• Konya11 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Enerjide 2012 yılı nasıl olacak?
31 Aralık 2011 Cumartesi 19:33

Enerji'de 2012 yılı nasıl olacak?

Enerji Güvenliği Analisti Faruk Demir, enerjide 2012 yılında Türkiye ve dünyada olabilecek muhtemel gelişmeleri değerlendirdi.

Demir, körfez bölgesinde 2012 yılında olabilecek muhtemel bir İran krizinde petrol fiyatlarının yüzde 10 ila yüzde 30 arasında artabileceğini söyledi.

İran ve Körfez bölgesinin, Çin, Japonya, Hindistan, Güney Kore ve bazı Batı Avrupa pazarlarının hayati önemdeki petrol tedarik kaynağı olduğunu hatırlatan Demir, İran körfezinde olası bir çatışma halinde, Hürmüz Boğazı'nın kapatılmasından transport güvenliğinin ortadan kalkmasına kadar pek çok gelişmeye neden olabileceğini belirtti.

AB'de stagflasyon ihtimali var

Demir, AB'nin 1970'lerdeki petrol krizindeki gibi ekonomik durgunluk ile enflasyonun aynı anda yaşandığı bir dönemi (stagflasyon) yaşamasının muhtemel olduğunu belirtti.

Türkiye için de hareketli bir yıl olacak

Dünyanın en önemli enerji koridorlarından biri olan Türkiye üzerinden geçmesi muhtemel boru hatlarına ilişkin yaptığı değerlendirmede ise Demir, Trans Anadolu ''Yetmez ama Evet'' değerinde, diyerek, Nabucco için de en iyi seçenek olarak Irak gazını gösterdi.

Demir, 2012 yılının Türkiye için de oldukça hareketli bir enerji yılı olacağını söyledi. Trans Anadolu Hattı'nın 2012 yılı için olumlu hava estirebileceğini kaydeden Demir, söz konusu projenin özellikle kamulaştırmadan inşaata başlangıç zamanına kadar ekonomik bir hareketlilik sağlayacağını söyledi. HK

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA