• Konya21 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
En sağlıklı din eğitimi İmam Hatiplerde
18 Haziran 2014 Çarşamba 17:20

''En sağlıklı din eğitimi İmam Hatiplerde''

Başbakan Yardımcısı Emrullah İşler, "Bugün Türkiye'de geçmişte sorun olan pek çok husus sorun olmaktan çıktı. Bir normalleşme yaşıyoruz. Özellikle öğrencilerin başörtüsü... Yıllarca çektikleri zulüm vardı. Bunların hepsi çok şükür

 Türkiye'de geçmişte sorun olan pek çok hususun sorun olmaktan çıktığını,bir normalleşme yaşandığını söyleyen İşler,Özellikle öğrencilerin başörtüsü ve Yıllarca çektikleri ancak bu engellerin hepsinin üniversitelerde çözüldüğünü belirtti.Kamuda başörtüsünün serbest olduğunu, işler’Bizim inşallah 2023 hedefleri arasında zaten Türkiye'yi ileri demokrasiler seviyesine çıkarma gayemiz var. Adım adım bu gayeyi inşallah gerçekleştireceğiz ve Türkiye'yi bölgesinin tam demokratik, ileri demokrasiyi yakalamış ülkesi haline getireceğiz’dedi. Türkiye imam hatipliler vakfını (TİMAV)ziyaret eden işler,imam hatiplilerin 1948’den itibaren hayata geçirilmiş bir proje olduğunu,Türkiye’nin siyasi hayatında bakıldığında her darbeden sonra okların hep imam hatiplilere yöneldiğini,1971 muhtırası nedeni ile kendisininde imam hatipe gidemediğini ifade etti.

Hep bir takım odakların hedefinde oldu

28 Şubat'tan sonra da imam hatiplerin budandığını, orta kısımlarının kapatıldığını ifade eden İşler, "İmam hatipteki öğrenci sayısı 10'da 1'e, 8'de 1'e kadar düştü. 4+4+4 yasasından sonra zaten yeniden imam hatiplerde bir canlanma söz konusu oldu. İmam hatiplere olan ihtiyaç, insanın evladı, dinini doğru dürüst öğrensin, biraz Kur'an-ı Kerim eğitimi alsın, biraz İslami ilimler konusunda eğitim alsın gayesiyle yapılan bir eğitim ihtiyacıdır" diye konuştu.Türkiye'de en sağlıklı dini eğitimin alındığı yerlerin imam hatip ortaokulu ve liselerinin olduğuna değinen İşler, aslında el üstünde tutulacak kurumlar olması gerekirken, bir takım odakların hedefinde olan, her zaman kötü gözle bakılan, dışlanan, ötekileştirilen kurumlar olduğunu, fakat bugün imam hatipli başbakan  bakan ve milletvekilleri yetiştiğini söyledi. 2005 yılında Avrupa Birliği ile müzakerelere başlandığını ve ülke standartlarının çok yukarılara çekildiğini belirten işler’Biz kesinlikle ülkemizin ilerlemesi, gelişmesi ve kalkınması için ne gerekiyorsa yapmayı hedefleyen bir iktidarız, partiyiz. Türkiye'nin geleceğinin demokraside, insan haklarına riayette, kardeşlikte, huzurda, birlik ve beraberlikte olduğunu görüyoruz. Bu doğrultuda politikalarımızı inşallah sürdüreceğiz’ ifadelerini kullandı.

Türkiye’nin entelektüeline katkı koyuyoruz

TİMAV Genel Başkanı Abdullah Ecevit Öksüz ise ulusarası din eğitimini inceleyen önemseyen bir vakıf olduklarını,Türkiye’de imam hatiplilere bakışa dair araştırma yaptıklarını,halkın imam hatiplilere sıcak baktıklarını gözlemlediklerini söyledi.Öksüz,din eğitimi yanında kültür,edebiyat alanlarında çocukların eğitim almasını önemsediklerini belirteterek bu kapsamda geleneksel hikaye yarışması düzenlediklerini ve yoğun bir ilgi ile karşılaştıklarını ifade etti.Öksüz’Türkiye’nin entelektüel birikimine katkı sunmak amacı ile bir merkez kurduk,çocuklarımızı hayata daha ,iyi hazırlamak için farklı çalışmalara ağırlık veriyoruz.Çağdaş islami hareketler,sinema tarihi gibi dersler okutuyoruz vakfımız kapsamında.’dedi.

Program daha sonra toplu hatıra fotoğrafı çekimi ile sona erdi.

A.AKİF SOLAK / YENİ HABER

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Ankara Yolu’nda zincirleme kaza!
  • Beyşehir’de ay yıldızlı kavşaklar dönemi
  • AK Parti Milletvekili Recep Konuk Beyşehir'de
  • En yüksek viyadük inşaatına yolcu ilgisi
  • Cinayet sanığı kuzen: Tüfek yere düşüp ateş aldı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA