• Konya3 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Emniyet Birimlerine Uyarı
21 Eylül 2012 Cuma 16:42

Emniyet Birimlerine Uyarı

Başsavcı Murat Uzun suikastının ardından önlemler arttırılıyor. Adalet Bakanlığı, hakim ve savcıların güvenliklerine ilişkin tedbirlerin artırılması için güvenlik birimlerini uyardı.

Tunceli'de Cumhuriyet Başsavcısı Murat Uzun'un öldürülmesi sonrasında güvenlik konusunda tartışmalar yaşandı.

Adalet Bakanlığı konuyla ilgili yazılı bir açıklama yaptı.

Açıklamada şunlar kaydedildi: "Hâkim ve Cumhuriyet savcılarının, yasal olarak silah taşıma hak ve yetkisi bulunmaktadır. Bu hak ve yetki, zor alım (müsadere) silahlarından edinmek yahut diğer yasal kaynaklardan temin etmek biçiminde kullanılabilmektedir.

Hâkim ve Cumhuriyet savcılarımızın zor alım (müsadere) silahı talepleri, Bakanlığımız aracılığıyla Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu’na (MKEK) iletilmektedir. Talepler MKEK tarafından değerlendirilmekte ve sözü edilen kurumun stokları dâhilinde karşılanabilmektedir. MKEK stoklarının yetersizliği nedeniyle bu taleplerin uzunca bir süredir karşılanamadığı görülmektedir. Buna karşın, hâkim ve Cumhuriyet savcılarımızın diğer kaynaklardan şahsi kullanımları için silah edinmelerinde sorun bulunmamaktadır.

Güvenlik ihtiyaçları ve talepler dikkate alınarak, ülke genelindeki hâkim ve savcı lojmanlarına kamera sistemi kurulması çalışmaları ise bir süredir devam etmektedir. Güvenlik hassasiyetleri ve talepler önceliğinde sürdürülen bu çalışmalar kapsamında bazı lojman binalarında sistem kurulumu tamamlanmış, diğerlerinde ise kurulum çalışmaları devam etmektedir. Talebe bağlı olmaksızın yurt genelindeki bütün Adliye lojmanlarında sözü edilen sistemin kurulumu, kısa süre içinde tamamlanacaktır.

En büyük silahları vicdanları olan hâkim ve Cumhuriyet savcılarımızın, görevlerini, herhangi bir olumsuzluğa mahal verilmeksizin sürdürebilmeleri amacıyla mevcut önlemlerin artırılarak gerekli hassasiyetin gösterilmesi hususunda da güvenlik makamları nezdinde girişimlerde bulunulmuştur. Sözü edilen önlemlerin hayata geçirilmesi, titizlikle takip edilmektedir."

 

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Spor Gereçleri ve Kullanım Şekilleri
  • Konyaspor uzatmalarda güldü!
  • Konya’da yarın elektrik olmayacak mahalleler (8 Şubat 2024)
  • Alev Alatlı hayatını kaybetti
  • Rizespor-Konyaspor, Deplasman kabusu bitsin!
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA