• Konya10 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
En iyi 10 soruyu cevapladı!
28 Ocak 2012 Cumartesi 16:14

En iyi 10 soruyu cevapladı!

Türkiye'deki herkesin istediği soruyu Cumhurbaşkanı Gül'e sorabilmesine imkan veren "Cumhurbaşkanına sorun" uygulamasının ilki neticelendi.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e "Cumhurbaşkanı'na Sorun" uygulaması kapsamında toplam 13 bin 750 soru geldi. İnternet sitesi üzerinden oylama yapılarak sorulan sorular arasından seçilen soru sahipleri Çankaya Köşkü'ne davet edildi.

Seçilen en iyi 10 sorunun sahipleri sorularını bizzat Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e sorma fırsatı yakaladı. Cumhurbaşkanı Gül'ün sorulara verdiği cevaplar, bugün Cumhurbaşkanlığı'nın internet sitesinde yayınlandı.

Türkiye'nin ve dünyanın dört bir yanından herkesin istediği soruyu Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e sorabilmesine imkan veren "Cumhurbaşkanına Sorun" uygulaması geçtiğimiz günlerde başlamıştı.

"Cumhurbaşkanı'na Sorun" uygulaması kapsamında toplam 13 bin 750 soru geldi.Bu soruların arasından 220'si halk tarafından 20 Ocak tarihine kadar oylandı ve en iyi 10 soru belirlendi.

Cumhurbaşkanlığı yetkilileri, soru sahiplerine elektronik posta yoluyla ulaştı ve o isimleri Çankaya Köşkü'ne davet etti. Ankara'ya gelen soru sahipleri Gül ile buluşarak yüz yüze soru sorma fırsatı yakaladı. Soruların öğretmen atamaları, eğitim sistemi, çevre, medya ve dış politika ile ilgili olduğu öğrenildi.


Cumhurbaşkanı Gül'ün sorulara verdiği yanıtlar, bugün Cumhurbaşkanlığı'nın internet sitesinde yayınlandı.

İşte "Cumhurbaşkanına Sorun" Katılımcıları ve Soruları

Çağdaş Yıldız (Bilgi Üniversitesi Halkla İlişkiler Öğrencisi - İstanbul)

Türkiye'nin yeni aktif dış politikasına bağlı olarak son yıllarda uluslararası örgütlerde yönetici pozisyonlarına Türklerin gelmesi olağanlaştı. Sizin de göreviniz sonrası böyle bir düşünceniz var mı? BM Genel Sekreterliği gibi bir göreve gelseniz BM'ye nasıl bir işlevsellik ve vizyon katarsınız?

Mehmet Emre Onatça (Polis Memuru- Diyarbakır)

Sayın Cumhurbaşkanım; böyle bir hizmeti bizlere sunduğunuz için çok teşekkürler, emniyet mensupları çok ağır şartlar altında çalışıyor. Ortalama bir polis ayda 250 saat mesai yapıyor. Sendikamız yok hakkımızı arayamıyoruz. Polise yasak olan 'sendika kurma hakkı' polise ne zaman verilecek?

Neslihan Uzun (İktisat Mezunu - Erzurum)

Sayın Cumhurbaşkanım, YÖK'ün yeni açılan üniversitelerin ihtiyacını karşılamak amacıyla ÖYP kapsamında hiçbir koşul aramadan atadığı Araştırma Görevlileri, önlerine atandıkları dönemde istenmeyen şartlar çıkarılarak görevden atılıyorlar. Görevimizi geri kazanmamız için bir şeyler yapacak mısınız?

Yunus Koç (Mühendis - İstanbul)

Sayın Cumhurbaşkanım; 65 yaşına gelip saçları beyazlayan insanları çalışırken görüyor ve çok üzülüyorum. O yaşa gelen bir insan evinde "torun" sevmeli ve dinlenmeli. Öbür taraftan yaşı 20-35 arası 3 milyonu bulan bir işsiz kesim var. Gelir adaletsizliğini nasıl çözersiniz?

Merve Kırca (Gazi Üniversitesi Maliye Bölümü Öğrencisi - Samsun)

Dünyanın en önemli madeni borun % 80'i Türkiye'de, kalan %20'lik kısım ayrı ülkelerdedir. Türkiye bor minerallerini işleyebilecek tesisatı kurarsa tekel konuma geçecek durumdayken neden kaynaklarımızı başka ülkelere işleyip satmak ve maksimum kar elde etmek yerine hammadde olarak ucuza satıyoruz? Saygılar.

Nesibe Şahin Akaryıldız (Mühendis - İstanbul)

Sayın Cumhurbaşkanım, Eğitim sistemimizdeki en büyük yara "dershanelere" mahkûm edilen öğrenciler ve ailelerdir. Devletin üstlenmesi gereken eğitim işi, bir bakıma dershanelere ihale edilmiş durumda. İlkokul 3. sınıftan itibaren "kesintisiz" bir dershane süreci başlıyor. Bu konuda çözüm öneriniz nedir?

Emrah Çakmak (Yazılım Firması Çalışanı- İstanbul)

Her yer inşaat, her yer ev, her yer alışveriş merkezi oldu. Parklar çok az ve çok uzakta. Uçurtma uçuracak yer yok. Misket oynayacak yer yok. Mahalle maçı yapacak yer yok. Kumda oynayarak kirleneceğimiz yer yok. Toprakta patates pişirecek yer yok. Ayağımız toprağa değmiyor. Peki ben nasıl çocukluğumu yaşayacağım?

Melek Karacaoğlu (A.Ü. Eczacılık Y. Lisans Öğrencisi - Ankara)

Sayın Cumhurbaşkanım, televizyonda yayınlanan programlar (özellikle gündüz kuşağı ve diziler) hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce de daha kaliteli programlar için RTÜK'ün daha etkin çalışması gerekmiyor mu?

Bekir Orhan (Edebiyat Öğretmeni - İstanbul)

Sn. Cumhurbaşkanım, ülkemizde giderek yabancı kültüre hayranlık artmakta. Kültürel birikimlerimizin yok olmasından tedirginiz. Özellikle "dil" unsuruna değinmek istiyorum. Yabancı sözcüklerden oluşan tabelalar giderek artmakta. Bunun önüne geçmek için yetkililerin çalışması var mı? Saygılarımı sunarım.

Vahit Akyol (Gıda Mühendisi - Manisa)

Sayın Cumhurbaşkanım her geçen gün büyüyen, AB standartlarında gıda kalitesini elde etmeye çalışan ülkemiz neden gıda mühendisi istihdam etmiyor? Kamudaki denetimlerde gıda mühendisi sayısı oldukça az bulunmaktadır. Ülkemizde gıda kalitesinin daha iyi olması için kamuda daha çok yer almak istiyoruz.

"Cumhurbaşkanına Sorun" Uygulaması Nedir?

"Cumhurbaşkanına Sorun" adlı uygulamada, aylık dönemler halinde, isteyen herkes her konudaki sorusunu Cumhurbaşkanı Gül'e sorabilecek; dileyenler sorularını video olarak da gönderebilecek. Ayrıca herkes, uygulamada daha önce sorulmuş olan soruları da oylayabilecek. Böylece aylık periyotlar halinde dönemlere ayrılan uygulamada en çok oyu alan sorular ortaya çıkacak.

Bu sorular arasından seçilecek beş sorunun sahibi, Çankaya Köşkü'nde sorularını bizzat Cumhurbaşkanı Gül'e sorabilecek. Video kaydına alınacak bu görüşmeler, yine aynı platformda yayınlanarak tüm dünyaya ulaşmış olacak.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kiraz üreticileri "don" nöbetinde
  • Konya'da üniversite öğrencilerinden örnek davranış
  • Konya'daki feci kazadan kötü haber! Yaralı kadın hayatını kaybetti
  • Beyşehir'de yurtta kalan öğrencilere doğa gezisi
  • Seydişehir'de "sulama sezonu" açıldı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA