• Konya16 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ekonomide dev adım
04 Nisan 2015 Cumartesi 12:46

Ekonomide dev adım

İş dünyası, Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun açıkladığı "İstihdam, Sanayi Yatırımı ve Üretimi Destekleme Paketi’ni olumlu bir gelişme olarak değerlendirdi. KTO Başkanı Selçuk Öztürk, “11 maddelik istihdam, yatırım ve üretim destek paketi, 2015 büyüme ve ihra

Başbakan Ahmet Davutoğlu, geçtiğimiz günlerde 11 ayaklı istihdam ve teşvik paketini açıkladı. Buna göre, toplum yararına çalışanların sayısı artırılacak. 120 bin istihdam sağlanacak. Yeni yatırımcılara daha çok vergi indirimi sağlanacak.

İHRACAT HEDEFİMİZE KATKI SAĞLAYACAK

Konya Ticaret Odası Başkanı Selçuk Öztürk, sanayi dünyasını heyecanlandıran paketin ihracat hedeflerine katkı sağlayacağını söyledi. Selçuk Öztürk,  “Türkiye’nin 21 çeyrektir bir büyüme çizgisinde olduğu gerçeği ortadadır. Fakat 500 milyar dolar ihracat hedefleyen bir Türkiye, 15 milyar dolar ihracat isteyen bir Konya için bu veriler yeterli değildir. Başbakanımız tarafından 2 Nisan’da açıklanan 11 maddelik istihdam, yatırım ve üretim destek paketi, 2015 büyüme ve ihracat hedeflerimize katkı sağlayacaktır” diye konuştu.

“KONYA’MIZDA YÜZDE 55 VERGİ İNDİRİMİ”

Konya’nın bu istihdam ve teşvik paketi kapsamında  ikinci bölgede yer aldığını belirten Öztürk, “Paket ile İŞKUR'dan iş gücü desteği sağlanacak ve işverenin kursiyerler için yaptığı maliyet vergi matrahından düşülecektir. Kursiyerler aynı iş kolunda işe alınırsa imalat sanayinde 3.5 yıl, diğer sanayi kollarında 1.5 yıllık SGK primi İŞKUR tarafından ödenecek. 4 yıllık destek sağlanacak. 2015-2016 yatırım harcamalarında, teşvikte ikinci bölgede Konya’mızda yüzde 55 vergi indirimi uygulanacaktır. Ayrıca “İleri teknoloji” yatırımı yapan her firma 5. bölge teşvikinden faydalanabilecek. Yeni yatırımcıya destek ve vergi indirimi ikinci bölgede yüzde 20'e çıkartılacak ve AR-GE ile tasarıma daha fazla destek sağlanacaktır. İmalatçı kadın girişimcilere ve Kobilere verilecek destek arttırılacak, KOBİ'lere teminat kolaylığı sağlanacaktır” İfadelerini kullandı

“İHRACATTA KOLAYLIK”

Paketin 2023 ihracat hedefleri doğrultusunda ilerleyen Konya sanayisi için büyük yenilikler getireceğini aktaran Başkan Öztürk “Konya Ticaret Odası olarak 2014 yılında yaptığımız ve ilgili bakanlıklarla da paylaştığımız çalışmada; vadeli ithalatta uygulanan KKDF (Kaynak Kullanımını Destekleme Fonu) oranının 2011 yılında yüzde 3’ten yüzde 6’a çıkarıldığını, bunun ithalat-ihracat ile meşgul olan firmalara büyük yük getirdiğini, ithalatın finansmanında uzun vadeli çözümlerin daha fazla kullanılır hale getirildiğini ifade etmiştik. Sorunun çözümü olarak da KKDF’nin, ithalatı kontrol altında tutan dış ticaret politika aracı olarak görülmesi ve oranın 0 değerine indirilmesi gerektiğini belirtilmiştik ”şeklinde konuştu.

“İŞ DÜNYASI İÇİN DEV BİR ADIM”

Başkan Öztürk, “Başbakanımız tarafından açıklanan son pakette, öz kaynak kullanımına vergi kolaylığı getirilerek şirketlerin borç yerine öz kaynak kullanmalarının özendirileceği ve vadeli ithalatta KKDF oranının yüzde 6'dan 0'a indirileceği ifade edilmektedir. Konya ithalat-ihracat firmalarının sıkıntı çektiği ve Odamız tarafından da ilgili makamlara iletilen KKDF kesintisi hakkında yapılan düzenleme, Konya iş âleminin bir nebze daha rahatlamasına yola açacaktır ”dedi.

MERVE ATEŞ / YENİ HABER

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Yolcu otobüsü devrildi: 3 ölü, 20 yaralı
  • Ekmek fırınında patlama paniğe neden oldu
  • Yüzmek için girdikleri gölette boğuldular!
  • 250 mahalle bekçisi aranıyor
  • Seydişehir-Antalya Karayolunda Trafik Yoğunluğu

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA