• Konya12 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Engelli dernekler!
20 Mayıs 2014 Salı 11:04

Engel'li dernekler!

Yeni Haber - A. Akif Solak

Türkiye Sakatlar Derneği Konya Şube Başkanı Ahmet Mıhçı, merdiven altı derneklerin engelli vatandaşlara zarar verdiğini belirterek, “Merdiven altı dernekler engellileri dilenci olarak görüyor. Bu bizi engellileri rencide ediyor. Engelliye yardım adı altında paralar toplanıyor. Vatandaşlarımız Her engelliye yardım diyene itibar etmemeliler.” dedi.

Türkiye Sakatlar Derneği Konya Şube Başkanı Ahmet Mıhçı, engellilerin sorunlarıyla ilgili önemli açıklamalar yaptı. Engellilerin yaşantılarının son yıllarda büyük oranda kolaylaştığını ve bunun mutluluk verdiğini belirten Mıhçı, engelliler adına eksiklikler olduğunu bunların da giderilmesi gerektiğini söyledi. Devletin ve belediyelerin engelliler için olumlu çalışmalar yaptıklarını belirten Mıhçı, “Belediyelerimizin engellilerin de düşünüldüğü yeni otobüsler, yeni tramvaylar bizlere güven veriyor. Bizim kamu kurumlarıyla sorunların çözümünde bir sıkıntımız yok. Bu tür sıkıntıları gerekli mercilerle istişare ederek çözebiliyoruz. Ancak toplumda engelli vatandaşlarımıza yönelik bir duyarsızlık var. Bu duyarsızlık nedeniyle engelli kardeşlerimiz sorunlar yaşıyor. En basit örneği, engellilere tahsis edilen otoparklar vatandaşlarımız tarafından işgal ediliyor ve engelli vatandaşlarımız mağdur bırakılıyor.” dedi.

‘ENGELLİLER SOKAĞA TAŞINDI’

Mıhçı, dernek olarak engellilerin yıllarca sokağa çıkmaları için çaba gösterdiklerini bu noktada da büyük oranda başarılı olduklarını söyledi. Her defasında engellilere ve ailelerine sürekli telkinde bulunduklarını, engellilerin eve hapsolmamasını söylediklerini belirten Mıhçı sözlerini şöyle sürdürdü, “Biz hep engelli vatandaşlarımız sokağa nasıl çıkar diye düşündük. Bunun için çaba gösterdik, çalışmalar yaptık. Bu konuda büyük oranda muvaffak olduk çok şükür. Engelli aileleri sürekli uyarıyoruz tavsiyede bulunuyoruz. Engellileri sokağa taşıyın diyoruz.”

ENGELLİLERE DESTEKLER SÜRÜYOR

Mıhçı Konya’da yardımseverlerin engelliler konusunda duyarlı davrandıklarını, yardımsever vatandaşların gerektiğinde yardım eli uzattıklarını söyledi. Bundan dolayı teşekkür eden Mıhçı, “Yardımsever vatandaşlarımız sağ olsunlar yardımlarını esirgemiyorlar. Bu yardımlar inşallah artarak devam eder. Belediyelerimiz de hakeza engelli vatandaşlarımız için çalışmalar yapıyorlar. Mesela Yaşlı ve Engelliler Vakfı, Büyükşehir Belediyesi, Selçuklu Belediyesi ve Selçuk Üniversitesi iş birliği ile engellilerin çocuklarına bakacak olan bir proje hayata geçirilecek. Temeli atıldı bu yaşam merkezinin. Bu proje için de adı geçen tüm kurumlarımıza teşekkür ediyoruz. Biz de ihtiyacı olan engelli vatandaşlarımıza engelli aracı tahsis etmeye devam diyoruz.” diye konuştu.

‘ENGELLİLER KULLANILARAK DUYGU SÖMÜRÜSÜ YAPILIYOR’

Mıhçı engelliler açısından en büyük olumsuzluğun ve kendilerini rencide eden durumun engellilerin kullanılması olduğunu söyledi. Engelliler kullanılarak duygu sömürüsü yapıldığını ve bu noktada merdiven altı derneklerin durumu suistimal ettiğini belirten Mıhçı, şunları söyledi, “Bize en çok zararı merdiven altı dernekler veriyor. Merdiven altı dernekler engellileri dilenci olarak görüyor. Bu bizi engellileri rencide ediyor. Halbuki biz dilenci değiliz. Engelliye yardım adı altında paralar toplanıyor. Sorunlar bu şekilde para toplayarak çözülmez. Vatandaşlarımızdan isteğimiz, bu noktada daha duyarlı olmalılar. Her engelliye yardım diyene itibar etmemeliler. Bu tür durumlar engelli vatandaşlarımızı soğutuyor.” Mıhçı ayrıca, tüm engelli vatandaşların Engelliler Haftası’nı kutlayarak, engellilerin evde hapsolmamaları gerektiğini söyleyerek ‘dışarıya çıkın’ çağrısında bulundu.

AK PARTİ KARATAY İLÇE TEŞKİLATI’NDAN ZİYARET

Ak Parti Karatay İlçe Teşkilatı Engelliler Haftası münasebetiyle Türkiye Sakatlar Derneği Konya Şubesi’ne ziyaret gerçekleştirdi.  Ak Parti Karatay İlçe Kadın Kolları Başkanı Münevver Yavaş ve teşkilat yöneticilerinin hazır bulunduğu ziyarette, Ak Parti Karatay İlçe Teşkilatı olarak engellilerin sorunlarının çözümüne ilişkin ellerinden gelen desteğin sürdürüleceği belirtildi.

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kaldırımda beklediği sırada bacağından vuruldu
  • Gürbüzoğulları sektöre yön veriyor
  • Konya'da bir şahıs polisten kaçarken kalp krizi geçirdi
  • Konya'da trafik kazası: 2 yaralı
  • “Konut almakta acele edin”

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA