• Konya17 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Emre itaatsizlik hukuki bir süreçtir
03 Kasım 2010 Çarşamba 11:08

'Emre itaatsizlik hukuki bir süreçtir'

Başbakan Erdoğan Kosova ziyareti öncesi Esenboğa Havalimanı'nda açıklamalarda bulundu

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan,Genelkurmay Başkanlığı tarafından 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'ndaresepsiyon verilmesiyle ilgili, ''29 Ekim kutlamalarının yeri bugünekadar hep Çankaya olmuştur. Çankaya'nın dışında herhangi bir kutlamasöz konusu olmamıştır. Dolayısıyla böyle bir alternatif kutlama, bugüne kadar farklı alanlarda, farklı yerlerde yapılmış olan kutlamalar danasıl yanlış olmuşsa, bu da o denli yanlıştır ve bunun kabul edilebilir hiçbir yanı yoktur'' dedi.

Başbakan Erdoğan, Kosova'ya hareketinden önce Esenboğa Havalimanı'nda gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Bir gazetecinin AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ömer Çelik'in 29 Ekim Resepsiyonu'na katılmayan askerlerin emre itaatsizlik yaptığını söylediğini hatırlatması bu konuda aynı görüşte olup olmadığını sorarak, ''Eğer cevabınız 'Evet'se emre itaat etmeyen askerlerle ilgiliherhangi bir tasarrufta bulunmayı düşünüyor musunuz? CHP'den askerlerin görevden alınması yönünde görüşler sarf ediliyor'' demesi üzerineBaşbakan Erdoğan, ''Bu bir davettir, bu davete icabet etmemeninGenelkurmay açısından ne denli yanlış olduğunu zaten daha önce benaçıkladım'' diye konuştu.

Bunun ötesinde birşey dahasöylediğini, ''Bir alternatif kutlamanın hiç şık olmadığını ayrıcasöylediğini'' belirten Erdoğan şöyle devam etti:

''29 Ekimkutlamalarının yeri bugüne kadar hep Çankaya olmuştur. Çankaya'nındışında herhangi bir kutlama söz konusu olmamıştır. Dolayısıyla böylebir alternatif kutlama, bugüne kadar farklı alanlarda, farklı yerlerdeyapılmış olan kutlamalar da nasıl yanlış olmuşsa, bu da o denliyanlıştır ve bunun kabul edilebilir hiçbir yanı yoktur. Ne emre itaategirer, ne emre itaatsizliğe girer, onun değerlendirmesi hukuki birsüreçtir. O ayrı bir konudur. Kim nasıl ne zaman görevden alınır,alınamaz, bu konunun aklını da bize kimse vermesin. Biz bu görevimizide gayet iyi biliyoruz. Kim görevden alınacaksa nasıl alınacaksa onu da yeri geldiği zaman yaparız, bundan da kimseye hesap vermeyiz. Yeter ki böyle bir yasal süreç söz konusu olsun. Ama böyle bir yasal süreçyoksa da... CHP'nin aklına da ihtiyacımız yok, onlar aklını kendilerine saklasın.''

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Taksim'de canlı bomba eylemine ilişkin olarak, ''Tabii bu canlı bombanın ailesiyle olan ilişkiler vesaire bunları yine İçişleri Bakanlığımız takip ediyor. Şu anda yapılacak olan açıklamalar her ne kadar geçmiş itibariyle Hakurk'da bulunmuş olması gündeme getirildiyse, acaba bunun bağlantıları nedir ne değildir? Bunları şu anda açıklamak erken olur diye düşünüyorum'' dedi.

Başbakan Erdoğan, Kosova'ya hareketinden önce Esenboğa Havalimanı'nda gazetecilerin sorularını yanıtladı. Erdoğan, bir gazetecinin ''Taksim'deki saldırıyla ilgili eylemi yapan kişinin 2004 yılında PKK'ya katıldığı ifade edildi. Provokasyon yorumları var, bu yorumlara katılıyor musunuz?'' sorusu üzerine şu yanıtı verdi:

''İşin teknik boyutunu İstanbul'da arkadaşlarımız zaten açıkladılar. Yani olayın provokatif boyutu nedir ne değildir?. O süreç içerisinde tabi ki bunun takibi de ayrıca devam edecektir. Bir çok açıklamalar var. Tabibu canlı bombanın ailesiyle olan ilişkiler vesaire bunları yineİçişleri Bakanlığımız takip ediyor. Şu anda yapılacak olan açıklamalar, her ne kadar geçmiş itibariyle Hakurk'da bulunmuş olması gündemegetirildiyse, acaba bunun bağlantıları nedir ne değildir? Bunları şuanda açıklamak erken olur diye düşünüyorum. Fakat aslolan şu ana kadarsürülen izde alınan neticelerdir ve bunların ben geleceğe yönelik canlı bombayla ilgili çok daha farklı bağlantıları belki de ortayaçıkaracaktır.''


Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da parasız kalınca tornavida ve eldiven alıp, hırsızlığa başlamış
  • Konya'da soyguncuyu etkisiz hala getiren çalışanını maaşla ödüllendirdi
  • Konya’da Bedesten bölgesi tarihi yeraltı katlı otopark ile nefes aldı
  • Konya nüfusunun 3'te 1'ini çocuk nüfus oluşturuyor
  • Konya'da köylülere bedava at dağıttılar

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA