• Konya22 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Engelli çocuklarla sosyal ilişki kabul edilebilir
04 Temmuz 2015 Cumartesi 13:17

'Engelli çocuklarla sosyal ilişki kabul edilebilir'

Engelli çocuklara yönelik tutumları belirlemek için hazırlanan araştırma, ailelerin engelli çocuklarla sosyal ilişkiyi kabul edilebilir bulduğunu ortaya çıkardı.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ve UNICEF ortaklığında, engelli çocukların ve ailelerinin toplumla arasındaki sosyal mesafeyi azaltmak amacıyla yürütülmekte olan "Bir Sen Daha Var" projesi çerçevesinde, "Türkiye'de Engeli Olan Çocuklara Yönelik Bilgi, Tutum ve Davranış Raporu" hazırlandı.

Türkiye’de insanların engeli olan bireylere yönelik bilgi ve tutumlarını ölçmek amacıyla hazırlanan rapor, 2 bin 865 kişiyle düzenlen anket sonuçlarını ve değerlendirmeleri içeriyor.

"Engelli bir çocukla karşılaştıklarında hissettikleri" sorulan katılımcıların yüzde 60'ı üzüldüğünü, yüzde 25'i acıdığını, diğer bir kısmı ise kendini düşünerek haline şükrettiğini ifade etti.

"Engelli birisiyle evli olmasını kabul edenlerin oranı düşük"

Raporda, ankette verilen cevapların toplumun, engeli olan çocuklarla sosyal ilişkiyi, kendilerinin ya da ailelerinin zarar görmediği, çocuklarının gelişimlerinin olumsuz etkilenmediği ve kendilerini herhangi bir sorumluluk altına sokmayan durumlarda kabul edilebilir bulduğunu ortaya çıkardığı belirtildi.

Katılımcılar, tüm engel gruplarında, engeli olan çocuklarla kendi çocukları arasında belli bir mesafeye kadar ilişki kurulmasını uygun bulduklarını ifade etti. Çocuğunun engelli birisiyle iyi arkadaş veya sözlü/nişanlı/evli olmasını uygun bulanların oranının ise düşük olduğu görüldü.

"Okulların engellilere göre düzenlenmesi devletin görevi"

Farklı engel gruplarındaki çocuklara uygun eğitim ortamlarına ilişkin de görüşleri sorulan katılımcılar, kendilerinin veya çocuklarının zarar görebilecekleri, eğitimlerinin sekteye uğrayabileceği durumlarda belirli engel gruplarındaki çocukların kendileri için özel olarak düzenlenmiş, aynı engeli olan çocukların gittikleri sınıflarda eğitim almasının uygun olduğunu ifade etti.

Ankete katılanların yüzde 90'ı okulların engeli olan çocukların ihtiyaçlarına göre düzenlenmesinin toplumun ve devletin görevi olduğunu ifade etti. 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da parasız kalınca tornavida ve eldiven alıp, hırsızlığa başlamış
  • Konya’da Bedesten bölgesi tarihi yeraltı katlı otopark ile nefes aldı
  • Tek isteği, kızını elinden tutup okula götürmek
  • Konya'da soyguncuyu etkisiz hala getiren çalışanını maaşla ödüllendirdi
  • Selçuk’ta Türkiye – Afrika İlişkileri Anlatıldı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA