• Konya25 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ekonomiye tuzak tutmadı, rekor geldi
11 Haziran 2014 Çarşamba 09:57

Ekonomiye tuzak tutmadı, rekor geldi

Başbakan Tayyip Erdoğan, 11 yılda ekonominin 3.5 kat büyüdüğünü belirterek, "TL bazında Cumhuriyet tarihinin rekorunu kırdık. Türkiye ekonomisine tuzak kuramazsınız" dedi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti Grup Toplantısı'nda büyüme rakamlarınıdeğerlendirdi. Erdoğan, 17 ve 25 Aralık'taki siyaseti dizayn operasyonları ve 30 Mart seçimsürecine rağmen ekonominin yüzde 4.3 büyüdüğüne işaret ederek, "Olumsuz faktörlere rağmen sanayicimiz, işadamlarımız, girişimcilerimiz, ihracatçılarımız, esnaf, çiftçi, işçilerimiz moralini bozmadı. İstikrara inandı, hükümete güvendi ve Türkiye'yi büyüttü. 17 ve 25 Aralık darbe girişimleri eğer başarıya ulaşsaydı, darbeciler eğer istediklerini elde etseydi inanınTürkiye bugün, bu rakamlara ulaşamayacaktı" dedi. Başbakan Erdoğan hiç kimsenin, Türkiye'nin istikbaline, istiklaline, kardeşliğine ve ekonomisine tuzak kurma hakkının da haddinin de olmadığını söyledi. 

CUMHURİYET TARİHİNİN REKORU 
11 yılda ekonominin 3.5 kat büyüdüğünü anlatan Erdoğan, "TL bazında 2013 sonunda milli gelirimiz 1 trilyon 562 milyara ulaştı. İlk çeyrek büyüme hesaplandığında geriye dönük 12 aylık milli gelirimiz, TL bazında 1 trilyon 614 milyara ulaştı. Bu anlamda Cumhuriyet tarihimizin yenirekorunu kırdık" diye konuştu. Erdoğan, bu başarılı büyüme oranlarında 77 milyonun alınterinin olduğunu söyledi. 

Sanayi Bakanı Fikri Işık
Kötümserlere iyi bir 
cevap oldu
Bilim , Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, büyümenin Türkiye için kötümser tahminlerde bulunup, rapor yazanlara çok önemli bir cevap niteliğinde olduğunu vurguladı. İlk çeyrekbüyüme verisinin 17-25 Aralık operasyonları ve seçim sürecinin gölgesinde geldiğini belirten Işık, "Cumhuriyet tarihinin en sıkıntılı döneminde üretici, ihracatçı ve sanayiciler Türkiye'ye katkı verdi" diye konuştu.

 

 

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi
Ha gayret Merkez Bankası
 indir!
Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, "Türkiye, büyüme verisi açıklanan 25 Avrupa Birliği ülkesi içerisinde birinci çeyrekte en hızlı büyüyen ekonomidir. Avrupa kıtasında verisi açıklanan 33 ülke ve 31 OECD üyesi arasında da ekonomisi en hızlı büyüyen ülkedir" dedi. Zeybekci, faizlerindüşmesi gerektiğini belirterek, "Mazereti kalmadı, Merkez Bankamıza buradan 'ha gayret' diyoruz" yorumunu yaptı.

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek
Büyüme beklentilerin üstünde geldi

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, bu yılın ilk çeyreğinde siyasi risk primindeki artışa, parasal sıkılaşmaya ve yürürlüğe konulan makro ihtiyati tedbirlere rağmen ekonominin beklentilerin üzerinde büyüdüğünü söyledi. Şimşek, "Yılın geri kalanına baktığımızda ise yerel seçimlerin ardından pekişen siyasi istikrar, piyasaların istikrara kavuşması ile para politikasındaki göreceli gevşeme iç talebi destekleyici yöndedir " dedi.

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan
5 yılda 5.7 milyon istihdam

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, büyüme rakamının beklentilerin üzerinde olduğunu belirtti. Alınan tedbirlerle ilk çeyrekte iç ve dış talep arasında kuvvetli bir dengelenme sürecininbaşladığını ifade eden Babacan, "İhracat, Avrupa Birliği'nde görülen toparlanma sonucunda ilk çeyrekte bir önceki yıla göre reel olarak yüzde 11.4 arttı. 2014 yılı ilk çeyreğinde bir önceki yıla göre istihdam artışı 1 milyon 296 bin kişi oldu. Böylece 2009 nisandan itibaren yaratılan ilave istihdam 5 milyon 708 bin kişiye ulaştı" diye konuştu.

BÜYÜMEDE SÜREKLİLİK SAĞLANDI
Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Orta Vadeli Program'da öngörüldüğü gibi yurtiçi tüketimsınırlanırken, ihracata dayalı bir büyümenin gerçekleştiğini ifade ederek, bu durumun cari açığı da aşağı çekeceğini belirtti. Yılmaz, "İlk çeyrekte katma değer tarım sektöründe yüzde 3.9, sanayide yüzde 5, hizmetler alanında ise yüzde 5.6 oranında artış gösterdi" dedi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konyaspor'dan teknik direktör açıklaması
  • Yolcu otobüsü devrildi: 3 ölü, 20 yaralı
  • Ekmek fırınında patlama paniğe neden oldu
  • Yüzmek için girdikleri gölette boğuldular!
  • Konyalı Abdüllatif Şener'e yine tepki gösterdi!

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA