• Konya20 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
En çok çileğin tadını sevdim
25 Ocak 2012 Çarşamba 10:41

'En çok çileğin tadını sevdim'

Mersinin Mut İlçesinde 2 yaşındayken geçirdiği bir kaza sonucu çene kemiği kırılan ve buna bağlı olarak 16 yıldır sadece sıvı gıdalarla beslenen lise son sınıf öğrencisi Meryem Avcı (18)...

Mersin’in Mut İlçesinde 2 yaşındayken geçirdiği bir kaza sonucu çene kemiği kırılan ve buna bağlı olarak 16 yıldır sadece sıvı gıdalarla beslenen lise son sınıf öğrencisi Meryem Avcı (18), Selçuk Üniversitesi Selçuklu Tıp Fakültesi Hastanesi Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Bölümünde gerçekleşen başarılı bir ameliyatla sağlığına kavuştu. 2 yaşından bu yana ağzını açamadığı için sıvı gıdalarla beslenmek zorunda kalan Avcı, “Hemen hemen tüm yiyeceklerle ilk kez tanıştım. En çok da çileğin tadını beğendim.” dedi.

HİÇ BİR KATI GIDANIN TADINI BİLMİYORDU

             2 yaşında iken yüksekten düşme sonucu çene kemiğinin ciddi şekilde kırıldığını ve ardından eklemlerin yanlış kaynaması sonucu ağzın açılıp kapanma yeteneğini kaybettiğini anlatan Meryem Avcı, “2 yaşımdan beri hemen hemen her şeyi sıvı halde alarak beslenmek zorunda kaldım. Katı gıdaları ise nadiren çok küçük püreler haline getirerek ve ağızdan ittirme yoluyla beslendim. Bunları güçlükle de olsa çiğnemeden yutmak zorunda kalıyordum. Çiğneyemediğim için hiçbir katı gıdanın tadını alamadım. İnsanlar nasıl beslendiğimi görünce bana şaşkın halde bakıyorlardı. Bu durum psikolojimi bozdu ve yıllarca okul da dahil başkalarının yanında yemek yiyemedim. Bu durum büyüdükçe bana utanç vermeye başlamıştı.” dedi.

          KONUŞMA BOZUKLUĞU DA YAŞADI

          Ağzını açamadım için konuşmasında da bir takım bozukluklar meydana geldiğini anlatan Avcı, “Daha önce Ankara’da birkaç hastanede 5 kez çene ameliyatı oldum. Ancak hiç birinde başarı sağlanamadı. Bir yakınımın tavsiyesi ile Selçuk Üniversitesi bünyesindeki Selçuklu Tıp Fakültesi Hastanesi’ne geldik. Doğrusu buraya gelirken hiçbir umudum yoktu. Ancak gerek hastane yönetimi gerekse doktorlarım beni çok motive ettiler.” diye konuştu.

           “HER ŞEYİN TADINI YENİ ALIYORUM”

4 ay önce gerçekleştirilen ameliyatın ve devamındaki tedavi sürecinin başarıyla sonuçlandığını ve artık istediği tüm katı gıdaları yiyebildiğini anlatan Avcı, “Doktorlarım bana etin tadını özleyip özlemediğimi sordular. Ancak ben daha önce hiç et yemediğimi söyleyince onlar da etkilendiler. Tedavi sürecinin tamamlanmasının ardından ilk olarak tadını çok merak ettiğim için çilek yedim. Tadını çok beğendim. Şimdi yeniden doğmuş gibiyim. Her şeyi yiyebiliyor ve tadını alabiliyorum. Üstelik konuşmamdaki bozukluk da tamamen tedavi edildi. Bu benim için inanılmaz bir mutluluk.” dedi.

3.5 SAATLİK OPERASYONLA HAYATI DEĞİŞTİ 

Meryem’e ‘Çene Eklemi Ankilozu’ operasyonu yapıldığını ifade eden Selçuk Üniversitesi Selçuklu Tıp Fakültesi Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Zekeriya Tosun, “3.5 saatlik başarılı bir operasyonla kaynayan eklem kemiklerinin serbestleştirilerek yeniden fonksiyon kazanmasını sağladık ve ameliyat sonrası yoğun bir de fizik tedavi uyguladık. Artık hastamızın gerek konuşmasında gerekse yemek yemesinde hiçbir sıkıntı yok. Tamamen sağlığına kavuştuğunu söyleyebilirim. Meryem’in artık rahatlıkla yemek yemesi ve konuşması bizim için de büyük bir mutluluk kaynağı oldu.” diye konuştu. 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kaldırımda beklediği sırada bacağından vuruldu
  • Gürbüzoğulları sektöre yön veriyor
  • “Konut almakta acele edin”
  • Konya'da bir şahıs polisten kaçarken kalp krizi geçirdi
  • Konya'da trafik kazası: 2 yaralı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA