• Konya20 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ekonomik ısınma için pencerelere naylon yapıştırın
26 Aralık 2011 Pazartesi 17:48

''Ekonomik ısınma için pencerelere naylon yapıştırın''

Akdeniz Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Çevre Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Niyazi Demircan, ''Maddi durumları müsait olmayan ve pencereleri çift cam olmayanlar ısı yalıtımı için
Akdeniz Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Çevre Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Niyazi Demircan, ''Maddi durumları müsait olmayan ve pencereleri çift cam olmayanlar ısı yalıtımı için camlarına naylon yapıştırabilirler'' dedi.
    
Yrd. Doç. Dr. Demircan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, özellikle Antalya gibi iklim şartları uygun olan şehirlerde ısınma için elektrikli sobaların ve klimaların kullanıldığını söyledi.
     Demircan, enerjinin verimli kullanılması için izolasyonun önem taşıdığını ifade ederek, çatılarda 5 santimetre kalınlığında ısı izolasyonu olması ve duvarlarda da izolasyon malzemesi kullanılması gerektiğini kaydetti.
    
Pencerelerde çift cam kullanılmasının önemine işaret eden Demircan, ''Maddi durumları müsait olmayan ve pencereleri çift cam olmayanlar ısı yalıtımı için çift taraflı bant marifetiyle camlarına naylon yapıştırabilirler. Bu da etkili bir yöntemdir ama enerji tasarrufu için en önemli hususlardan biri kalın perdeler, güneşlikler kullanılmasıdır'' diye konuştu.
    
     -Elektrikli ısıtma cihazları yerine klima-
    
     Makine Mühendisleri Odası Antalya Şube Başkanı Hüseyin Barut ise ısıtma için elektrikli cihazlar yerine klimaların tercih edilmesinin daha doğru olacağını bildirdi.
     Hüseyin Barut, enerji tasarrufunda binanın yapısal özellikleri, ısı yalıtımı olup olmaması, binanın hangi yöne baktığı, kullanılan ısıtma yöntemi ve cihazları gibi birçok faktörün etkili olduğunu söyledi.
     Yapılara enerji kimlik belgesi verilmeye başlandığını hatırlatan Barut, yeni binalara A, B ve C sınıfı kimlikler verildiğini, uygulamanın yaygınlaşmasıyla vatandaşların evlerin manzaraları ve mevkileri kadar bu özelliğine de dikkat edeceklerine inandıklarını ifade etti.
     Enerji tasarrufunda ısı yalıtımının olmazsa olmaz olduğunu söyleyen Barut, ''Isı yalıtımı bulunan bir binaya gelen elektrik faturası, yalıtımsız bir binaya gelen faturaya göre yüzde 50 düşer'' diye konuştu.
     Bilinçli cihaz alımının da enerji tasarrufu için önemli olduğunu, ''inverter klimaların'' diğer klimalara göre yaklaşık yüzde 40 tasarruf sağladığını ifade eden Barut, klimanın iç ünitesinin yerinin ve konumunun da enerjiyi verimli kullanmak adına önemli olduğunu kaydetti.
    
     -Antalya'da hava kirliliği-
    
     Antalya kent merkezinde özellikle kış aylarında bazı bölgelerde kömür kullanımının oldukça yaygın olduğuna değinen Hüseyin Barut, Antalya'da ölçülen partikül değerlerinin AB tarafından belirlenen seviyenin 6 kat üzerinde olduğunu söyledi.
     AB uyum yasalarına göre Türkiye'nin konutlarda kullanılan kömür kalitesini yükseltmesi gerektiğini kaydeden Barut, AB tarafından belirlenen oranın 50 mikrogram/metreküp olduğunu, Antalya'da kasım ayında ölçülen ortalama değerlerin 200, aralık ayında 180 olduğunu, bazı günlerde bu değerlerin 300 mikrogram/metreküpe ulaştığını bildirdi.
     Antalya'da hava kirliliğinin nedeninin ısı verimi düşük, partikül oranı yüksek kömür kullanılması olduğunu söyleyen Barut, ''Doğalgaz yoksa elektrikle ilgili vatandaşa destek verilmeli ve elektrik kullanılmalı ya da 7 bin kilokalorilik kömür kullanılmalı. Bu yıl Antalya'da 5 bin 500 kilokalorilik kömürler kullanılıyor'' dedi.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA