• Konya23 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Emekliye 13 bin lira
09 Haziran 2016 Perşembe 11:11

Emekliye 13 bin lira

30 yılın üzerinde hizmeti olan memur emeklileri ek ikramiyeye kavuşacak. 2014’te 40 yıl üzerinden emekli olan bir memur 12-13 bin lira fark alabilecek..

Hükümet'in hazırladığı yeni düzenleme, memur emeklilerini heyecanlandırdı. 30 yılın üzerinde hizmetle emekli olup ikramiyesini 30 yıldan alanlara ek ödeme yolu açıldı. Meclis'e sevk edilen yasanın çıkmasıyla, 30 yıldan fazla hizmet süresi olmasına rağmen, 30 tam hizmet yılı üzerinden emekli ikramiyesi ödenenler, 30 yılı aşan her tam hizmet yılı için hesaplanacak ikramiyesini alabilecek. Yeni düzenleme emeklileri sevindirirken, devletin ödeyeceği tutarlar da merak konusu oldu. İkramiye farkı, memurun kademe ve derecesine göre değişecek. Emekli olunan yıl ve hizmet yılı da belirleyici olacak. İkramiye; 30 yılı aşan her tam hizmet yılı için, kişinin görevden ayrıldığı tarihteki emekli keseneğine esas aylık unsurları üzerinden aylığın başlangıç tarihindeki katsayılar ve emekli ikramiyesi ödenmesine esas hükümler dikkate alınarak tahakkuk ettirilecek.

NASIL ALINACAK ?
Hak sahiplerinin, ikramiyelerini alması için yasanın yürürlüğe girdiği tarihi takip eden 1 yıl içinde başvuruda bulunmaları gerekecek. Daha önce başvuruda bulunanların bir şey yapmasına gerek olmayacak. Takvim'in haberine göre, bu kişilerin başvuruları, yasanın yürürlüğe girdiği tarihte yapılmış sayılacak. Dava açanların da başvuru yapmasına gerek kalmayacak. Ödemelerin 7 bin 500 liraya kadar olan kısmı başvuru tarihinden itibaren 3 ay içinde ödenecek. Kalan kısmı da ilk ödeme tarihinden itibaren hesaplanacak kanuni faiziyle birlikte takip eden yılın aynı ayında ödenecek.

HERKESE FARKLI TUTAR
Memur-Sen Genel Başkan Yardımcısı Hacı Bayram Tonbul, ikramiyede her bir emeklinin unvanına, çalıştığı yıla, ek göstergesine, derecesine göre farklı farklı tutarlar çıkacağını söyledi. İkramiye tutarının 5 unsura göre hesaplandığını söyleyen Tonbul, "Örneğin, 40 yıl çalışarak 2014'te tavandan emekli olmuş bir arkadaşımızın alacağı ekstra ikramiye 12-13 bin lira olacaktır. Ancak geçmiş yıllarda emekli olan arkadaşlarımızın farkları bu kadar yüksek olmayacaktır. İkramiyeler bugüne göre değil o günkü oranlara göre ödeniyor" diye konuştu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA