• Konya16 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ekmeğe zam yapıldı
06 Ekim 2010 Çarşamba 10:09

Ekmeğe zam yapıldı

Özel fırınlar ve belediyeler tarafından üretilen ekmek uzun süredir 40 kuruşa satılıyordu. Ekmek fiyatı yüzde 25 zamlanarak 50 kuruşa yükseldi
Uzun süredir 40 kuruştan satılan ve bu yıl da buğdayda rekoltenin iyi olması nedeniyle zam beklenmeyen ekmeğe yüzde 25 zam yapıldı. Zammın ardından ekmek fiyatı 50 kuruşa yükseldi. Daha önce zam yapılacağı yönünde hiçbir açıklama yapılmadan ekmeğe yüzde 25 zam yapıldığını belirten vatandaşlar, beklenmedik bu zam karşısında şaşırdıklarını belirtti.
 
Fırıncılar ise ekmeğin fiyatının zaten uzun bir süreden bu yana 60 kuruş olarak belirlendiğini fakat rekabet nedeniyle fiyatların geri çekildiğini ifade etti. Girdi maliyetlerinin yükselmesi ise ekmek zammının nedeni olarak gösteriliyor. Özel ekmek fabrikalarının yanı sıra halka daha ucuz ekmek yapıp sunan Meram ve Karatay Belediyeleri de ekmeğe aynı oranda zam yaptı. Artık belediye ekmeğinin fiyatı da 50 kuruş oldu.
 
GİRDİ MALİYETLERİ YÜKSELDİ, FİYAT ARTTI
 
Meram Belediyesi yetkilileri ekmeğe yapılan zammın belediye ile ilgisinin olmadığını ifade etti. Meram Belediyesi’nin Şehrekmek adlı ekmek üretim tesislerini yap işlet devret modeliyle belli bir süreliğine özel bir şirkete devrettiği bildirilen açıklamada zammın da bu şirketin yetkileri dahilinde gerçekleştirildiği bildirildi. Şehrekmek Muhasebe Sorumlusu Fatih Altıntaş ise Konya genelinde özel şirketler de dahil olmak üzere ortak bir karar alındığını ve ekmek fiyatının 50 kuruşa çıkarıldığını bildirdi. Yapılan zamda girdi maliyetlerinin yükselmesinin ve değişen piyasa koşullarının etkili olduğunu ifade eden Fatih Altıntaş, şehir genelinde alınan ortak karara kendilerinin de uyum sağladığını dile getirdi. Altıntaş, daha önce uzun süredir 40 kuruştan satılan ekmeğin yüzde 25 zamlanarak 50 kuruşa yükseldiğini sözlerine ekledi.
 
Karatay Belediyesi’nin ekmek üretim tesisi olan Halkekmek yetkilileri de ekmek fiyatlarının yükselmesinde girdi maliyetlerinin artmasının etkili olduğu vurgulandı. Bu yıl buğdayda rekoltenin iyi olmasına rağmen un fiyatlarında da bir artış olduğunu dile getiren Halkekmek yetkilileri halka daha ucuz ekmek vermek için ellerinden geldiğince zam yapmamaya çalıştıklarını ifade etti. Halkekmek yetkilileri, yaklaşık 2 yıldan bu yana ekmeğe zam yapılmadığını belirterek, artık fırıncılar için zam yapmanın bir zaruret halini aldığı bildirildi.
 
EKMEK FABRİKASI TAZİYE EVİ OLUYOR
 
Öte yandan Sedirler Caddesi Hasan Dede Mahallesi’nde bulunan Karatay Belediyesi Ekmek Fabrikası binasında da tadilat çalışması başladı. Kısa bir süre önce devam eden çalışmalar kapsamında şimdilerde binada yıkım ve temizlik yapılıyor. Karatay Belediyesi’nden edinilen bilgiye göre daha önce ekmek fabrikası olarak kullanılan bina, bölge halkının kullanması için taziye evi olarak inşa edilecek. Çalışmaların şu an tüm hızıyla devam ettiği ve birkaç ay içerisinde tadilatın bitirilmesi ile binanın taziye evi olarak mahalle halkına hizmet vereceği ifade edildi. Karatay Belediyesi yetkilileri ayrıca taziye evi yapımının Konya’da bir ilk olduğuna da dikkat çekti.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA