• Konya5 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Enerji projeleri hedef alındı
25 Şubat 2014 Salı 09:22

Enerji projeleri hedef alındı

Enerji Bakanlığı'nın, Türkiye'nin ulusal çıkarları gereği Ortadoğu ve Orta Asya'daki ülkelerle yaptığı enerji görüşmelerinin telekulak çetesi tarafından dinlendiği ortaya çıktı.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, 'paralel yapı'nın binlerce kişinin telefonlarını dinlemesine ilişkin, 'İçerisinde akademisyen, gazeteci, basın var, CHP var. Bu yalnızca AK Parti'nin problemi olmaktan çıkmıştır. Bu yalnızca iktidarın problemi değildir' şeklinde konuştu. Yıldız, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Mustafa Yılmaz ve EPDK üyelerini Bakanlıktaki kabulü sırasında basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

5 YILDIR DİNLENİYORUM

Telefon görüşmeleri dinlenenler arasında kendi isminin de yer aldığının belirtilerek, bu konudaki değerlendirmesinin sorulması üzerine Yıldız, şeffaflığın gücünü kullanmaya çalışan bir Bakanlık olduklarını söyledi. '2,5 yıldan beri resmi olarak, 5 yıldan beri de gayriresmi olarak dinlendiğimi tahmin eden ve öngören birisiyim' diyen Yıldız, şunları kaydetti:

ENERJİ POLİTİKALARINA KÖSTEK

'Bize istedikleri bilgileri sorsalardı söyleyebilirdik ama ismini yeni duyduğum bir örgütten bahsediyoruz. Komşularımızla, Orta Doğu, İran, Rusya, Azerbaycan, Türkmenistan, AB ülkeleriyle, ABD ile sürekli teması olan bir sektörde bulunuyoruz biz. Dünyada ekonomilerin globalleştiği, politikaların ulusallaştığı bir yapı içerisinde bulunuyoruz. Biz hiçbir ülkeye kayıtsız kalamayız. Eğer maksat buysa, bizim hangi ilişkileri nasıl geliştirdiğimizi öğrenmekse bunu son derece yanlış, Türkiye Cumhuriyeti Devletine ve Hükümeti'ne yapılmış bir hakaret olarak görürüm. O zaman şu sonuç çıkar: Arkadaşlar kendilerini devletin gerçek sahibi, bizler de paralel yapı olarak bulmuşuz demektir. Yani paralel yapıda kalan biziz, dinleyen bu arkadaşlar. Böyle bir şey kabullenilemez.'

VATANDAŞ BİZE YETKİ VERDİ

Enerji Bakanı Yıldız, bakanlığının ve hükümetin legal olduğunun altını çizerek, 'Kimse onu paralel yapının odağına koyma gayretinde bulunamaz. Devletin gerçek sahibi gibi de davranamaz. Devletin, ülkenin, siyasetin gerçek sahibini vatandaşımız belirliyor. Sen, ben belirlemiyoruz. Vatandaşımın seçimlerde diyor ki 'yetkiyi size verdim. O yüzden böyle abuk sabuk işlerle uğraşacak vaktimiz yok' dedi.

Şeffaflığın gücünü kullanacağız

Bakan Yıldız, '7 bin kişi içerisinde herhangi bir fikir ayrımı olmaksızın o gerekçeyle dinleniyor. Siz 'Selam Örgütüne üye olma' gerekçesiyle dinleme ihtiyacı hissediyorsunuz. Buna kargalar da güler. Biz kendi paramızı yönetmiyoruz, kamunun parasını yönetiyoruz. O yüzden şeffaflığın gücünü her zaman kullanacağız' dedi.

Yakıt vergisine indirim sinyali

Bakan Yıldız, Maliye Bakanlığının akaryakıt üzerindeki vergilerin azaltılmasına yönelik bir çalışma yapmasının fiyatlar üzerindeki etkisi konusunda, 'Maliye Bakanlığının akaryakıtta vergi yükünü azalmaya yönelik çalışmada Bakanlık olarak tabii ki taraf oluruz' dedi. AK Parti hükümetleri öncesinde her 100 birimlik benzinin 70 birimlik kısmı vergiyken, bugün 58 birimlik kısmının vergi olduğunu anlatan Yıldız, 'Yani oran olarak vergi düşürülmüştür. Bu daha fazla düşürülebilir mi? Evet, Maliye Bakanlığımız bu çalışmayı yapıyor. Aynen benzinde olduğu gibi motorinde de 100 birimin içerisinde 65 birimlik kısmı vergiydi 12 yıl önce, şu anda da 50 birimlik kısmı vergi. Yani motorinde de oran olarak düşmüştür daha fazla düşmesi Maliye Bakanımızın bahsettiği direkt vergilerin kayıt içiyle beraber daha fazla toplanmasına vesile olacaktır. Bunlar yapıldığı kadar dolaylı vergilerden kesintiler yapılabilir' dedi.

Kuraklık riski fiyatı etkiler

Taner Yıldız konuşmasında ayrıca, 'Yağmurun az yağması ve kuraklık riski, enerji sektöründe istemediğimiz ve temenni etmediğimiz şekilde doğal gazın daha fazla kullanılmasına yol açar. İnşallah mart ayındaki yağmurlar bizim öngörülerimizi biraz daha olumlu manaya çeker' dedi. Yağış azlığının enerji sektörüne, özellikle de doğal gaz tüketimine nasıl yansıyacağı yönündeki soru üzerine Yıldız, kuraklığın, enerji sektörüne olumsuz tesirleri olacağını söyledi. Hava şartlarından dolayı bu kış doğal gaz kullanımının önceki yılların altında kaldığını anlattı.

Enerji nerede biz oradayız

Yıldız, 'Şu anda tükettiğimiz her 4 birim elektriğin birini HES'lerden elde ediyoruz. Eğer su miktarı azalırsa vatandaşımıza 'suyumuz az kaldı o yüzden doğal gazı kullanmıyoruz' diyemeyiz. Sanayicimizin, vatandaşımızın enerjisini zamanında temin etmek açısından hangi enerji kaynağını bulursak onunla yapmak durumundayız' diye konuştu.

ÖZGÜN KAYNAK

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kiraz üreticileri "don" nöbetinde
  • Konya'da üniversite öğrencilerinden örnek davranış
  • Konya'daki feci kazadan kötü haber! Yaralı kadın hayatını kaybetti
  • Beyşehir'de yurtta kalan öğrencilere doğa gezisi
  • "Tarihi dizilerin ürünlerimize faydası çok"

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA