• Konya25 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Enerji sektörü adına ümit vaad eden bir tür
31 Temmuz 2013 Çarşamba 13:34

Enerji sektörü adına ümit vaad eden bir tür

Biyoyakıt üretiminde ve yem sanayisinde kullanılan dallı darı bitkisinin Türkiye'de yaygın şekilde yetiştirilmeye başlandığında, enerji sektörüne büyük katkı sağlayacağı tahmin ediliyor.

Biyoyakıt üretiminde ve yem sanayisinde kullanılan dallı darı bitkisinin Türkiye'de yaygın şekilde yetiştirilmeye başlandığında, enerji sektörüne büyük katkı sağlayacağı tahmin ediliyor.

Selçuk Üniversitesi (SÜ) Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Süleyman Soylu yaptığı açıklamada, ana vatanı Kuzey Amerika olan dallı darının, şu anda Türkiye'de ekim alanı olmadığını, deneme bazlı ilk kez proje kapsamında Selçuk Üniversitesinde yetiştirdiklerini söyledi.

Dallı darının günümüzde çok önemli olan enerji kullanımı bakımından alternatif enerji kaynağı olduğunu belirten Soylu, çok yıllık bir bitki olan dallı darıdan, ekildiği süreden itibaren 15 yıl verim alındığını ifade etti.

TÜBİTAK projesi hazırlandı

Bu bitkinin yoncadan çok daha uzun ömürlü, kış soğuğuna dayanıklı ve yüksek yeşil ot verimine sahip bir tür olduğunu anlatan Süleyman Soylu, şunları kaydetti:

"Dallı darı, ABD'de son yıllarda benzin yerine kullanılabilen biyoetanol üretiminde önemli kullanım sahası bulunmuş bir türdür. Yüksek ot verimi, iyi düzeyde yem kalitesi, toprağın yapısını iyileştirmesi ve iyi bir biyoetanol ham maddesi olması nedeniyle tarımsal potansiyeli büyüktür. Alternatif enerji bitkisi olan dallı darıyla ilgili Türkiye'de yapılacak çalışmalar, ülkemizin en önemli döviz gideri olan enerji konusuna yeni bir vizyon getirmesi bakımından önem taşımaktadır. Bu nedenle SÜ Ziraat Fakültesi öğretim üyelerinden oluşan bir ekiple, dallı darıyla ilgili TÜBİTAK projesi hazırladık. Proje 2007-2010 yıllarında Konya ekolojik koşullarında 3 yıl süreyle başarılı şekilde yürütüldü. Çok sayıda tohum vermesinden dolayı ülkemiz açısından alternatif bir bitki türü örneği teşkil etmektedir. Ülkemizde bu bitkinin tarımının başlamasıyla enerji ve yem kaynağı olarak değerlendirilme imkanı ortaya çıkacaktır. Çok yıllık bitkiler üreticiyi her yıl toprak hazırlığı, ekim ve tohumluk maliyetlerinden kurtaracağı için bitkisel üretimde daha ekonomik olmaktadır. Dallı darı da bu tür bitkilerin başında gelir."

Enerji sektörü adına ümit vaad eden bir tür

Soylu, dallı darının ülkemizde petrole alternatif enerji kaynakları arayışında, gelecek için ümit vaad eden bir tür olduğunu vurguladı. Bitkinin ülkemizde tanıtılmasıyla, yakın gelecekte enerji kaynağı konusunda değerlendirilme imkanının ortaya çıkacağının altını çizen Prof. Dr. Soylu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Enerjinin yanında hayvancılık açısından da alternatif yem kaynağı imkanlarını getirmesi bakımından hayvan beslemede kaba yem ihtiyacını karşılayabilecek bir tür. Aynı zamanda toprakları ve baraj sahalarını korumada da etkili erozyon bitkisi. Ülkemizde giderek yayılmasını bekliyoruz. İnşallah önümüzdeki yıllarda çiftçiye tohumları tedarik ettiğimizde, çiftçi ekmeye başlayacak ve ülkemiz yeni bir enerji ve yem bitkisine kavuşmuş olacak." AA

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konyaspor'dan teknik direktör açıklaması
  • Yolcu otobüsü devrildi: 3 ölü, 20 yaralı
  • Ekmek fırınında patlama paniğe neden oldu
  • Yüzmek için girdikleri gölette boğuldular!
  • Konyalı Abdüllatif Şener'e yine tepki gösterdi!

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA