• Konya7 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Engelli Semazenler
03 Aralık 2011 Cumartesi 10:51

Engelli Semazenler

Tekerlekli sandalyelerde dönen semazenler, "Engelliler kimseye engel değildir. Yeter ki engelsizler bize engel olmasın" dedi.
Konya'da kurulan dünyanın ilk ve tek engelli semazen grubu, Dünya Engelliler Günü'nde Nevşehirlilere unutamayacakları bir gece yaşatırken bir de mesaj verdi. Tekerlekli sandalyelerde dönen semazenler, "Engelliler kimseye engel değildir. Yeter ki engelsizler bize engel olmasın" dedi.

Nevşehir Üniversitesi ve Sosyal Araştırmalar ve Dayanışma Vakfı (SADAV) tarafından, Mevlana ve Dünya Engelliler Haftası dolayısıyla düzenlenen 'Aşk Her Engeli Aşar' temalı sema programı, Damat İbrahim Paşa Spor Salonu'nda gerçekleştirildi.
 
Nevşehir Vali Yardımcısı Vural Demirtaş ve Nevşehir Üniversitesi Rektörü Prof.Dr.Filiz Kılıç'ın yanı sıra çok sayıda üniversite öğrencisinin katıldığı programda, dünyanın ilk ve tek semazen gurubu gösteri sundu.14 semazenden oluşan engelli semazen grubu, kendileri için hazırlanan platformdan sema alanına indi. Tekerlekli sandalyeleriyle sema alanında yerlerini alan engelli semazenler, daha sonra postnişini tek tek selamlayarak sema yapmaya başladı. Tekerlekli sandalyeleriyle sema yapan engelli semazenler, izleyenleri büyüledi.
Programda konuşan Nevşehir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Filiz Kılıç, "Tekerlekli sandalyeleri ise sema yapanlar, aslında engelin kafalarda, beyinlerde olduğunun, insanın aşkla, şevkle çalıştıktan sonra tüm güçlüklerin üstesinden gelebileceğinin en güzel ifadesi" dedi.
 
SADAV Sema Okulu Proje Koordinatörü Tayfun Pala ise, semayı tanıtmak ve Mevlana öğretilerini hayatlarına yoldaş kılmak maksadıyla SADAV koordinatörlüğünde Konya Büyükşehir Belediyesi ve Karatay Halk Eğitim Merkezi ortaklığı ile Sema Okulu Projesi'ni hayata geçirdiklerini söyledi. Pala, proje ile dünyada ve Türkiye'de ilk ve tek olan engelli semazen grubunu oluşturduklarını kaydetti.
 
Sema grubunun 50 yaşındaki Konyalı üyesi Mustafa Sami Onay ise, "Engelli, engelsiz bütün arkadaşlarımıza rica ediyoruz. Gördüğünüz gibi biz sema yapıyoruz. Daha başka etkinliklere katılan arkadaşlarımız da var. Engelliler kimseye engel değildir. Yeter ki engelsizler bize engel olmasın" diye konuştu. ...
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA