• Konya21 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
En çok harcama ulaştırmaya
04 Kasım 2015 Çarşamba 13:20

En çok harcama ulaştırmaya

Türkiye İstatistik Kurumu Konya Bölge Müdürlüğü “Hanehalkı Tüketim Harcaması (Bölgesel), 2014” konusunda bir basın bülteni hazırladı.

Araştırmaya göre Konya ve Karaman en çok harcamayı ulaştırmada yapıyor.

İşte o bülten:

Hanehalkı Bütçe Araştırması’nın 2012, 2013 ve 2014 yıllarına ait verilerinin birleştirilmiş sonuçlarına göre; toplam tüketim harcamasının %24,5’i İstanbul’da oturan hanehalkları tarafından yapılırken, Ege Bölgesi %14,6’lık oranla ikinci sırada yer aldı, bunu %12 oranı ile Akdeniz Bölgesi izledi. Harcamaların sadece %1,9’u Kuzeydoğu Anadolu Bölgesi’ndeki hanehalkları tarafından gerçekleştirildi.

Konya ve Karaman illerini kapsayan bölgemizde, Hanehalkı Tüketim Harcamalarında en yüksek payı % 22,9 ile konut ve kira harcamaları almıştır.

Konya ve Karaman illerini kapsayan bölgemizde, Hanehalkı Bütçe Anketi verilerine göre hanehalklarının tüketim harcamaları içinde en yüksek payı, konut ve kira harcamaları almaktadır. Bu pay 2013 yılında %22,8 iken 2014 yılında %22,9 olarak tahmin edilmiştir.

Ülkemizde, Hanehalkı Bütçe Anketi verilerine göre hanehalklarının tüketim harcamaları içinde en yüksek payı, konut ve kira harcamaları almaktadır. Bu pay 2013 yılında %25 iken 2014 yılında %24,8 olarak tahmin edilmiştir.

Ülkemizde Konuttan Sonra En Çok Gıdaya Harcama Yapılıyor

Ülkemizde toplam tüketim harcamalarında, konut ve kira harcamalarından sonra en yüksek payı alan grup %19,7 oranıyla gıda ve alkolsüz içecekler olmuştur. Gıda ve alkolsüz içecekleri %17,8 oranıyla ulaştırma harcamaları izlemektedir.

Toplam tüketim harcamalarında en düşük pay %2,1 ile sağlık grubuna ait iken, eğitim hizmetleri %2,4 oranıyla toplam harcama içindeki en düşük ikinci harcama grubudur.

Konya ve Karaman illerini kapsayan bölgemizde hanehalkı tüketim harcamalarında, konut ve kira hacamalarından sonra en yüksek payı alan grup %22,3 oranıyla ulaştırma grubu olmuştur. Ulaştırmayı %20,1 oranıyla gıda ve alkolsüz içecekler harcamaları izlemektedir. Konya ve Karaman illerini kapsayan bölgemizde en düşük pay %1,9 ile eğitim hizmetleri grubu ve sağlık grubuna aittir.

Haneler Zorunlu Harcamaları Nedeniyle Eğlenceye Daha Az Pay Ayırıyor

Ülkemizde kültür ve eğlence harcamalarına hanehalkı bütçesinden ayrılan pay sadece %3 iken lokanta ve oteller harcamalarının payı ise %6’dır.

Konya ve Karaman illerini kapsayan bölgemizde kültür ve eğlence harcamalarına hanehalkı bütçesinden ayrılan pay sadece %2,7 iken lokanta ve oteller harcamalarının payı ise %6,1’dir.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Ankara Yolu’nda zincirleme kaza!
  • Beyşehir’de ay yıldızlı kavşaklar dönemi
  • AK Parti Milletvekili Recep Konuk Beyşehir'de
  • AK Parti Milletvekili Recep Konuk Beyşehir'de
  • En yüksek viyadük inşaatına yolcu ilgisi

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA