz Üniversiteler Birimi toplantısı Selçuk Üniversitesi'nin (SÜ) ev sahipliğinde Konya'da gerçekleşiyor.
SÜ Senato Salonu'nda düzenlenen toplantının açılışına Milli Eğitim Bakanlığı Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürü Doç. Dr. Hakan Sarı, SÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Musa Özcan ile 8 üniversiteden gelen Engelsiz Birim temsilcileri katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan SÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Musa Özcan, bir ülkenin gelişmişlik düzeyinin göstergelerinden birinin, toplumda yaşayan bireylere verilen önem olduğunu belirterek, "Bireyin özrünü engele dönüştüren yine içinde bulunduğu toplumun ve çevresinin, bireye sunmuş olduğu olanaklardır. Bireyin yaşama, eğitim ve iletişim özgürlüğünün kısıtlanmasıyla da toplumun verimliliği düşmekte ve bundan topluma ait tüm kurumlar olumsuz etkilenmektedir. Bu amaçla bilgi üretmeyi, iletmeyi, yaymayı ve kullanmayı bilen öğrenciler yetiştirirken, toplumun görünmeyen yüzleri olan ve özrü nedeniyle dışlanmış hisseden öğrencilerimizin topluma tekrar kazandırılması bir zorunluluktur" dedi.

Milli Eğitim Bakanlığı Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürü Doç. Dr. Hakan Sarı ise, bir ülkenin gelişmişlik seviyesinin o ülkede yaşayan her bireyin ihtiyaçları ve isteklerine ne kadar cevap verebildiğiyle orantılı olduğunu ifade ederek, "Son 10 yılda normal ve engelli vatandaşlarımızın ihtiyaçlarının karşılanması noktasında önemli gelişmelere imza atıldı. Üniversitelerdeki engelsiz birimler de üniversitede okuyan engelli bireylerin ihtiyaçlarını belirlemek ve eksiklikleri gidermek amacıyla kuruldu. Bugün burada 8 üniversiteden gelen engelsiz üniversite birim temsilcileriyle üniversitelerimizdeki eksiklikleri ve engelli öğrencilerimizin öğrenim ve hayat kalitesini artırmak adına neler yapabileceğimizi konuşacağız" şeklinde ifade etti.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Yıldız'dan Sade'ye ziyaret
  • Körfez ülkeleri iş adamları Konya'yı geziyor
  • Konya dahil 15 ilde FETÖ operasyonu: 12 gözaltı
  • Konya'da "10 numara yağ" operasyonu
  • Konya Şehir Kolejinden Sarıveliler’de eğitime destek

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA