• Konya12 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Eline ve parmaklarına tekrar kavuştu
23 Mayıs 2013 Perşembe 14:28

Eline ve parmaklarına tekrar kavuştu

Konya Beyhekim Devlet Hastanesi, özellikle yaz dönemlerinin gelmesiyle birlikte artan el, parmak ve kol yaralanmalarında oluşan kazalarda uyguladığı mikrocerrahi yöntemiyle Konyanın ve İç Anadolu...
Konya Beyhekim Devlet Hastanesi, özellikle yaz dönemlerinin gelmesiyle birlikte artan el, parmak ve kol yaralanmalarında oluşan kazalarda uyguladığı mikrocerrahi yöntemiyle Konya’nın ve İç Anadolu Bölgesi’nin sağlık üssü olmaya devam ediyor.
Konya Beyhekim Devlet Hastanesi’nde hem trafik hem de iş kazalarının arttığı yaz aylarının da başlaması ile çevre illerden de hasta kabul ediyor. Niğde Ulukışla’da hızar makinesine kaptırdığı elinin yarısı (üç parmağı tarak kemiğiyle birlikte) tamamen kopan 50 yaşındaki Ahmet Özel isimli hastaya, 8 saat süren bir ameliyat gerçekleştirilerek kopan el ve parmakları dikildi.
Hava ambulansı ile Beyhekim Devlet Hastanesi’ne getirilen hastaya Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanları Op. Dr. Harun Kütahya ve Op. Dr. Recep Gani Göncü, Anestezi Doktoru Uzm. Dr. Ebubekir Salduş ve görevli ameliyathane ekibi tarafından başarılı bir operasyon gerçekleştirildi.
Yapılan işlem hakkında bilgi veren Konya Beyhekim Devlet Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op. Dr. Recep Gani Göncü, kopma ve yaralanmalarda, gerek cerrahi sistemler gerekse kopan ve parçalanan kısmın dikilmesinden sonraki geri dönüşlerde oldukça büyük başarılar elde ettiklerini belirtti. Beyhekim Devlet Hastanesi Ortopedi Kliniğinin cerrahi işlemlerde oldukça büyük ve başarılı operasyonlar gerçekleştirdiğine dikkat çeken Göncü, kopan uzuvların dikilmesinde zamanın ve kopan kısımların uygun bir şekilde getirilmesinin ve akabinde yapılacak gelişmiş müdahalelerle ömür boyu sürecek sakatlanmaların ve eksikliklerin önüne geçilebilineceğini söyledi. Ayrıca kopan organ ya da uzuvların öncelikle temiz su ile hızlı bir şekilde kir ve yabancı maddelerinden temizlenerek, ıslatılmış gazlı bez veya temiz bir beze sarıldıktan sonra su geçirmez torbaya konmasını ve bu torbayı da içerisinde buzlu ya da soğuk su bulunan poşet ya da kaba konarak sağlık merkezine aktarılması gerektiğini sözlerine ekledi.
Yapılan müdahale hakkında bilgi veren Beyhekim Devlet Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op. Dr.Harun Kütahya da acil olarak getirilen hastaya iki ortopedist birlikte müdahale ederek sekiz saat süren bir işlem uygulandığını kaydederek “Hastamız başvurduğunda elinin baş, işaret ve orta parmakları tarak kemiği seviyesinden birleşik şekilde tamamen kopmuştu. Mikro cerrahi yöntemiyle kopan ele ve parmaklara başarılı bir şekilde tüm kopan yapılara aynı seansta replantasyon (yeniden dikme) uyguladık. Replantasyon yapılan hastalarda özellikle ilk 2 hafta uzuvların yaşaması açısından kritik dönem oluşturmaktadır. Biz de bu kritik dönemi atlattık ve hastamız bu süreci sorunsuz geçirdi. Hastamız evine taburcu edildikten 5 gün sonra yapılan ilk kontrolünde parmakların durumlarının çok iyi olduğu görülerek rehabilitasyon başladık” dedi. Özellikle yaz aylarının başlaması ile tarım alanındaki iş kazalarının oluşması sonucu bu tür yaralanmalar arttığını kaydeden Kütahya sözlerini “Biz Beyhekim Devlet Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji uzmanları olarak bu tür el yaralanmalarında ve uzuv kaybının olduğu yaralanmalarda hastalara gerekli müdahaleleri yapabilmekteyiz. Bunu başarmak için cerrahi bilgi ve becerinin yanında teknik donanım ve ameliyat sonrası iyi bakım gerekmektedir” diyerek tamamladı.
Replantasyon işlemlerinde ve mikro cerrahi alanında yalnızca Konya’da değil İç Anadolu ve hatta Akdeniz Bölgesinde de tercih edilen bir hastane olduklarını belirten Beyhekim Devlet Hastanesi Yöneticisi Op. Dr. Gökhan Darılmaz da ‘‘Bu denli büyük operasyonları tam bir ekip ruhu içerisinde başarıyla gerçekleştiren Ortopedi doktorlarımızı kutluyorum. Hastamızın sağlığına yeniden kavuşması bizleri son derece mutlu etti. Hastane olarak en gelişmiş teknoloji ürünü cihazların alımı ve ameliyathanelerin donanımı konularında yaptığımız çalışmalarımızın karşılığını böylesi büyük ameliyatlara imza atarak alıyoruz’’ dedi.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da parasız kalınca tornavida ve eldiven alıp, hırsızlığa başlamış
  • Halisdemir davasında karar açıklandı
  • Konya'da soyguncuyu etkisiz hala getiren çalışanını maaşla ödüllendirdi
  • Konya nüfusunun 3'te 1'ini çocuk nüfus oluşturuyor
  • Konya'da köylülere bedava at dağıttılar

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA