• Konya8 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Elektrik faturanızı yüzde 50 düşerebilirsiniz!
25 Ekim 2014 Cumartesi 12:01

Elektrik faturanızı yüzde 50 düşerebilirsiniz!

Elektrik faturalarına daha az para ödemenin kolay ve pratik yöntemleri var..

Elektrik malzemeleri üreticisi Viko’nun CEO’su Apaydın, “Tarifenizi değiştirin, 3T’ye geçin. Çamaşır, bulaşık ve ütüyü gece saat 10’dan sonra kullanın. Banyo ve mutfağa sensörlü lamba taktırın. Elektrik faturanız yüzde 30 – 50 arasında düşer” dedi.

Apaydın, Türkiye’de büyük sorun olan Doğu ve Güneydoğu’da elektrikte kayıp kaçağın nasıl önleneceğini de anlattı ve “O bölgelerdeki kayıp kaçak oranı uzaktan akıllı sistemler sayesinde yüzde 70’lerden yüzde 50’lere gerilemeye başladı” diye konuştu.

GECE TARİFESİ FATURAYI YARI YARIYA İNDİRİR

Enerjiye büyük faturalar ödüyoruz. Sizce ucuz elektrik kullanımında bir formül var mı?

İki formül var. Birisi yine akıllı sayaç kullanmak kaydıyla farklı tarifeleri kullanabiliyorsunuz. Türkiye’de T1, T2 ve T3 diye 3 tarife var. Tarifeler, belirli saat aralıklarında enerji birim fiyatlarını değiştiriyor. Örnek olarak mesela T1’de 24 saat boyunca aynı elektrik dilimini (sabah 06 ile 17 arasında) kullanıyorsunuz. T3’e geçerseniz daha ucuza elektrik alabiliyorsunuz. Elektrik İdaresi’nin en çok kullanılan saatlerde birim fiyatı yüksek, az kullanıldığı saatlerde ise düşüktür.

Hangi saatlerde birim fiyatlar düşük?

Mesela, gece saat 22 yani 10’dan sonra sabah saat 06’ya kadar birim fiyatı çok düşüktür. Bu tarifenin adı T3’tür. Eğer bulaşık ve çamaşır makinesi kullanımı ile ütüyü gece 10’dan sonra yaparsanız kilovatsaati  değişmediyse 22 kuruştan değil, 7- 8 kuruştan kullanıyorsunuz. Yüzde 20 – 30 hatta yüzde 50 bile elektrik fiyatını düşürebilirsiniz. Bu ucuz tarifeye geçebilirsiniz.

KAYIP-KAÇAK YÜZDE 5'LERE İNSE BÜYÜK BAŞARI OLUR

Bu kayıp kaçaklar, Türkiye’de ne zaman ve tam anlamıyla nasıl önlenebilir?

Sistemin oturması için 10 – 15 yıllık bir çalışma yapmak lazım. Gelişmiş ülkelerde yüzde 1- 2’ye kadar düşüyor. Mesela İsveç, Norveç, Danimarka gibi ülkelerde. Bizim türden coğrafyalarda zannediyorum yüzde 5’lere inse bu büyük bir başarıdır. Şu anda yüzde 14 olduğu söyleniyor.  Mesela, tüketimin en çok olduğu bölgelerde düşüktür.

Bu böl­ge­ler­de ka­yıp ka­çak ora­nı han­gi bo­yut­la­ra ula­şı­yor?

Si­ze Dic­le Böl­ge­si­’ni söy­le­mek is­ti­yo­rum. Dic­le Elek­trik bu­ra­yı al­dı­ğın­da yüz­de 70’in üze­rin­de ka­yıp ka­çak ora­nı var­dı. He­def­le­ri yüz­de 59’a dü­şür­mek­ti. İki se­ne ön­cey­di. Biz dev­re­ye gir­dik. Al­dı­ğım bil­gi­ye gö­re yüz­de 11’lik bir azalt­ma­yı be­ce­re­bil­di­ler. Ka­de­me­li ola­rak bu mü­ca­de­le de­vam ede­cek. Tür­ki­ye­’de ka­yıp ka­çak oran or­ta­la­ma­sı ise yüz­de 14 ci­va­rın­da. 

Kaynak: Haber 7

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da parasız kalınca tornavida ve eldiven alıp, hırsızlığa başlamış
  • Konya'da soyguncuyu etkisiz hala getiren çalışanını maaşla ödüllendirdi
  • Konya'da köylülere bedava at dağıttılar
  • Konya’da Bedesten bölgesi tarihi yeraltı katlı otopark ile nefes aldı
  • Konya nüfusunun 3'te 1'ini çocuk nüfus oluşturuyor

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA