• Konya22 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Elçilere açılın talimatı
15 Nisan 2010 Perşembe 08:57

Elçilere açılın talimatı

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Kuzey Amerika'daki büyükelçi ve başkonsoloslardan, Ermeni diasporası dahil "herkese açılmalarını" ve "diyaloğu güçlendirmelerini" istedi.
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Kuzey Amerika'daki büyükelçi ve başkonsoloslardan, Ermeni diasporası dahil "herkese açılmalarını" ve "diyaloğu güçlendirmelerini" istedi.
 
Buna göre,özellikle belirli bir tarafta yer almayan Ermenilere yönelinelecek, başkonsoloslar üniversitelerde verdikleri konferansları artıracak, konu üzerinde çalışan akademisyenlerin karşıtlarıyla temas kurması yoluna gidilecek.

Bakan Davutoğlu, Washington temasları çerçevesinde, Ottawa ve Washington büyükelçileri ile Toronto, Houston, Los Angeles, New York, Chicago veyeni açılacak Boston başkonsolosluğunun başkonsoloslarıylatoplantı yaptı.

Toplantıda, büyükelçi ve başkonsoloslara, "herkese açılma"talimatı veren Bakan Davutoğlu, ''Ermeni, Makedon, Arnavut, Filistinli olsun, herkese gidilmesi ve Türkiye'nin duruşunun anlatılmasını'' istedi.

ABD'deki Ermeni tasarısının da ele alındığıtoplantıda başkonsoloslar, Ermenistan ile normalleşme sürecinin başlatılmasının son derece olumlu sonuçlar doğurmaya başladığını ve bu sürecin diaspora içinde de dalgalanmaya yol açtığını söyledi.

Davutoğlutoplantıda, diaspora dahil Ermenilerle temas kurulması ve diyaloğungüçlendirilmesini istedi. Buna göre büyükelçi ve başkonsoloslar, ''(soykırım) iddiasından kazanç sağlayanlar,Türkiye'den göç etmiş ama halen bağı bulunanlar ve ortada olan gruplar'' olmak üzere 3 görüşe ayrılan diasporada,özellikle orta gruba yönelecek. Büyükelçi ve başkonsoloslar bu gruplara ulaşarak diyalog imkanı arayacak.

Diplomatik kaynaklar, Ermenistan ile ilişkilerin normalleştirilmesini diaspora Ermenileri olmaksızın tamamlamanın mümkün olmadığına işaret ederek, bu nedenle diyalog kurulabilecek gruplarla temasa geçmeye çalışılacağını ifade ediyor.

Son dönemlerde karşı tarafların resepsiyon davetlerine daha fazla katılan başkonsoloslar, diyaloğun artması içinüniversitelere giderekkonuşmalar da yapacak. Diplomatik kaynaklar, ''bu konferansların gerilimli geçebileceğini, ancak 'sabit görüşlü gruplar' hariç, diyalog kurulmaya başlanacağını'' belirtiyorlar. Bu konuda çalışan akademisyenler de karşıtlarıyla temasarama yollarına gidecek.

Öte yandantoplantıda, Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesinden çıkan kararın olası diyaloğugüçleştirdiği ve sürece zarar verdiği tespiti deyapıldı.Toplantıda başkonsoloslar, bu karar gibi üçüncü tarafların ön yargılı yaklaşımlarından ''biraz mustarip'' olduklarını ifade ederken, bu tür yaklaşımların azalması gerektiğikonuşuldu.

HOLBOOKE VE MİTCEHEEL İLEYAPILANGÖRÜŞME

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Washington temasları çerçevesinde, ABD'nin Afganistan ve PakistanÖzel Temsilcisi Richard Holbrooke ve ABD'nin Orta DoğuÖzel Temsilcisi George Mitchell ile görüştü.

Edinilenbilgiye göre, Davutoğlu-Holbrookegörüşmesinde Irak'taki seçimler de ele alınırken, Davutoğlu, Irak'ta seçim sonrası kurulacak hükümetin Orta Doğu'nun tamamını etkileyeceğini ve bunun İran'ın bölgedeki rolüyle de çok yakından ilişkili olduğunu belirtti.

Davutoğlu, bölgede yaptıkları temasları, Holbrooke da Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai ile songörüşmelerini anlattı.

Görüşmede, Afganistan'da yakıngelecekte "arka arkaya kritik dönemlerin bulunduğu" ve mayıs başında danışma meclisinin kurulması, Temmuzda Kabil'deliderler seviyesinde konferansyapılması ve birkaç ay içerisinde parlamento seçimlerinin düzenlenmesi gibi 3-4 önemli tarih olduğununkonuşulduğu ifade edildi.

İkilinin daha sonra Kırgızistan'ı ele aldığı ve Davutoğlu'nun ülkenin geldiği son durumdan bahsettiğiöğrenildi.

Davutoğlu-Holbrookegörüşmesinde Balkanlarkonusunun da ele alındığı, Holbrooke'un Davutoğlu'ndan bölgedekiyenigelişmeleri dinlediği de bildirildi.

-DAVUTOĞLU'NA TEŞEKKÜR-

Görüşmede, Holbrooke'un, Davutoğlu'na, hem Afganistan hem de Pakistankonusunda Türk-Amerikan politikalarının uyumlaştırılmasına verdiği katkıdan dolayı teşekkür ettiği belirtildi.

Diplomatik kaynaklar, Amerikalıların,Türkiye'nin Afganistan'da yaptıklarını çok yakındantakip ettiğini ve "zaman geçtikçe, ne kadar önemli işler yapmakta olduğunuzu anlıyoruz" dediklerini belirtti.

Yetkililer,Türkiye'nin Afganistan'da soğuk hava deposu kurmasıyla bu ülkeninürünlerini satabilmesinin sağlandığına ve bu sayede yakınzamanda Arap ülkelerine yönelik ihracat patlaması yaşandığına dikkati çekti.

-DAVUTOĞLU-MITCHELL GÖRÜŞMESİ-

Davutoğlu-Mitchellgörüşmesinde deözellikle kesintiye uğrayan Suriye-İsrailgörüşmelerinin geçmişi ve nedenlerininkonuşulduğuöğrenildi.

Görüşmede Davutoğlu, Mısır ile Suriye ilişkilerinin Filistin'deki uzlaşı süreci, Suriye ile Suudi Arabistan ilişkilerinin de Lübnan açısından önemli olduğunu belirtti veTürkiye'nin bu iki konuda "elinden geleni yaptığını" söyledi.

Görüşmede, İsrail ile ilişkiler de ele alınırken, Davutoğlu'nun İsrail'in yerleşim politikasının hemiçerik hem dezamanlamabakımından yanlışlığına vurgu yaptığı belirtildi.

Diplomatik kaynaklar, ABD tarafındaTürkiye'nin İsrail-Suriye barış görüşmelerini tekrar başlatması yönünde isteklilik gördüklerini ifade etti.

Yetkililer, "ABD'nin, Suriye-İsrail sorunu ve Filistinli gruplar arasındaki uzlaşmazlığın çözümü ve İsrail ile Filistin arasındaki müzakere sürecinin yeniden canlandırılması konularında ciddi arayış içinde olduklarını, bu nedenleTürkiye ile Orta Doğukonusunda çok sık görüştüğünü" kaydetti.

Bu konuda geçen döneme göre "Türkiye sayesinde Suriye'nin de denklemin içine girdiğini" belirten yetkililer, "Suriye'nin Orta Doğu'da kilit bir ülke olduğu mefhumunu Amerikalılara kabul ettirdik" dedi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA