• Konya11 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
En büyük sorun doğru bilgiye ulaşmamak
11 Aralık 2014 Perşembe 17:51

En büyük sorun doğru bilgiye ulaşmamak

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, İslam dünyasının en büyük sorununun din konusunda doğru ve sahih bilgiye ulaşmamak olduğunu söyledi.

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, Moskova'da katıldığı Uluslararası İslam Forumu'nda yaptığı konuşmada, tabiatın artık insanlığı taşıyamamaya başladığını belirtti. İnsanların yaptıklarından dolayı kainatın düzeninin bozulduğuna işaret eden Görmez, yeryüzünde bütün medeniyetleri kuran bilgi kaynağının öteye itildiğini belirtti.

İslam dünyasındaki bazı ülkelerde yaşanan savaşlara değinen Mehmet Görmez, İslam medeniyetinin yaşandığı yerlerde Müslümanların acımasızca birbirlerine karşı savaştıklarını hatırlatarak, "İslam dünyasının en büyük sorunu din konusunda doğru ve sahih bilgiye ulaşmamak. Din konusunda sahih bilgi üretimi ve bu bilginin müesseselerde doğru usul ve yöntemle, doğru bir metodoloji ile öğretilememesinin en büyük sorun olduğunu düşünüyorum" diye konuştu.

Görmez, bilgiyi 'dini ve dünyevi' diye ayırmadan, kainatın ayetlerini kitabın ayetlerinden ayırmadan, aklı ve vahyi, kalbi karşı karşıya getirmeden ilim, hikmet ve marifetin ahlak, adalet ve merhamet ile birleştirilerek eğitime dönüştürülmesi gerektiğini kaydetti.

Diyanet İşleri Başkanı Görmez, Müslümanların öncelikle din konusunda doğru ve sahih bilgiyi, ilim, hikmet ve marifeti ahlak, adalet ve merhametle birleştirerek çocuklara, genç nesillere öğretmesi gerektiğini vurguladı.

Bugün İslam dünyasında yaşananların dinden ya da mezheplerden kaynaklandığını hiç kimsenin iddia edemeyeceğinin altını çizen Görmez, "Bugün İslam dünyasında olup bitenler; 200 yıllık sömürgeler, dikta rejimleri, işgaller, savaşlar, onların gölgesinde cehaletle yetişen yaralı bilinçler, nesiller ve bu nesillerin kin ve öfke ile kendi düşüncelerini, kendi ideolojilerini din zannederek İslam'ın yerine koyarak yaptıkları yanlışlardan kaynaklanıyor" ifadesini kullandı.

Formun birinci oturumunda, Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez'e Rusya Müftüler Konseyi Başkanı Ravil Gaynutdin, İslam dünyasına katkılarından dolayı "teşekkür nişanı" taktı.

Forumda Türkiye'nin yanı sıra Abhazya, Azerbaycan, Beyaz Rusya, Endonezya, İran, Kazakistan, Katar, Çin, Kırgızistan, Litvanya, Moğolistan, Polonya, Romanya, Rusya, Suudi Arabistan, Tacikistan, ve Özbekistan'dan katılımcılar yer alıyor. 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kaldırımda beklediği sırada bacağından vuruldu
  • Gürbüzoğulları sektöre yön veriyor
  • Konya'da bir şahıs polisten kaçarken kalp krizi geçirdi
  • Konya'da trafik kazası: 2 yaralı
  • “Konut almakta acele edin”

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA