• Konya13 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ekonomi Sevgililer Gününde test edilecek
09 Şubat 2010 Salı 14:05

Ekonomi Sevgililer Günü'nde test edilecek

Türkiye'nin kredi notunun yükseltilmesi, ''Krizden çıkacak ilk ülke'' olarak gösterilmesi gibi olumlu sinyallerin, ilk kez bu 14 Şubat'ta test edileceğini düşünülüyor.

Türkiye'nin kredi notunun yükseltilmesi, ''Krizden çıkacak ilk ülke'' olarak gösterilmesi gibi olumlu sinyallerin, ilk kez bu 14 Şubat'ta test edileceğini düşünülüyor.
    

Gazi Üniversitesi Öğretim Üyesi Ekonomist Prof. Dr. Serdar Altınok, Sevgiler Günü, Anneler Günü gibi özel günlerin, tüketim toplumlarında talep patlamasının yaşandığı günler olduğunu söyledi.
    

Altınok, bu özel günlerin kabul gördüğü Türkiye gibi ülkelerde bu günlerin, kriz dönemlerinde ekonomik canlanmasının yaşanması için tüketimin artırılmasına bir fırsat olarak değerlendirilebileceğini belirtti.
    

14 Şubat'ta kutlanacak olan 2010 Sevgiler Günü'nün de bu açıdan Türkiye için önemli olduğunu vurgulayan Altınok, şunları kaydetti: ''Türkiye'nin kredi notu, son dönemde dünyadaki önemli kredi belirleme kuruluşları tarafından yükseltildi, bağımsız ekonomik kuruluşlardan ''krizden çıkacak ilk ülke'' açıklamaları geldi. Ayrıca son alarak uzun bir aradan sonra ilk kez, ekonomik gelişme ve işsizliğin önlenmesi için çok önemli görülen sanayi üretiminde kayda değer oranda artış yaşandı. Bu olumlu sinyaller, ilk kez bir anlamda ilk kez 14 Şubatta test edilecek. En çok alışveriş yapılan özel gün olan 14 Şubat'ta talebin canlanması, ekonomideki iyileşmenin işaret fişeği olabilir.''
    
     -TÜRK MALI TERCİH EDELİM-KAR MARJINI DÜŞÜK TUTALIM-
    
Zaten bahar aylarının, tüm canlılar gibi insanoğlu için de yeni bir başlangıç ve yeni umutlar olarak görüldüğünü anlatan Prof. Dr. Altınok, ''Ortaya çıkacak olumlu ekonomik sinyallerin, tüketimin canlanması, ekonomik krizin etkilerinin hafiflemesine neden olacağını umuyoruz. Ancak 14 Şubat'ta biraz bağnaz olup, Çin malı ya da yabancı ülke ürünleri yerine Türk malı hediyeler tercih edebiliriz. Ayrıca tüketicinin işini kolaylaştırmak için özellikle sanayicilerimden kar marjlarını düşük tutmalarını rica ediyoruz. Bu ekonomik toparlanma için çok önemli'' diye konuştu.
 
-Murat Aslan-
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da parasız kalınca tornavida ve eldiven alıp, hırsızlığa başlamış
  • Konya'da soyguncuyu etkisiz hala getiren çalışanını maaşla ödüllendirdi
  • Konya’da Bedesten bölgesi tarihi yeraltı katlı otopark ile nefes aldı
  • Tek isteği, kızını elinden tutup okula götürmek
  • Selçuk’ta Türkiye – Afrika İlişkileri Anlatıldı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA