• Konya23 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Engelli semazenler büyüledi...
03 Aralık 2013 Salı 14:35

Engelli semazenler büyüledi...

Konyada, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla düzenlenen programda, engelli öğrencilerin sergilediği sema gösterisi ve skeçleri büyük beğeni topladı.
Konya’da, “3 Aralık Dünya Engelliler Günü” dolayısıyla düzenlenen programda, engelli öğrencilerin sergilediği sema gösterisi ve skeçleri büyük beğeni topladı.
Konya Devlet Tiyatrosunda İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından organize edilen programa, Konya Valisi Muammer Erol, Vali Yardımcısı Tayyar Şaşmaz, Selçuklu Kaymakamı Sabit Kaya, Karatay Kaymakamı Mustafa Altıntaş, Meram Kaymakamı İrfan Kenanoğlu, İl Milli Eğitim Müdürü Mukadder Gürsoy, davetliler, öğretmenler ve engelli öğrencilerin velileri katıldı.
Saygı duruşunda bulunulmasıyla başlayan programda, İstiklal Marşı engelli öğrenciler tarafından işaret diliyle okundu.
 
“HER BİREY BİR ENGELLİ ADAYIDIR”
Selçuklu Mediha-Hasan Tahsin Alaylı Görme Engelliler Ortaokulu Öğretmeni Levent Vural, günün anlam ve önemine dair yaptığı konuşmada, mükemmel bir yaradılışa sahip olan insan bedeninin bazen doğuştan bazen de sonradan fonksiyonlarını yerine getiremeyebileceğini söyledi. Bu durumun tercihe bağlı bir durum olmadığını kaydeden Vural, “Yaşlı ya da genç, erkek ya da kadın, zengin ya da fakir her birey bir engelli adayıdır. Bunun için sağlığımızla övünmeli ne de özrümüzle yenilmeliyiz. Ben de 8 yaşında geçirdiğim bir kazada görme yetimi kaybettim. Ancak hayata küsüp bir kenara çekilmedim. Hiçbir zaman yaşama sevincimi yitirmedim. Zorlukların üstesinden gelerek engelimle yaşamayı öğrettim kendime. Kolay mı dersiniz, elbette ki hiç kolay olmadı” dedi.
20 yıl öncesine nazaran bugünkü şartların daha iyi olduğunu ifade eden Vural, “Toplumun engellilere bakış açısı değişti. Acıma duygusunun yerini kabullenme ve yardım aldı. Teknoloji hayatımızın her alanına girdi. Telefondan tutun bilgisayara kadar, navigasyon cihazına kadar pek çok teknolojik ürün bizlere sesli olarak hizmet vermekte. İstediğimiz kitabı okuyor, istediğimiz bilgiye anında ulaşıyoruz. Devletimizde çıkardığı kanunlarla bizlere destek oluyor. Umuyorum ki, yarınlarımız çok daha güzel olacak. ‘Zor diye bir şey yoktur, imkansız da biraz zaman alır’ diyen Fatih’in sözleri bizlere rehber olsun” diye konuştu.
 
SEMA GÖSTERİSİ DUYGULANDIRDI
Selçuklu Mediha-Hasan Tahsin Alaylı Görme Engeliler Ortaokulu öğrencisi Kübra Ev ve Meram Şeker İmam Hatip Ortaokulu öğrencisi Barış Büyükemmeci’nin okuduğu şiirin ardından, Karatay Özel Eğitim Uygulama Merkezi ve İş Uygulama Merkezi öğrencilerinin gerçekleştirdiği sema gösterisi duygusal anların yaşanmasına neden oldu. Zaman zaman duygusal anların yaşandığı sema gösterisi sırasında engelli öğrencilerin uyumu büyük beğeni topladı. Sema gösterisinin ardından Selçuklu Konevi Özel Eğitim Meslek Lisesi öğrencilerinin müzikli tiyatro gösterisi de etkinliğe katılanların yüzünü güldürdü. Programın ilk bölümü, Karatay Özel Eğitim Uygulama Merkezi ve İş Uygulama Merkezi öğretmenleri Halil İbrahim Kılınç ve Soner Çankıran yönetiminde öğrenciler Esra Nur Yaycı ve Ayşe Doğru’nun şiir ve halk müziği sunumuyla sona erdi.
İkinci bölüm ise, Selçuklu Özel Eğitim Mesleki Eğitim Merkezi öğrencilerinin skeci, Selçuklu Öğretmen Fatma Menekşe Özel Eğitim İş Uygulama Merkezi öğrencilerinin roman havası gösterisi, Meram Şeker İmam Hatip Ortaokulu öğrencilerinin step gösterisi ve Meram Ahmet Azmi Makbule Elberk Ortaokulu öğrencilerinin müzikli dans gösterisiyle sona erdi.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA