• Konya21 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Enerjimizi iç sürtüşmelerle heba ettik
28 Aralık 2010 Salı 15:30

'Enerjimizi iç sürtüşmelerle heba ettik'

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Türkiye'nin bilim ve teknoloji alanında gelinen noktanın kimseyi tatmin etmediğini belirterek, 'Enerjilerimizi iç sürtüşmelerle çok heba ettik ve istikrardan uzak kaldık'
Türk bilim dünyasının en önemli ve itibarlı ödülleri olan 2010 Yılı TÜBİTAK Bilim, Özel, Hizmet ve Teşvik Ödülleri ile TÜBİTAK-TWAS (Üçüncü Dünya Bilimler Akademisi) Teşvik Ödülleri Çankaya Köşkü'nde düzenlenen törenle Cumhurbaşkanı Gül tarafından sahiplerine verildi.
 
Törene Gül'ün yanı sıra TBMM Başkanvekilleri Nevzat Pakdil ve Sadık Yakut, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, Yargıtay Başkanı Hasan Gerçeker, Devlet Bakanı Mehmet Aydın, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Nüket Yetiş, bilim insanları ve gazetecilerin de aralarında bulunduğu davetliler katıldı.
 
Türkiye'de son dönemde bilimsel faaliyetlerde, araştırma-geliştirme konularında büyük bir yoğunlaşma olduğunu, törendeki video sunumunda devletin bu konulara 45 yıl önce ne kadar önem verdiğini izlediklerini anlatan Gül, şöyle konuştu:
"Geçen 40 yıllık süre içerisinde geldiğimiz nokta hiçbirimizi tatmin etmiyor. Bu gayet açık. Kendimizi başkalarıyla mukayese ettiğimizde daha çok mesafe almamız gerektiğine inanıyoruz ama bunu çok gerçekleştiremediğimizi de itiraf ediyoruz. Bunun sebebi herhalde, enerjimizi biraz farklı yerlere harcadık. Önceliklerimizi doğru tespit edemedik. Enerjilerimizi biraz iç sürtüşmelerle çok heba ettik ve istikrardan uzak kaldık. İstikrarın olmadığı yerde tabii ki uzun vadeli düzenli plan, program ve çalışmalar söz konusu olamıyor. Hiçbir şey tabii ki geç değil. Türkiye bunu yakalamak üzere. Özellikle üniversitelerimizde herkesin tekrar kendi alan konusunun farkına vardığını ve büyük bir yarışın başladığını görüyorum." 
 
HERKES BİRBİRİNİ TEŞVİK ETMELİ
"Bir ülkenin güçlü, büyük ve mutlu olabilmesi için bilimsel kapasitesi, kültürel faaliyetleri çok önemli" diyen Gül, yurt dışında BRIC ülkelerine Türkiye'nin de ekleneceğini, bunun bilimsel ve teknolojik çalışmalar, Ar-Ge'deki artan kapasitesi sayesinde gerçekleşeceğini söylediğini aktardı. Bu konuda herkesin birbirini teşvik etmesi gerektiğini vurgulayan Gül, "Bu iklim oluşursa ancak bu faaliyetler oluşabilir. Yoksa ABD'deki, Avrupa'daki en iyi laboratuvarlarda, akademik özgürlüğün en iyi olduğu yerdeki bilim insanlarımıza gelin demek kolay değil. Gelin demeye de hiç hakkımız yok açıkçası. Türkiye'deki bu iklimi görüp, tanıyıp kendilerinin geleceğine inanıyorum" dedi. 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA