• Konya21 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
En çok Konyada üretiliyor
13 Mayıs 2010 Perşembe 10:21

En çok Konya'da üretiliyor

Ekonomik anlamda beyaz kirazın tamamının üretildiği Konya'nın Ereğli ilçesinde, ilkbahar geç donlarının sorunsuz atlatılması üreticinin yüzünü güldürdü.

Ekonomik anlamda beyaz kirazın tamamının üretildiği Konya'nın Ereğli ilçesinde, ilkbahar geç donlarının sorunsuz atlatılması üreticinin yüzünü güldürdü.
    

Ereğli İlçe Tarım Müdürü Özkan Özgüven, ilçede dağınık halde yaklaşık 25 bin dekar bahçede beyaz kiraz üretimi yapıldığını belirtti.
    

Kiraz bahçelerinin her yıl arttığını ifade eden Özgüven, ''beyaz kiraz cenneti'' olarak adlandırılan Ereğli'de, Türkiye'de ekonomik anlamdaki beyaz kiraz üretiminin tamamının yapıldığını söyledi.
    

İlçede 15'i aşkın köyde beyaz kiraz bahçesinin bulunduğunu kaydeden Özgüven, üretilen kirazların yüzde 80'inin İtalya başta olmak üzere birçok AB ülkesine ihraç edildiğini bildirdi.
    

Özgüven, ilçenin Toros eteklerinde olması nedeniyle birçok meyvenin ana vatanı olduğunu, kiraz bahçelerinin İvriz gibi çok değerli bir kaynak suyu ile sulandığını vurgulayarak, ''Toroslar, İvriz kaynak suyu ve bölgenin iklim koşulları beyaz kirazın kalitesi ve aromasında etkili oluyor. Yüksek kalite nedeniyle İtalya başta olmak üzere birçok AB ülkesi Ereğli kirazını tercih ediyor'' dedi.
    

Nisan ayında don nedeniyle kayısı başta olmak üzere birçok meyvede kayıpların yaşandığını anımsatan Özgüven, beyaz kirazın çiçeğinin geç açmasının rekoltede kayıpların önüne geçtiğini belirtti.
    

Özgüven, beyaz kiraz rekoltesinde ilkbahar geç donlarının belirleyici etkiye sahip olduğunu vurgulayarak, şunları kaydetti:''Kritik eşik olarak gördüğümüz 22-24 Nisan tarihlerini sorunsuz atlattık. Nisan ayı içerisinde düşük sıcaklıklar yaşanmasına karşın, kirazın geç çiçek açması üreticisine avantaj sağladı. İnşallah bundan sonra olağanüstü bir durum olmazsa rekolte hedefimizi tutturacağız. 6-8 bin ton arası rekolte bekliyoruz. Böylelikle geçen yıl 5 bin olan ton rekoltenin üzerine çıkacağız.''
    
     -PAZARLAMA SIKINTISI AŞILMALI
 
Geçen yıl pazarlama sıkıntısı nedeniyle üreticinin kilogramı 75 kuruştan son yılların en düşük fiyatına beyaz kiraz sattığını anımsatan Özgüven, ''Bu yıl inşallah böyle olmaz. Rekoltenin ve kalitenin istenilen düzeyde gerçekleşmesiyle bu yıl ürünün en düşük 1,5 liradan alıcı bulacağını umut ediyoruz'' diye konuştu.
    

Kırmızı kiraz gibi sofralık olarak tüketilmeyen ve daha çok sanayide kullanılan beyaz kirazda pazarlama sıkıntısı yaşandığını ve bunu çeşitli projelerle aşmaya çalıştıklarını anlatan Özgüven, şöyle devam etti: ''Beyaz kirazın kompostosunu ve marmelatını yaparak satmaya çalışıyoruz. Kompostoyu birçok Avrupa ülkesine gönderdik ve beğenildi. Bu yıl bu yönde talepler bekliyoruz. Yine imkanlarımız ölçüsünde beyaz kiraz reçelinin yapılmasına yönelik faaliyetlerimiz var. Bu konuyla ilgili kalkınma ajansına ve AB'ye projeler sunduk. Projemiz kabul edildiğinde pazarlama sıkıntısını büyük ölçüde aşacağız.''
    

Özgüven, ilçede her yıl düzenledikleri beyaz kiraz festivaliyle de üreticilere destek verdiklerini sözlerine ekledi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA