• Konya17 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
En önemli husus çalışma barışını sağlamaktır
31 Mart 2013 Pazar 12:47

'En önemli husus çalışma barışını sağlamaktır'

MÜSİAD Konya Şubesi Cuma Toplantılarına Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Bakan Yardımcısı Halil Etyemez konuk oldu.
MÜSİAD Konya Şubesi Cuma Toplantılarına Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Bakan Yardımcısı Halil Etyemez konuk oldu. ‘Sosyal Güvenlik Yasasının Getirdiği Yeniliklerin’ konuşulduğu toplantıya iş adamlarının ilgisi yoğun oldu.
Cuma toplantısının açılış konuşmasını MÜSİAD Konya Şube Başkanı Dr. Lütfi Şimşek yaptı. Şimşek, “Türkiye’nin 2023 hedeflerine 10 yıldan az bir süre kaldı. Türkiye’nin hedefinde yer alan 500 milyar dolar ihracatın Konya olarak 15 milyar dolar ihracatına talip olduk. Bu hedefi planlarken bizlerin üzerinde bazı kolaylıklar ve baskılar muhakkak olacaktır. Bu noktada hedefleri büyük, zamanı kısa olan ülkemiz sanayicilerinin beklentileri yeni düzenlemelerle iş hayatının önündeki engelleri kaldıran, sanayicinin daha fazla üretip daha fazla satabileceği alanların doğması ve gelişmesidir” dedi.
MÜSİAD Konya Şube Başkanı Dr. Lütfi Şimşek’in konuşmasının ardından konferansa geçildi. Lider ülke güçlü ülke olabilmenin en önemli unsurunun toplumun bireylerinin güçlü olmasından geçtiğini vurgulayan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Bakan Yardımcısı Halil Etyemez, “Ekonominin güçlü kılınması için bireylerin güçlenmesi adına yaptığımız çalışmaları hem çalışan, hem de işveren birlikte barış içerisinde inşa etmek durumundadır. Bu çerçevede işverenlerimizin sorunlarını ve çalışanların sorunlarını çözecek bir takım projelere imza atıyoruz. İntibak yasası, toplu iş ilişkileri konunu, sendikalarla ilgili 4688 sayılı kamu çalışanları sendikaları kanunu, iş sağlığı güvenliği yasası bu çalışmaların birer parçası. Bu çalışmaları yaparken bütün tarafları bir masa etrafında toplayarak onların mutabakatını sağlıyoruz. Burada en önemli husus çalışma barışını sağlamaktır” dedi.
İşçi sendikaları ile işverenler arasında güven sorunun olduğunu belirten Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Bakan Yardımcısı Etyemez, “İş sağlığı ve güvenliği yasasının hazırlığında bu tartışmaları yaşadık. Sendika kanunlarını çıkartırken, Sosyal güvenlikle ilgili düzenlemeleri yaparken de bu tartışmaları yaşadık. Demokrasinin en güzel işlediği zaman bu paydaşların bir noktada buluşup orada uzlaşı noktasını bulmasından geçiyor. İstediğimiz çalışma yaşantısını bu noktada bulmuş olacağız” ifadesini kullandı.
İş sağlığı ve güvenliği yasasının birçok yenilikleri beraberinde getirdiğini belirten Etyemez, “4857 sayılı iş kanunun içerisinde 6 maddelik bir iş sağlığı ve güvenliği yasasını müstakil bir yasa hale getirdik. O zaman belirli iş yerleri bu yasaya tabiydi bugün bütün iş yerleri bu yasaya tabi. Belki iş dünyamıza birtakım yükler getirdi ancak çıkarılması gereken bir yasa idi. Çalışma barışını korumak ve dünya standartları için bu yasaya gereklilik vardı”
İstihdama dönük ve iş dünyasının yatırımlarını geliştirmesi için teşviklere dönük çalışmalarında yapıldığını belirten Etyemez, “İşçinin var olabilmesi için, işin de var olması gerekir. Bunun içinde iş dünyasını rahatlatacak hem SGK tarafından yapılan uygulamalar, hem de İŞKUR tarafından yapılan uygulamalarla rahatlamalar sağlamaya çalışıyoruz. 5084 sayılı yatırımların ve istihdamın teşviki ile bazı kanunlarda değişiklik yapılması hakkında yasa son buldu. Bu yasanın etkilerini ortadan kaldıracak çalışmalarda meclise gitti bakanlar kurulu yetkilendirilecek yetkilendirme çerçevesinde o teşviklerde devam edecek” ifadesini kullandı.
Toplantının devamında Konya SGK İl Müdürü Cem Dinç ve Konya İŞKUR İl Müdürü Lokman Ceylan iş adamlarının sorularını cevaplandırdı. Toplantının sonunda MÜSİAD Konya Şube Başkanı Dr. Lütfi Şimşek, günün anısına Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Bakan Yardımcısı Halil Etyemez’e hediye takdim etti.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konyaspor'dan teknik direktör açıklaması
  • Yolcu otobüsü devrildi: 3 ölü, 20 yaralı
  • Ekmek fırınında patlama paniğe neden oldu
  • Yüzmek için girdikleri gölette boğuldular!
  • Konyalı Abdüllatif Şener'e yine tepki gösterdi!

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA