• Konya5 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Enerjide kış için bir sıkıntı yok!
02 Eylül 2013 Pazartesi 18:08

Enerjide kış için bir sıkıntı yok!

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, "Şu anda 4000 MW arz fazlamız var. Kış için bir sıkıntı öngörmüyoruz" dedi.
Gündeme ilişkin soruları yanıtlayan Yıldız, Mısır ve Suriye'de yaşananlara ilişkin, şunları kaydetti:
"İnsanlık adına sınavlar başarılı şekilde verilmedi. Hümanizm adına söylemlerde bulunan Batının, pratikteki duruşunu açık ve net gördük. Bu yaşananlar dünyanın kurumsal hafızasına kazınan olumsuz yazılardır. Torunlarımızın, geleceğimizin bugünkü tarihe bakışı olumlu olmayacaktır. Kimyasal kullanılmayıp 100 bin kişi daha öldürülse bu sayılmayacak mıydı? Yalnızca kimyasal mı kullanılması gerekiyor? Hem Mısır'da hem Suriye'de çifte standarda sahip yapı kaybetmiştir. Suriye'de ise kimyasal silahın kullanılması insanlığı bitirmiş, enerji sektörünü de etkilemiştir."
Yıldız, Mısır ve Suriye'nin enerjiye etkisini değerlendirerek, Mısır'da darbe öncesi ham petrolün 103 dolar, şimdi 113 dolar, 3 gün önce 117 doları gördüğünü belirterek, Süveyş Kanalı'ndan günlük 5 milyon varil ham petrol geçtiğini, Mısır'ın ham petrol üretiminin dünya üretiminin yüzde 1'inden daha az olmasına rağmen fiyatlara etkisinin yüzde 10 olduğunu vurguladı.
Yalnızca 10 dolar artışla yıllık gelirleri 50-100 milyar dolar artan ülkeler bulunduğuna işaret eden Yıldız, üretici ve tüketici ülkeler arasında olan dengenin bu olaylarla sarsıldığını, istenilenin, ham petrol fiyatlarının sürdürülebilir ve daha düşük seviyelere, 100 dolar seviyelerine inmesi olduğunu kaydetti.
- "Mısır'daki istikrarsızlığın Türkiye'ye faturası 300 milyon dolar"
Bakan Yıldız, Mısır ve Suriye'nin Türkiye'deki petrol fiyatlarına etkisine ilişkin soruya şu yanıtı verdi:
"Mısır ve Suriye'nin elbette ülkemize etkisi olmuştur. Bunun yanında dövizdeki artışın da etkisi olmuştur. Çünkü biz dışarıdan enerji kaynaklarını dolarla alıp tüketiciye TL'yle satan bir ülkeyiz. Türkiye bu anlamda bankacıların dediği gibi açık pozisyonda kalan bir ülkedir. Dövizin her yükselmesi bizi olumsuz etkiliyor. Ham petrolün ve dövizin artması, fiyatların bizim istemediğimiz rakamlara gelmesine sebep oluyor. Enerji piyasası en ufak bir dalgalanmayı kabul etmiyor. Mısır'daki istikrarsızlığın Türkiye enerji maliyetlerine faturası 300 milyon dolar olmuştur. Ancak ben bunların sürdürülebilir olmadığını düşünüyorum."
Mısır ve Suriye'nin Türkiye'deki enerji yatırımlarına ilişkin de Yıldız, Türkiye'nin oluşturduğu siyasi istikrarın, bu tür dış tesirlere karşı daha dayanıklı hale geldiğini söyledi. Yıldız, Türkiye'nin yoluna devam edeceğini, siyasi istikrarıyla beraber yatırımcıları çekmeye çalışacağını ifade ederek, şu değerlendirmelerde bulundu:
"Su, güneş, kömür, rüzgar, jeotermal gibi yerli kaynaklarla ilgili çalışmalarımıza gösterilen tepkilerin ham petrol fiyatları 113 dolara çıktığında tekrar gözden geçirilmesi lazım. Bu kaynakların değerini anlamamız için etrafımızda savaş çıkması gerekmiyor. Bizim ne çevreden ne yeşilden ne de enerjiden vazgeçeceğimiz bir yapıyı kurgulamamız lazım. Türkiye, bütün doğal güzelliklerini koruyarak bu kaynaklarını çıkarabilir. Vatandaş, sanayici ve sivil toplum kuruluşlarından bu hassasiyete sahip olmalarını bekliyoruz."
- "Vatandaşlarımıza yansıtmıyoruz"
Yaz aylarında enerji tüketiminin sorulması üzerine de Yıldız, yaza girerken "arz fazlamız var" dediğini anımsattı. Günlük 800 milyon kilovat saate yakın tüketim yapıldığını bildiren Yıldız, "Ama çok şükür bunu sorunsuz karşıladık. Şu anda 4000 MW arz fazlamız var. Kış için bir sıkıntı öngörmüyoruz. Önemli olan Türkiye'nin ekonomik büyümesini karşılamak için enerjideki büyümemizin de yüzde 4-5 seviyelerinde olmasıdır" diye konuştu.
Yıldız, doğal gaz fiyatlarına ilişkin de enerjide maliyetlerin artığını herkesin bildiğini, şu anda doğal gaz maliyetleri, döviz fiyatları ve ham petrol fiyatlarının arttığı bir süreç olduğunu vurguladı. Bunları yerli kaynaklarla dengeleyerek vatandaşlara yansıtmadıklarına dikkati çeken Yıldız, şunları kaydetti:
"Biz olabildiğince bunda ısrarlı olmaya çalışıyoruz. 28 AB ülkesi arasında doğal gazı en ucuz alan ülke biz değiliz ama tüketiciye en ucuz satan ülke biziz. Bu, yerli kaynaklarımızı harmanlayarak oluyor. Biz kaynaklarımızı harekete geçirmiyor olsaydık, artan bu maliyetleri fiyatlara yansıtmak durumunda kalırdık."
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kiraz üreticileri "don" nöbetinde
  • Konya'da üniversite öğrencilerinden örnek davranış
  • Beyşehir'de yurtta kalan öğrencilere doğa gezisi
  • "Tarihi dizilerin ürünlerimize faydası çok"
  • Konya'daki feci kazadan kötü haber! Yaralı kadın hayatını kaybetti

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA