• Konya13 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Eğitimde büyük gelişmeler yaşandı
27 Eylül 2011 Salı 17:16

Eğitimde büyük gelişmeler yaşandı

AK Parti Konya Milletvekili İlhan Yerlikaya, tarımsal üretimde yapılan yatırımlarla birlikte tarımsal üretim yapan ülkeler arasında Türkiye'nin dünyada 11. sıradan 6. sıraya geldiğini söyledi.
AK Parti Konya Milletvekili İlhan Yerlikaya, tarımsal üretimde yapılan yatırımlarla birlikte tarımsal üretim yapan ülkeler arasında Türkiye'nin dünyada 11. sıradan 6. sıraya geldiğini söyledi.
AK Parti Konya İl Başkanlığı'nda İl Başkan Yardımcıları Mustafa Yazlık ve Hasan Hüseyin Karapınar'la birlikte bir basın toplantısı düzenleyen İlhan Yerlikaya, Konya ve Türkiye gündemini değerlendirdi. Son günlerde yaşanan terör olaylarına değinen İlhan Yerlikaya, Konya'nın bir evladını daha vatan uğruna şehit verdiğini belirterek, "Ancak terör konusunda geldiğimiz noktaya bakacak olursanız, terörün hem askeri, hem siyasi bakımdan bir kıskaca alındığını görebilirsiniz. Biz hükümet olarak terörün karşısında olduğumuz kadar insanlarımızın da özgürlüklerinin yanındayız. Terörün amacı kaos oluşturmak ve kargaşa çıkarmaktır. Yapmaya çalıştıkları bu. Bugün gelinen noktada artık tüm dünya PKK'yı bir terör örgütü olarak kabul etmiş durumda. Bizim yapmamız gereken ise iktidarı ve muhalefetiyle el birliğiyle bu sorunun üzerine gitmek ve çözmek. Bunu hükümeti yıpratmak için kullanmak değil. Bu sorun milli bir sorundur ve birlikte çözümlenebilir" dedi.
Milli Eğitim konusunda da AK Parti olarak önemli icraatlara imza attıklarını dile getiren Yerlikaya, "Eskiden öğrenciler 60-70 kişilik sınıflarda eğitim görürdü. Bugün bu sayıyı 30'lara kadar düşürmeyi başardık. Bunda hükümetimiz kadar hayırsever vatandaşlarımızın da büyük katkısı var. Onlardan bu desteklerini sürdürmelerini istiyoruz. Bir sonraki hedefimiz bütün öğrencilerin tablet pc'lerle ve akıllı tahtalarla derslere girebilmesi. Bu sayede interaktif bir öğrenme ortamı sağlanmış olacak. Ayrıca katsayı adaletsizliği de bu yıl ortadan kalkıyor. Artık meslek okullarının önü açılacak ve sanayicimizin en büyük sorunu olan ara eleman ihtiyacı da zamanla çözülmüş olacak. Bu yıl Konya'da okul öncesi zorunlu eğitimi de başlattık" şeklinde konuştu.
Konya'da tarım konusunda da önemli gelişmeler yaşandığına dikkat çeken Yerlikaya, "Konya Ovası Projesi (KOP) İdaresi resmen kuruldu ve başına Prof. Dr. Mehmet Babaoğlu getirildi. Yakın zamanda teşkilatlanmasını tamamlayacak ve Konya tarımına önemli katkılar sağlayacak. Ayrıca KOP ve DAP'ta arazi toplulaştırılması süreci başladı. Bu sayede topraklar parça parça değil bütün olarak işlenebilecek. Toplulaştırılan bölgelerde vahşi sulama yerine modern sulama teknikleri kullanılarak sulanabilir arazi oranında artış yaşanacak. Ayrıca toplulaştırma sonrası miras hukuku nedeniyle tekrar bölünebilen araziler için meclis açılır açılmaz bir çalışma yapacağız ve bu toprakların bölünmesinin önüne geçeceğiz. Şu an ülke olarak 62 milyar dolarlık tarımsal üretimle, tarımsal üretim yapan ülkeler arasında dünyada 11. sıradan 6. sıraya geldik. Avrupa'da ise birinci sıradayız. Bu yıl üreticimizi zorlayan şey ise protein kararı oldu. Üreticimiz için bu yıl çok verimli geçti. Ancak ürettikleri ürünün protein bakımından yetersiz olması ellerindeki ürünü ucuza vermelerine neden oldu. İnşallah bundan sonra daha bilinçli bir üretim yaparak ürünlerindeki protein kalitesini artıracaklar ve bu sayede dışarıdan buğday ithal etmek zorunda kalmayacağız" şeklinde ifade etti.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da parasız kalınca tornavida ve eldiven alıp, hırsızlığa başlamış
  • Konya'da soyguncuyu etkisiz hala getiren çalışanını maaşla ödüllendirdi
  • Konya’da Bedesten bölgesi tarihi yeraltı katlı otopark ile nefes aldı
  • Tek isteği, kızını elinden tutup okula götürmek
  • Selçuk’ta Türkiye – Afrika İlişkileri Anlatıldı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA