• Konya21 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ekstreleri yırtmadan çöpe atmayın!
01 Şubat 2011 Salı 14:24

Ekstreleri yırtmadan çöpe atmayın!

Son yıllarda kredi kartı borcu sebebiyle birçok vatandaşın sıkıntı yaşamasına dikkat çeken polis, ihtiyaçtan fazla kredi kartı edinilmemesini tavsiye etti...
Kredi kartı dolandırıcılıklarına dikkat çekilen açıklamada, kartın arka yüzündeki imza kısmının mutlaka imzalanması istendi. Şifrenin korunmasından kart sahibinin sorumlu olduğunun vurgulandığı açıklamada, kart şifresinin banka çalışanları dâhil kimseye söylenmemesi gerektiği hatırlatıldı. İnternet sitelerinden ve pos ile yapılan alışverişlerde, kredi kartı numarası ve son kullanma tarihi bilgilerinin yeterli olmasının sahtecilik riskini de beraberinde getirdiğine dikkat çekildi.
 
İnternet siteleri ya da firmalar güvenli bile olsa, kart bilgilerini ele geçiren bir başkasının alışveriş yapabileceğine değinilen açıklamada, kredi kartlarında doğum tarihi, hesap-müşteri numarası, nüfus cüzdanı numarası, ardışık sıralı sayılar, telefon numarası ya da işyeri sicil numarası gibi kolay ulaşılabilir şifrelerin kullanılmaması gerektiğine vurgu yapıldı.
 
"ATTIĞINIZ ÇÖPE BİLE DİKKAT EDİN"
ATM dolandırıcılıklarına karşı alınacak tedbirlerin de yer aldığı açıklamada, şu uyarılara yer verildi: "Kartın ATM'de alıkonulması durumunda hemen şubeye başvurun veya bankaya bildirin. ATM kullanımında size yardım etmek amacıyla yaklaşan kişilerin yardım teklifini kabul etmeyin. Bilgi hırsızlarının çöp kutunuzu karıştırması ihtimaline karşı da tedbirli olun. Çöpe atacağınız hesap ekstreleri, slipler, ATM fişleri, kredi kartı başvuruları veya kopyaları, sigorta formları, kredi teklifleri gibi kişisel bilgi içeren evraklarınızı iyice yırtarak okunamayacak hale getirin. Süresi dolan kredi kartınızı da numarası okunmayacak ve bir başkası tarafından kullanılamayacak hale getirdikten sonra imha edin. İnternet kafe gibi halka açık ve kalabalık yerlerde bulunan bilgisayarlardan, internet aracılığıyla alışveriş yapmayın. Kredi kartları sanal ortamda kullanılırken virüs tehlikesine dikkat edin."
 
Vatandaşların harcamalarını bütçelerine göre yapmalarının tavsiye edildiği açıklamada, 'Ayağını yorganına göre uzat' atasözüne de vurgu yapıldı. Kartın sunduğu fırsat, yenilik, promosyon ve ödül uygulamalarının da izlenmesini isteyen Bursa Emniyet Müdürlüğü, 12 çeşit kredi kartı dolandırıcılığının polis kayıtlarına resmen girdiğini hatırlattı.
 
Kredi kartı dolandırıcılık yöntemleri, şöyle sıralandı: "Kayıp/çalıntı kart kullanımı, ele geçmeyen kartlar, sahte başvuru, boş plastik yöntemi, değiştirilmiş kart, sahte kartlar, manyetik şerit sahteciliği, kart kopyalama, posta ve telefon ile yapılan mal siparişi dolandırıcılığı, ATM dolandırıcılığı, internet dolandırıcılığı, hesap yönlendirme."
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA