• Konya5 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
En uzun MYK toplantısının ayrıntıları ortaya çıktı
17 Mayıs 2012 Perşembe 09:09

En uzun MYK toplantısının ayrıntıları ortaya çıktı

AK Parti en uzun MYK'da devletin sistemini masaya yatırdı.

AK Parti en uzun MYK'da devletin sistemini masaya yatırdı. Geçiş sürecinde yarı başkanlık sisteminin uygulanması görüşü ağır bastı.


Başbakan Tayyip Erdoğan'ın başkanlığında pazartesi yapılan ve yaklaşık altı saat süren AK Parti MYK toplantısında başkanlık sistemi tartışıldı. Konuşmaların sonunda ibre "geçiş dönemi için daha uygun" olacağı gerekçesiyle yarı başkanlık sistemine kaydı.

Toplantıda ilk olarak son yaptırılan seçim anketi masaya yatırıldı. AK Parti oyunu yüzde 52.4, CHP oyunu yüzde 24 ve MHP oyunu yüzde 11 gösteren anket ile ilgili görüşmeler 3 saat sürdü. MYK'da daha sonra başbakanlık ve yarı başkanlık sistemleri konuşuldu. AK Partili yöneticiler bu konudaki görüşlerini uzun uzun anlatırken, tartışmalara ilişkin yol haritasını da belirledi. Buna göre AK Parti, yeni anayasanın yazım sürecinde bu konuyu Uzlaşma Komisyonu ve kamuoyu gündemine getirip tartışılmasını sağlayacak.

Ancak konu "olmazsa olmaz" bir koşul olarak sunulmayacak. Muhalefet karşı çıkarsa bir süre daha rafa kaldırılacak. Toplantıda AK Parti kurmayları, yarı başkanlık ya da başkanlık sisteminin Türkiye'nin idari yapısına uygun olduğu konusunda görüş birliğine vardı. Yapılan tartışmalardan sonra ibre yarı başkanlık sistemine doğru kaydı. Kurmaylar, şu görüşü dile getirdi: "Şu aşamada başkanlık sistemine ülke hazır olmayabilir. Doğrudan bu sisteme geçildiğinde yepyeni bir çok kurum gelecek. Bunlara Türkiye yabancı olduğu için sıkıntılı bir süreç olabilir. Bu nedenle önce yarı başkanlık sistemi uygulanırsa sorunsuz bir geçiş olur."

AK Partili yöneticilerin bir bölümü de başkanlık sistemi uygulanırsa bunun üniter yapı içinde gerçekleştirilmesi gerektiğini, ABD'deki gibi bir eyalet sisteminin Türkiye'nin koşullarına uygun olmadığını söyledi. MYK'da ele alınan ankette katılanların yüzde 65'i tutuklu vekillerin serbest kalmasını istemedi. İmam hatiplerin orta bölümlerinin açılmasına yüzde 63.7, Kuran'ın seçmeli ders olmasına ise yüzde 77.3 destek verdi.

 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA