• Konya18 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Emeklilik için gün sayanlara müjde !
04 Ekim 2010 Pazartesi 18:17

Emeklilik için gün sayanlara müjde !

Emekli olmak için yaş haddinin dolmasını bekleyenler, genel sağlık sigortası kapsamına alınıyor
Genç' emekliler, yasal değişiklik sonrasında çalışanların sağlık haklarına sahip olacak.

Hükümet, sosyal güvenlikte yeniden yapılandırma müjdesinden sonra, şimdi deemeklilik için yaş sınırını bekleyenleri gündemine aldı.

Çalışanların faydalandığı hizmetlerden faydalanabilecekler
Prim gün sayısını doldurup, emeklilik yaşını bekleyenler sağlık hizmetinden şu anki uygulamada yararlanamıyor. Bu konuda yeni bir açılım yapmayı planlayan Sosyal Güvenlik Kurumu, mevzuatta yapacağıdeğişiklikle söz konusu kişilere genel sağlık sigortası kapsamındaki tüm hizmetleri açacak. Konuyla ilgili olarak yasal değişiklik içinçalışıldığı öğrenildi. Yapılacak değişiklik için çeşitli formüllerüzerinde duruluyor. Değişiklik sonrasında, emeklilik yaşını bekleyenler, çalışanların sağlık haklarına sahip olacak. Yani bir çalışanınyararlandığı tüm sağlık hizmetinden yararlanabilecek.

Sosyalgüvenlik reformundan sonra, emeklilik için gerekli prim gün sayısınıdoldurup emeklilik yaşını bekleyenler için sağlıkta yeni bir dönem başladı. 5510 sayılı sosyal güvenlik reformuna göre, herhangi birsigortalı gün sayısını doldurup yaş için beklemeye başlarken, işindenayrılırsa; sağlık hizmetlerinden 100 gün süreyle yararlanabilir. Busürenin sonunda ise, sağlık hizmetinden yararlanabilmek için genelsağlık sigortası primini her ay kendisinin ödemesi gerekiyor. Bir diğeryöntem ise, eş üzerinden sağlık yardımı alabilmek. Ancak genellikle buyöntemler emekliliğini bekleyenler tarafından kullanılamıyor vemağduriyet yaşanıyor.

SGK yeni formül arayışında

Bu konuda gelen şikayet ve başvuruların artması üzerine, Sosyal Güvenlik Kurumu da harekete geçti. Emeklilik için yaşı bekleyenlerin sağlık hizmeti alabilmesi için neleryapılabileceğini değerlendiren kurum, yapacağı yasal değişiklikle sözkonusu kişilerin de sağlık hizmeti almasını sağlayacak. Yetkililer henüz çalışmanın sonuçlanmadığını ancak emeklilik yaşını beklerken iştenayrılanları mağdur etmeyecek bir formül arayışında olduklarınıbelirtiyor. Buna göre, örneğin 47 yaşında emekli olma hakkını kazananancak prim gün ödeme sayısını doldurduktan sonra 42 yaşında işindenayrılan bir kişi de 5 yıl süreyle diğer çalışanlar gibi sağlıkhizmetinden yararlanabilecek. SGK kaynakları konuyla ilgili çalışmaların sürdüğünü ve kısa süre içinde gerekli açıklamanın yapılacağınıbelirtiyor. Yetkililer konunun çözümü birkaç alternatifli bir çalışmayaptıklarını da kaydediyor.

Yapılandırma yasasına eklenebilir

Çalışmalarda belli bir aşamaya geldiklerini dile getiren yetkililer, söz konusudüzenlemenin vergi ve SSK prim borçlarının yapılandırılmasına ilişkinyasal düzenlemenin içine eklenebileceğini söylediler. Vergi ve SSK primborçlarına yönelik çalışmanın cuma günü bakanlar arasında ele alındığını ancak birkaç görüşme daha yapılması gerekeceğini anlatan yetkililer,yasal düzenlemenin TBMM'ye gönderilmesinin ekim ayının ortasını ya dasonunu bulabileceğini söylediler. Yapılandırmada daha önce uygulanmamışbir yöntem üzerinde çalıştıklarını anlatan yetkililer, sağlıktanyararlanmayı getiren düzenlemenin gerekirse daha sonra daeklenebileceğini dile getirdiler.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Yolcu otobüsü devrildi: 3 ölü, 20 yaralı
  • Ekmek fırınında patlama paniğe neden oldu
  • Yüzmek için girdikleri gölette boğuldular!
  • Seydişehir-Antalya Karayolunda Trafik Yoğunluğu
  • Konya’da Amatör Spor Kulüplerine destek

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA