• Konya18 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Engelleri aşmak için el ele vermeliyiz
10 Aralık 2014 Çarşamba 18:11

Engelleri aşmak için el ele vermeliyiz

Başbakan Davutoğlu'nun eşi Sare Davutoğlu, "El ele vererek engellilerimize daha iyi bir hayat temin etmek için çalışmamız gerekiyor" dedi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun eşi Sare Davutoğlu, el ele vererek engellilere daha iyi bir hayat temin etmek için çalışmak gerektiğini belirterek, "Yasa koyucular, yerel yönetimler, dernekler, STK'lar, aileler yani hepimiz üzerimize düşeni yapmalıyız" dedi.

Sare Davutoğlu, Sancaktepe Belediyesi Engelliler Derneği Merkezi ve Parkı'nın açılışı dolayısıyla Samandıra Kültür Merkezi'nde düzenlenen programa katıldı.

Davutoğlu, burada yaptığı konuşmada, programa katılmaktan ve engellilerle bir arada olmaktan büyük memnuniyet duyduğunu anlattı.

Farklı yer ve zamanlarda karşılaştığı engellilerle sohbet ettiğini aktaran Davutoğlu, "Bize öğretecek ne çok şey olduğunu anlıyorum. Ruhlarının ne kadar zengin, gönül gözlerinin ne kadar açık, yüreklerinin ne kadar geniş olduğuna şahit oluyorum" diye konuştu. 

Davutoğlu, meslek hayatı boyunca engelli çocuk dünyaya getirme ihtimali olan pek çok anneyle gönül gönüle verdiğini ifade ederek, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Onların endişelerini, kaygılarını paylaştım, birçoğunun da endişelerinin yerini umudun almasına gayret ettim. Kendilerine her zaman hiç tereddüt etmeden çocuklarını dünyaya getirmelerini önerdim. Bu çocuklarımız özel çocuklar, annelerini özel anneler, ailelerini özel aileler olarak gördüm. Şunu biliyorum ki bizim ne şefkatimiz ne merhametimiz ne de sevgimiz yaradanımızdan daha çok olabilir. Hayat bizim anlayışımızda bir imtihandır ve biz bu imtihanı kazanmaya çalışırız. Engelli insanlarımızın hayata tutunuşları, yaşama sevinçleri, kendilerini geliştirmekteki azimleri, gün geliyor hepimize örnek olmuyor mu? Onların başarma azminden hepimize büyük ibretler, büyük dersler düşüyor."

Engellilerin her gününün mücadele içinde geçtiğine dikkati çeken Davutoğlu, "Benim gözümde her engelli kardeşim bir kahramandır. Varlıklarıyla çevreleri için hem bir ilham kaynağı hem de mutluluk vesilesi oluyorlar. Hayatlarındaki engellere rağmen inatla, azimle yeteneklerini geliştiriyorlar, güçleniyorlar" diye konuştu.

"Engelli hakları konusunda önemli aşamalar kaydettik" 

Sare Davutoğlu, son yıllarda Türkiye'nin pek çok adımla engelli hakları konusunda önemli aşamalar kaydettiğini, 2002 yılından bugüne birçok yasal düzenleme ve değişiklikle bir engelli mevzuatı oluşturulduğunu vurguladı.

Mevzuatta yapılan değişiklikle engellilerin ailelerinin yanında mutlu yaşamalarının önünün açıldığını söyleyen Davutoğlu, "Engelli çocuklarımıza maaş bağlanmasıyla bugün artık aileleri zorlanmadan onlara evlerinde şefkatle bakabiliyorlar. Geçmişte başvurusundan en erken 1 yıl sonra maaş almaya başlayabilen engelli kardeşimiz, bugünlerde başvurudan itibaren bir hafta içinde maaşını almaya başlıyor" dedi.

Engellilerin eğitimi ve sosyal hayata katılmaları için pek çok adımın atıldığını bildiren Davutoğlu, "El ele vererek engellilerimize daha iyi bir hayat temin etmek için çalışmamız gerekiyor. Yasa koyucular, yerel yönetimler, dernekler, STK'lar, aileler yani hepimiz üzerimize düşeni yapmalıyız" değerlendirmesinde bulundu.

Davutoğlu, engelli politikalarında amacın engelliler kendi ayakları üzerinde dururken onlara engel olmamak olduğuna vurgu yaparak, "Okul öncesi eğitimden başlayarak her kademede engelli yaşama kolaylık sağlayan altyapı ve fikri dönüşümü gerçekleştirmek zorundayız. Ben bugünün geleceğine, canı gönülden inanıyorum. Engellilerimiz son yıllarda çok güzel haberler aldılar, inanıyorum ki bu güzel haberlerin arkası da kesilmeyecek. Bugün itibariyle 47 bin engelli öğrencimiz, okullarına ücretsiz taşınıyor. İşitme engelli vatandaşlarımız için hazırlanan Türk İşaret Dili Sözlüğü ve görme engelliler için eğitim kitaplarının kabartma olarak bastırılması, eğitim alanında yapılan önemli hizmetler. Bunlar elbette yolun başındaki adımlar. Fırsat eşitliğiyle giderilecek eğitim sorunları, istihdam konusunu da sorun olmaktan inşallah çıkaracaktır" ifadelerini kullandı.

Engellilerin kamuda memur olarak istihdam edilmelerine yönelik Engelli Merkezi Yerleştirme Sistemi'nin de pek çok fayda sağladığını aktaran Davutoğlu, 2002 yılında 5 bin 777 olan engelli memur sayısının 2014 yılı sonu itibarıyla yüzde 645'lik artışla 38 bin 27'ye ulaşacağını söyledi.

Davutoğlu, engellilere yönelik pozitif ayrımcılığın anayasaya girdiğini de belirtti.

Engellilerin sosyal entegrasyonunun sağlanmasında sivil toplum kuruluşlarına da büyük görev düştüğünü dile getiren Davutoğlu, "Öyle görme engelli kardeşlerimle konuştum ki bizden çok daha iyi görüyorlardı. Öyle duyma engelli kardeşlerimi gördüm ki çocuklarının seslerini bizden çok daha iyi tasvir ediyorlardı. Öyle yürüme engelli kardeşlerime rastladım ki bizden daha çok mesafe kat etmişti" diye konuştu.

Davutoğlu, programın hazırlanmasında emeği geçenleri ve etkinlikte engellilere ücretsiz diş taraması yapan hekimleri de tebrik etti.

Erdem: "Engelliyi kucaklayan bir toplumu hedefliyoruz"

Sancaktepe Kaymakamı Feyzullah Özcan da ilçedeki engelliler yararına yapılan çalışmaları yakından takip ettiğini dile getirdi. Engelli ailelerin kendilerine memnuniyetlerini aktardığını belirten Özcan, Engelliler Dinlenme Evi gibi projeleri hayata geçirenleri kutladı.

Sancaktepe Belediye Başkanı İsmail Erdem ise belediyelerinin engellilerin hayat standartlarını yükseltmek için pek çok hizmet sunduğunu ifade ederek, "Belediye olarak eğitim, rehabilitasyon, ulaşım, psikolojik ve sosyal danışmanlık ile kişisel gelişim gereksinimlerinin karşılanması, hakları konusunda bilgilendirme ve yönlendirme hizmetleri veriyoruz. Aynı zamanda engelliyi kucaklayan bir toplumu hedefliyoruz" dedi.

Programın sonunda, Sancaktepe Belediye Başkanı Erdem, Sare Davutoğlu'na günün anısına kendisi için Sancaktepe'de dikilen 100 adet ıhlamur ve çam fidanın dikildiğini gösteren sertifikayı takdim etti.

İşitme engelli Ertan Sertöz de yaptığı kara kalem portre çalışmasını, Sare Davutoğlu'na hediye etti. Davutoğlu, aldığı hediyeleri çok anlamlı bulduğunu ve kendisini çok mutlu ettiğini dile getirdi.

Davutoğlu, çeşitli sanat dallarında eserler ortaya koyan engellilerin açtığı sergiyi de gezdi. Ayaklarıyla resim yapan Yusuf Arslan, kendisiyle sohbet eden Sare Davutoğlu'na, yaptığı bir resmi hediye etti. Davutoğlu, burada ebru çalışması yapan bir engelli genç kızla da yakından ilgilendi. 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da parasız kalınca tornavida ve eldiven alıp, hırsızlığa başlamış
  • Konya’da Bedesten bölgesi tarihi yeraltı katlı otopark ile nefes aldı
  • Konya'da soyguncuyu etkisiz hala getiren çalışanını maaşla ödüllendirdi
  • Tek isteği, kızını elinden tutup okula götürmek
  • Konya nüfusunun 3'te 1'ini çocuk nüfus oluşturuyor

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA