• Konya6 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Enerji ithalatı dış ödemeler dengesini bozuyor
24 Ekim 2013 Perşembe 21:24

Enerji ithalatı dış ödemeler dengesini bozuyor

''Enerji verimliliği sağlandığında, ev başına yıllık 200 ile 1000 avro civarında tasarruf yapılabileceği hesaplanmıştır. Türkiye şartlarında ise bu değerin 400-500 lira olabileceği düşünülmektedir"

Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Denetleme Kurulu Başkanı Tulin Keskin, Avrupa'da yüzde 20 enerji verimliliği sağlandığında, hane başına yıllık 200 ile 1000 avro civarında tasarruf yapılabileceğinin hesaplandığını belirterek, Türkiye'de ise bu rakamın 400-500 lira olabileceğini söyledi.

Keskin, Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesinin, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Programının (UNDP) katkısıyla yürüttüğü "İl İl Enerji Verimliliği Projesi"nin Konya Ticaret Odasında düzenlenen tanıtım toplantısında, enerji verimliliği kampanyası hakkında bilgi verdi.

Enerji verimliliğiyle artan enerji talebinin karşılanabileceğini, tasarruf edilen enerjiden daha fazla hizmet ve ürün elde edilebileceğini anlatan Keskin, "Enerji verimliliği girişimleri her ne kadar soyut bir kavram ve işlem gibi algılansa da mali açıdan değerlendirilebilen ve getirisi olan bir yatırımdır" dedi.

Keskin, enerji tüketiminin hane halkı giderleri için önemli bir yer tuttuğunu belirterek, şöyle devam etti:

"Türkiye'de yıllık 20 bin lira geliri olan bir aile, gelirinin en az yüzde 10-15'ini enerji masraflarına ayırmak durumundadır. Avrupa'da yüzde 20 enerji verimliliği sağlandığında, ev başına yıllık 200 ile 1000 avro civarında tasarruf yapılabileceği hesaplanmıştır. Türkiye şartlarında ise bu değerin 400-500 lira olabileceği düşünülmektedir. Evde kullandığımız elektronik aletler başta olmak üzere, ısınma ve soğutmada çok ciddi enerji kayıpları yaşanmaktadır. Bunun önüne geçmek için bilinçli olmamız gerekiyor."

- Enerji ithalatı dış ödemeler dengesini bozuyor

Türkiye'de enerji ithalatının cari açığı tetiklediğine dikkati çeken Keskin, şöyle konuştu:

"Enerji ithalatı ekonominin sırtındaki kamburdur. 2013'de 60 milyar dolar enerji ithalatı bekleniyor. Yüzde 10 tasarrufun değeri 6 milyar dolar. En az yüzde 25 tasarruf imkanı var. Enerji kayıpları, nihai tüketimin yanı sıra özellikle elektrik üretim ve dağıtım sektöründe de hala sürüyor. Ağır bedellerle piyasaya arz edilen enerji, ekonomik gelişme için kullanılamıyor. Daha güçlü bir dış ödemeler dengesi için enerji verimliliği şarttır."

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da parasız kalınca tornavida ve eldiven alıp, hırsızlığa başlamış
  • Konya'da soyguncuyu etkisiz hala getiren çalışanını maaşla ödüllendirdi
  • Konya nüfusunun 3'te 1'ini çocuk nüfus oluşturuyor
  • Konya'da köylülere bedava at dağıttılar
  • Konya’da Bedesten bölgesi tarihi yeraltı katlı otopark ile nefes aldı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA