• Konya25 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Eğitim sadece diploma vermek değildir
04 Kasım 2010 Perşembe 10:03

'Eğitim sadece diploma vermek değildir'

Konya Teknokent ve Selçuk Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünün işbirliği ile Teknogirişim Sermaye Destek Programı Tanıtım ve Motivasyon Toplantısı düzenlendi.
Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen toplantıdayaratıcılık ve girişimcilik ruhu ile motivasyonunun artırılmasınayönelik öğrencilere bilgi verildi.

Toplantıya Sanayi ve Ticaret Bakanlığı Araştırma Geliştirme GenelMüdürlüğü Şube Müdürü Gülgün Çelik, Konya Teknokent Yönetim KuruluBaşkanı Prof. Dr. Fatih Botsalı, Fen Bilimleri Enstitüsü Müdürü Prof.Dr. Bayram Sade, Teknogirişim Sermaye Destek Programı DeğerlendirmeKurulu’nda görevli Selçuk Üniversitesi Mühendislik-Mimarlık FakültesiMakine Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Kemal Altınışık, öğretimüyeleri ve öğrenciler katıldı.

GİRİŞİMCİYE 100 BİN TL HİBE

Sanayi ve Ticaret Bakanlığı Araştırma Geliştirme Genel Müdürlüğü ŞubeMüdürü Gülgün Çelik, genç girişimcilere destek olmak amacıyla toplantıya katıldıklarını belirterek, “Bakanlığımız yeni ve özgün projelerüreten., bu projeleri üretime dönüştürmek isteyen gençlerimize destekvermektedir. Bu program kapsamında her yıl 100 girişimcimize 100 bin TLdestek veriyoruz. Bu destekleri çok ciddi projeleri olan ve bu projeleri üretime dönüştüren gençlere vermek zorundayız. 4 yıllık yüksek lisansmezunu ya da mezun olabilecek durumda olan, yüksek lisans ve doktoraöğrencilerine yönelik olan programımızla bu yıl 102 girişimcimize destek verdik. Farkındalık yaratan, yapılmışı değil yeniyi ortaya koyan, özgün fikirleri olan ve bunu üretime dönüştürmek isteyen mantıklı ve ciddiprojeler bekliyoruz.” dedi.
       
“YARATICI GİRİŞİMCİLERE İHTİYACIMIZ VAR”
 
Konya Teknokent Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Fatih Botsalı,girişimçiliğin ekonomik büyümenin, teknolojik gelişmenin, istihdamyaratmanın ve üretimi artırmanın en temel unsurları olduğunu belirterek, “Ülkemizde özellikle genç kesimlerde girişimçilik ruhununbenimsenmesine ve girişimçilik motivasyonunun geliştirilmesine önemlidüzeyde ihtiyaç vardır. Bu toplantı ile öğrencilerimizi yeni ve ileriteknoloji alanlarında kendi girişimlerini yapmaları konusunda motiveetme, cesaretlendirme amacını taşıyoruz. Son yıllarda devletimizingirişimçilere çok büyük desteği oldu ve bu alanda çok büyük beklentileri var. Bu desteğe ve beklentilere gençlerimizin yeni fikirler ortayakoyarak sahip çıkmaları gerekir.” dedi.

“EĞİTİM SADECE DİPLOMA VERMEK DEĞİL”

Selçuk Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Bayram Sade ise, günümüzde gençlerin pek çok imkana sahip olduğunu, kendiöğrencilik dönemlerinde bu imkanların olmadığını söyledi. Prof. Dr.Sade, “Eğitim sadece diploma vermek değildir. Mezun olduktan sonragençlerimizin nerede ve ne yaptıklarının da muhasebesini yapmakzorundayız. Bu toplantılar gençlerimizin ufkunu açacak ve yeni fikirlersunacak. Mezun olduktan sonra da kendi işlerini kurma fırsatıyaratacaktır.” diye konuştu.

Sanayi ve Ticaret Bakanlığı Araştırma Geliştirme Genel Müdürlüğüyetkilileri, daha sonra katılımcılara başvuru şartlarında uyulmasıgereken kurallar ve proje hazırlama aşamasında yapılması gerekenlereilişkin bilgi verdi.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA