• Konya14 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Enerjide yeni oyuncu
01 Temmuz 2012 Pazar 10:43

Enerjide yeni oyuncu

Geleceğini petrolde arayan Kuzey Irak, küresel ekonomiye adapte olmak için yeni stratejiler geliştiriyor. Bölgede yeni keşfedilen 3 trilyon metreküplük doğalgaz rezerviyse Kuzey Irak'ı...

Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi, en önemli gelir kaynağı olan yeraltı zenginliklerine ilişkin çarpıcı projeler geliştiriyor. Bir yanda da bölgede bulunan doğal kaynaklara her gün yenileri ekleniyor. Amerikan Enerji Enstitüsü'nün (USC) hazırladığı rapora göre Kuzey Irak'ta 50 milyar varil petrol bulunuyor. Yine aynı araştırmaya göre, Kuzey Irak'ta tahmin edilen doğalgaz miktarı 3 trilyon metreküp. Sabah'ın haberine göre, Türkiye yılda 40 milyar metreküp gaz, 6 milyar metreküp de LNG kullanıyor. Bu da Kuzey Irak'ta tahmin edilen gaz miktarının Türkiye'nin ihtiyacını 300 yıl karşılayabilecek kadar büyük bir kapasitede olduğunu gösteriyor. Bölgenin hedefinde bu kaynakları verimli kullanarak enerji sektörü liginde etkin bir oyuncu olmak var. Kuzey Irak ve Türkiye arasında son dönemde yeni bir petrol ticaretinin temelleri de atılmaya başlandı. Özellikle yakın zamanda Enerji Bakanı Taner Yıldız'ın da ifade ettiği ham petrol ithalatı, bölgede büyük bir heyecan yaratmış durumda. Bu kapsamda Kuzey Irak'tan ham petrol alınması ve bunun karşılığında işlenmiş petrol ürünleri verilmesi planlanıyor. Kuzey Irak Yönetimi'nin Merkezi Bağdat hükümetiyle yaşadığı sorunlar ve alacaklarını tahsil edememesi bu ticarete ayrı bir önem kazandırıyor.

GERİLİM TIRMANIYOR
Bağdat hükümeti ile Kuzey Irak Yönetimi arasında patlak veren krizin sebebi petrolün pazarlanmasıyla ilgili. Bağdat Hükümeti, Kuzey Irak'ı kendisinden habersiz petrol satışı yapmakla itham ediyor. Son dönemde ABD'li petrol devlerinin Kuzey Irak Yönetimi'yle çalışmaya başlaması da Bağdat'ı kızdıran bir diğer unsur. Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetimi Tabii Kaynaklar Bakanı Ashti Hawrami ise bugüne kadar izinsiz petrol satışı yapmadıklarını, sadece petrol artıklarını açık ihale yoluyla sattıklarını belirtiyor. Ancak Bağdat hükümetinin sert tutumu ve bölgeye yönelik uyguladığı ambargolar gerilimi tırmandırıyor.

GÜNDE 1 MİLYON VARİLLİK HAT
Bölgede yeni petrol boru hatları için de düğmeye basılmış durumda. Türkiye'ye bağlanacak petrol boru hattının ilk aşaması yıl sonunda tamamlanacak. Kuzey Irak Yönetimi'nin verdiği bilgiye göre günde 1 milyon varil kapsamında ham petrol taşınmasına imkân verecek boru hattı yapımının ikinci aşaması ise 2013 Ağustos ayına kadar bitirilecek. Bu hat, Kerkük-Yumurtalık hattına bağlanacak.

KUZEY IRAK'IN MİLLİ GELİRİ 10 KAT ARTACAK
Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi bilimsel projeksiyonlar hazırlayarak yeni kalkınma planları yapıyor. Newroz Üniversitesi'nden Dr. Azad Sadoon'un hazırladığı rapora göre 2018'de bölgeden ihraç edilecek ham petrolün tutarı 108 milyar dolara ulaşacak. Bugün bu rakam 10 milyar dolar civarında. Yani Kuzey Irak yönetimi sadece 6 yıl içinde bölgede yaşayan nüfusun milli gelirini 10 kat artırmış olacak. Bu da bölgenin sosyo-ekonomik yapısını altın çağa taşıyacak.

DOĞALGAZDA K. IRAK DÖNEMİ
2002 yılından bu yana Kuzey Irak'ta faaliyet gösteren Genel Energy Plc bölgedeki etkin oyuncular arasında yer alıyor. Irak'ta toplam 7 bölgede lisansı bulunan Genel Energy Plc İcra Kurulu Başkanı Mehmet Sepil'in verdiği bilgiler yeni bir döneme işaret ediyor. Kuzey Irak'ın doğalgaz sektöründe yeni bir oyuncu olacağını ifade eden Sepil, şu açıklamayı yapıyor: "Türkiye doğalgazı bugün boru hatları üzerinden Rusya, Azerbaycan ve İran'dan alıyor. Ayrıca LNG ithalatı da söz konusu. Türkiye bugün gaza ortalama 400-500 dolarlar ödüyor. K.Irak, arz çeşitliliğinin sağlanması, bu suretle enerji güvenliğimize katkıda bulunabilecek olmasının ötesinde, gaz maliyetlerimizi de etkileyecektir. Gelecek on yılda K.Irak'tan Türkiye'ye yıllık 30 milyar metreküp civarında gaz verilebileceği ifade ediliyor. Türkiye'nin halihazırda yıllık tüketiminin 40-45 milyar metreküp olduğu düşünüldüğünde belirtilen hacmin önemi ortaya çıkıyor. Yeni bir oyuncunun Türkiye gaz arzı piyasasına girmesi, Türkiye'nin geleneksel gaz tedarikçilerini daha mutedil satım koşullarına zorlayabilir."

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA