• Konya5 °C

Lokman Koyuncuoğlu

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Enerjine sahip çık!

28 Ocak 2015 Çarşamba 17:50

             

Son bir ay içinde dünyada ilginç gelişmeler oluyor şöyle bir bakalım olup bitene..

Yunanistan’da radikal sol parti, hafta sonu iktidar geldi, AB ile ekonomik ilişkilerde yeni bir dönem başlatacak. Syriza lideri  Aleksis Çipras Avro’dan çıkabileceklerini söyledi, zaten İsviçre’nin kararı ile sıkıntı yaşayan Avro son yılların en kötü dönemini yaşıyor. Turizmciler ve yerli yatırımcı tedirgin!

Dolar Avro’ya karşı değer kazanıyor, AB Merkez Bankası genişlemeden bahsediyor. Yani  elinde boş kağıdı olan Avro basacak, Almanya yeni uyandı, birazda biz karşılık para basalım diyor. Piyasada bol Avro olursa değeri düşecek ama AB’li üreticiler çok satış yapacak. Malını en çok Avrupa’ya satan Türk sanayicisi durumdan rahatsız!

Suud Kralı Abdullah 91 yaşında öldü. Yerine 79 yaşındaki kardeşi prens Selman bin Abdülaziz geçti. Kral 91 yaşında olursa, prensin 79 yaşında olması şaşırtmasın kimseyi. 25 yaşında beyaz atlı prens mi beklemiyordunuz? Prensle kralla işiniz olmasa da düşen petrol fiyatlarının yeni yönetimle yönünün değişeceğini düşünüyor uzmanlar. Türkiye’deki tüketici de benzin fiyatlarının düşmesini bekliyor!

Evet petrol fiyatları son 6 ayda yüzde 60’a yakın düştü. Tabi bize yansıması yüzde 15’ten fazla olmadı ama olsun, petrol fiyatları düştü! Mutluyuz.. Bu düşüşle İran ve Rusya terbiye ediliyor deniyor. Bu iki ülkeyle ihracatı en yüksek olan Türkiye arada haberimiz yokken zarar görüyor. Yaz aylarında bu sıkıntı belki daha net ortaya çıkabilir. OPEC üyesi ülkeler üretimi kısalım fiyatlar yükselsin diyor, Türk tüketicisi, fiyatlar hala yüksek, yaş sebze üretici  fiyat normalleşsin, Rusya eski alımını sürdürsün istiyor.

Altın bir fırladı pir fırladı. Bayram değil düğün değil. Herkes kuyumculara koştu, sarraflarda nakit sıkıntısı yaşanıyor. Ayın 15’inde memur maaşlarının piyasadaki nakit sıkıntısını çözmesi bekleniyor!

Neyse sizinle bizim karar verici olduğumuz bir olayı paylaşayım.. Kaşınhanı, Karaman yolunda Konya çıkışı 20 km sonra havuç diyarı var ya orası. Konya Şeker’in markası Torku’nun üretim yeri orada, Panagro tesisleri. Bu günlerde ulusal kanallarda görmeye başladığımız “sucuk” reklamlarının üretim yeride orası. Sadece sucuk değil elbette, süt ve türevleri et ve türevleri hemen her türlü, gıda orada üretiliyor. Gıda yanlış oldu, doğrusu “Helal gıda”.  Konu uzun ama şöyle söyleyivereyim; “Kesimhanede çalışmak için sağlam bir Müslüman olmak lazım”

Gıda konusu önemli ama enerjinin yanında “eh işte” türünden kalıyor. Konya Şeker geçtiğimiz yıl Sivas Kangal’da termik elektrik santrali almıştı. Üretimini yüzde 50 artırmış, son 10 yıla oranla. Aldıkları son 18 aya göre ise yüzde 71 artırmışlar. Başarı gerçekten müthiş. Bu işin büyüklüğü ve geleceği, geçtiğimiz günlerde alınan Soma içinde vesile olmuş. Konya Şeker, Soma santralini de bünyesine kattı. Yeter mi, yetmez. Şimdi sırada Karapınar  var.

Başkan Recep Konuk  bu konuda “Karapınar’da 5 bin megavat gücünde bir santrali karşılayabilecek kömür rezervi var. Burası 10 milyar dolarlık yatırımı kaldırabilir. Karapınar, Konya Şeker’in olsun istemiyorum, Konyalıların olsun istiyoruz. Karapınar, Konya’da yaşayan herkesin olmalı. Herkesin olacağı bir formül Karapınar’da var. Bize ayrılan yatırım alanına halk katılımı olsun, biz o kadar geri çekilelim. Bu projeyi Konya başkalarına kaptırmamalı” diyor.

Karapınar’da yapılacak enerji yatırımına Konya’dan herkes ortak olabilir, hem de 100 TL’lik baremlerle. Üstelik bu yatırılan para, 16 ay gibi sürede geri dönecek. Sonrada kira geliri alıp rahat ve huzur içinde bir yaşam. Konu enerji olunca, proje çok mantıklı. Simitçi de dahil herkes buradan payını almalı diyor Başkan Konuk. Geriye bu işin startını vermek ve Konyalıların sahip çıkması kalıyor.

Yanı başımızda böyle bir fırsat varken, petrol fiyatlarının, avro-dolar dalgalanmasının, altının yükselmesi sizi ilgilendirir mi? İlgilendirmez. İsterse Suud kralı 100 yaşında olsun, isterse Yunan Başbakanı ultra radikal solcu olsun. Enerji sizdeyse güç sizdedir. O adamların kim olacağına da, bir şekilde zaten siz müdahil olursunuz…

 

 

 

 

                

Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA